آزمایشگاه دانشکده تربیت بدنی و علوم ورزشی

معرفی و اهداف:

آزمایشگاه علوم ورزشی دانشکده علوم ورزشی  با  دراختیار گذاشتن تجهیزات به دانشجویان کارشناسی ارشد ، دکتری و اساتید رشته علوم ورزشی در زمینه انجام پایان نامه ها و رساله ها و پروژه های تحقیقاتی کمک می نماید. این آزمایشگاه در فضایی به ابعاد 300 متر مربع تعبیه شده است و دارای سه آزمایشگاه با عناوین آزمایشگاه های آسیب شناسی ورزشی و حرکات اصلاحی ، فیزیولوژی ورزشی و یادگیری حرکتی می باشد.
 
ویژگی های منحصر به فرد این آزمایشگاه ها عبارتند از:
 • تجهیزات به روز و پیشرفته دنیا
 • قابلیت انجام آزمون ها و تست های پیشرفته 
 • امکانات مناسب برای تمام دانشجویان تحصیلات تکمیلی علوم ورزشی دانشگاه رازی و سایر دانشگاه ها
 • امکان انجام مطالعات در حوزه های مختلف علوم ورزشی
 • امکانات ارزیابی بیماران و گروه های خاص علاقه مند به شرکت در فعالیت های ورزشی
 • امکان ارزیابی قهرمانان نخبه و سنجش قابلیت های آمادگی جسمانی
 • امکان ارزیابی وضعیت بدنی همکاران و ارائه راهکار جهت بهبود وضعیت تناسب اندام


آزمایشگاه آسیب شناسی ورزشی 
با بهره گیری از تجهیزات استاندارد مواردی در خصوص پاسچر، آسیب های ورزشی، تعادل، عملکرد عضلات در پوزیشن های مختلف ، دامنه حرکتی مفاصل و اندام ها ، ارگونومی و ...  بررسی خواهد شد.


آزمایشگاه فیزیولوژی
با دستگاههای مختلف تست های مختلف ورزشی در خصوص عملکرد قلبی - عروقی و تنفسی، میزان بافت های بدن، تعادل، عملکرد عضلات و ..... بررسی خواهد شد.


آزمایشگاه یادگیری حرکتی
مواردی در خصوص رشد و نمو و همچنین بررسی رفتارهای حرکتی و روان شناسی رشد و روان شناسی ورزشی و ... بررسی خواهد شد. 


لیست تجهیزات آزمایشگاه ها 
 • دستگاه تجزیه و تحلیل گازهای تنفسی (Gas Analyzer)
 • دستگاه اندازه گیری حجم های تنفسی (Spirometry)
 • دستگاه تجزیه و تحلیل ترکیب بدن (Body Composition)
 • دستگاه تردمیل پزشکی (Medical Treadmill)
 • دستگاه لاکتومتر (Lactometer)
 • دستگاه کالیپر (Skinfold Caliper)
 • دوچرخه مونارک مدل 839
 • دوچرخه مونارک مدل 894
 • دوچرخه مونارک دستی
 • دوچرخه کارسنج
 • دستگاه اسپاینال ماوس
 • دستگاه اسپرومتری
 • دستگاه 4d
 • دستگاه اسکن کف پا
 • دستگاه ضربان سنج پلار
 • چادر هایپوکسی
 • دستگاه تعادل سنج  (Balance System SD)
 • دستگاه الکترومیوگرافی (سنجش فعالیت الکتریکی عضلات (EMG))
 • مجموعه تجهیزات گونیامتری (Goniometer)
 • دستگاه دینامومتر دستی (Hand Dynamometer)
 • دستگاه دینامومتر عضلات پشت و پا (Back-Leg-Chest Dynamometer)
 • دستگاه ترسیم آینه ای  (Balance System SD)
 • دستگاه هماهنگی دو دستی
 • دستگاه روتاری
 • دستگاه باسین
 • دستگاه زمان واکنش
دستگاه تردمیل
 
تردمیل hp/cosmos 150 با بهره­گیری از تکنولوژی LCD-TFT و ویژگی صفحه فرمان هوشمند (Intelligent ICD OR Cockpit Display) یا ICD دارای قابلیت ارتباطی خوبی با کاربر می­باشد. این دستگاه قابلیت اندازه ­گیری ضربان قلب را دارا می­باشد این دستگاه دارای 9 برنامه به صورت پیش فرض می­باشد.

دستگاه لاکتومتر
Lactate Scout Analyzer

 
این دستگاه بدون نیاز به مراجعه به آزمایشگاه‌های تشخیص طبی قادر به اندازه ­گیری لاکتات خون در زمان بسیار کوتاه میباشد. دستگاه لاکتومتر به علت کوچکی و قابلیت جابجایی قابل استفاده در مکان­های مختلف است و با قرار دادن استریپ­های مخصوص در دستگاه ظرف مدت 10 ثانیه میزان لاکتات خون آزمودنی را نشان می­دهد و ذخیره می­کند.
دوچرخه ثابت مونارک مدل 839E
Monark Ergo medic839E 


 
دوچرخه کارسنج 839E یک کارسنج دیجیتالی و کامپیوتری می­باشد. هدف از طراحی این دستگاه ارزیابی آمادگی و آزمایش خستگی در تحقیقات و توان­بخشی­های ورزشی و پزشکی می­باشد. در این کارسنج پروتکل­های Incremental & rap وجود دارد و امکان افزودن پروتکل­های جدید نیز در آن وجود دارد. قابلیت اتصال به پرینتر و کامپیوتر را دارد.

دوچرخه ثابت مونارک مدل 894E
Monark Ergo medic894E 

دوچرخه کارسنج 839E  یک کارسنج دیجیتالی و کامپیوتری می­باشد. هدف از طراحی این دستگاه ارزیابی آمادگی و آزمایش خستگی در تحقیقات و توان­بخشی­های ورزشی و پزشکی می­باشد. این دستگاه مواردی همچون ضربان قلب، سرعت، توان، زمان، تعداد پدال زدن­ها در دقیقه، کالری یا توان مصرف شده و فاصله طی شده را ثبت کرده و در صفحه نمایش رو به ­روی کاربر نشان می­دهد. دستگاه قابلیت اتصال به کامپیوتر را دارد. پروتکل­های Naughton, Astrand, YMCA, Bruce برای این دستگاه تعریف شده است و امکان تعیین حداکثر اکسیژن مصرفی در فعالیت­های بیشینه و زیر بیشینه را فراهم می­کند.

دستگاه تجزیه و تحلیل گازهای تنفسی
Metamax3b Version 1.0

 
این دستگاه به منظور تبادل گازهای تنفسی تحت شرایط مختلف مورد استفاده قرار می­گیرد. با توجه به وزن کم و پرتابل بودن این سیستم به راحتی توسط آزمودنی­ها در محیط­های مختلف مانند پیست­های دو و میدانی، بر روی تردمیل و سالن­های ورزشی قابل حمل و استفاده می­باشد. این دستگاه به طور مستقیم غلظت گازهای o2 & co2 هوای بازدمی و دمی، ضربان قلب، فشار هوا و دمای محیط را اندازه­ گیری می­کند. همچنین برخی متغیرهای فیزیولوژیکی دیگر مانند VO2max و آستانه بی ­هوازی (AT) توسط این دستگاه قابل اندازه ­گیری می­باشد. قابلیت اتصال این دستگاه به الکتروکاردیوگرام (ECG) این امکان را فراهم می­کند که در طی فعالیت عملکرد قلبی آزمودنی­ها نیز کنترل و ثبت گردند. این دستگاه با ثبت لحظه به لحظه و نفس به نفس مقادیر o2 & co2 آن­ها را به صورت تله­ متری به کامپیوتر متصل کرده و مقادیر آن­ها را نمایش می­دهد. نهایتاً اینکه این دستگاه قادر به محاسبه انرژی مصرفی ورزشکار در طی فعالیت بدنی نیز می­باشد.

دستگاه کالیپر Skin Fold Caliper 
 
دستگاه کالیپر جهت اندازه ­گیری ضخامت چین­ پوستی ساخته شده است و هدف از اندازه ­گیری چین پوستی برآورد چربی زیر جلدی توسط شرکت سازنده و جداول به تفکیک جنس و سن در کاتالوگ این دستگاه آمده است. علاوه بر فرمول ذکر شده در کاتالوگ می­توان از این کالیپر برای برآورد چربی زیر جلدی با استفاده از دیگر فرمول­های موجود نیز استفاده کرد.

ضربان­سنج پلار Polar Xtrainer Plus 
 
ضربان­سنج پلار شامل یک مانیتور مچی و یک سنسور که روی سینه بسته می­شود به صورت وایرلس قادر به نشان دادن ضربان قلب در حین فعالیت می­باشد. این دستگاه قادر است ضربان قلب میانگین را نیز در دوره فعالیت نشان دهد، همچنین زمان انجام فعالیت و کل زمان فعالیت را نیز ثبت کند.

اسپیرومتری


دستگاهی برای تشخیص بیماری­های ریوی، تست­های Challenge و e Diary و مدیریت داده­ها برای مراحل آزمایشات بالینی I-IV از جمله آسم، COPD.
دقت و اعتبار این دستگاه بسیار بالا بوده و به صورت اتوماتیک پارامترهای تنفسی را تحلیل می کند. 
این دستگاه به روش نفس به نفس وضعیت عملکرد دستگاه تنفسی را در طول فعالیت های بدنی مختلف ارزیابی می‌کند. از دستگاه اسپیرومتری برای ارزیابی ظرفیت و توانایی ریه‌ها استفاده میشود.

دستگاه آزمون سنجش ترکیب بدن
 
سنجش ترکیب بدن (بادی کامپوزیشن آنالایزر) دستگاهی است که از آن برای تجزیه و تحلیل کامل ترکیبات بدن استفاده می‌شود  این دستگاه از طریق ایمپالس‌های الکتریکی و مقاومت ایجاد شده توسط بافت‌های بدن عمل می نماید . با توجه به مقدار این مقاومت ، نسبت بافت‌های بدن تعیین شده و پس از آن با مقادیر نرمال که برای دستگاه تعریف شده مقایسه می‌شود. بدین ترتیب می‌توان تصویر کاملی از وضعیت ترکیب بدن بدست آورد. همچنین ورزشکاران می‌توانند با مقایسه نسبت بافت های خود با مقادیر مطلوب آن رشته ورزشی برنامه مناسبی برای ادامه تمرینات خود ترسیم کنند و یا در مراحل مختلف تمرین می‌توانند میزان پیشرفت و دستیابی به اهداف را بررسی نمایند. همچنین این دستگاه در مراحل درمان بیماری‌هایی از قبیل سرطان، چاقی، سوختگی و ... کاربرد‌ دارد پارامترهای که توسط دستگاه اندازگیری می­شوند عبارتند از:  اندازه گیری دقیق وزن تعیین وزن مناسب برای فرد، شاخص توده بدن، میزان متابولیسم پایه،   و مقدار توده چربی، توده بدون چربی   میزان عضله و چربی به تفکیک دست چپ، دست راست، پای چپ، میزان عضله و چربی،   میزان چربی شکمی مجموع آب بدن میزان پروتئین،   میزان مواد معد،نی،   تعیین تیپ بدن، نسبت دور كمر به باسن، سطح چربي احشايي، ميزان چربي زير پوستي

دستگاه چادر هایپوکسی کاتور
 
دستگاه تمرين شرايط جوي ارتفاع به همراه چادر هايپوكسي كاتور با دستگاه مكيرو پروسسور كنترل ارتفاع و آنالايزر اكسيژن همراه با پالس اكسيمتر و نرم افزار كامپيوتري ساخت استراليا مدل: كمپاني BioMedTech است. داراي 3 ست ماسك براي هر نفر. تيوب هاي مربوطه، داراي ست پالس اكسي متر انگشت، همراه كابل اتصال به كامپيوتر و نرم افزار قابل نصب روي برنامه ويندوز ، داراي ژنراتور)گاز خالص ساز( اكسيژن جهت تنظيم اكسيژن از % 15 الي % 9 است.

Foot pressure
 
دستگاه pt-scan به عنوان دستگاهی که از اسکنر فشاری و اسکنر 3 بعدی برگرفته شده است که دارای 2300سنسور فشاری است که هرکدام از این سنسورها عددی را به عنوان فشار ثبت می‏کنند.
دستگاه اسکنر فشار کف پا با اندازه گیری فشار کف پا و ارائه تصویر حرارتی فشار ، به ما توانایی تشخیص تمامی ناهنجاری های کف پا که شاید با چشم قابل رویت نباشند را می‏دهد  مشکلاتی از جمله خارپاشنه ، گودی پا و صافی پا ، پای ضربدری و ... می‏باشد.


Stability platform(16030)   
پلتفرم پایداری توانایی تعادل را اندازه گیری می کند، پلتفرم پایداری مدل 16030دارای توابع زمانبندی کاملا یکپارچه برای کنترل تست و اندازه گیری زاویه الکترونیکی برای دقت بی نظیر است.
کنترل پلتفرم اجازه می دهد تا طیف گسترده ای از کنترل های کاربر از جمله زمان تست متغیر ، محدودیت زاویه انتخاب و خواندن شیب دیجیتال را داشته باشید.با طراحی ناهموار و قابلیت الکترونیکی سکوی پایداری، سال ها کار قابل اطمینان را ارائه می دهد.

معرفی خط کش منعطف
 
ارزیابی کایفوز سینه ای و لوردوز کمری روش کار با وسیله: ابتدا زائده خاری C7 ، نقطه راس قوس سینه ای و محل اتصال S1– L5 را مشخص و نشانه گذاری کرده بعد از قرار دادن خط کش منعطف بر روی ستون مهره ها و رسم قوس اندازه گرفته شده بر روی کاغذ ، نقاط مذکور را به یکدیگر وصل کرده و با استفاده از فرمول مثلثاتی زیر زاویه کایفوز (Ө) محاسبه می شود.

وسیله اندازه گیری شانه به جلو
 
شانه گرد وضعیتی شامل حرکت مفصل شانه به سمت قدام در ناهنجاری کایفوز است. برای اندازه گیری میزان حرکت مفصل شانه به سمت جلو از وسیله اندازه گیری این مخصوص این ناهنجاری استفاده می شود.

وسیله اندازه گیری وضعیت لگن
 
برای اندازه گیری تیلت های جانبی و قدامی خلفی لگن خاصره از وسیله ای به نام تیلت سنج می توان استفاده کرد.

 دستگاه الکترومایوگرافی
 
الکترومایوگرافی ( EMG ) یعنی مطالعه عملکرد عضله از طریق تحلیل سیگنال های الکتریکی تولید شده حین انقباضات عضلانی است . سیگنال EMG جمع جبری تمام پتانسیل عمل های واحدهای حرکتی موجود در ناحیه ای است که الکترود دستگاه در آنجا قرار گرفته است.

اطلاعاتی که از EMG بدست می آید:
اندازه گیری مستقیم فعالیت الکتریکی عضلانی (عامل اصلی تولید حرکت(
تعیین عضلات درگیر در حرکت های مختلف
تعیین سطح فعالیت عضلات
تعیین زمانبندی عضلات در حرکت های مختلف
 

دستگاه Spinal Mouse

دستگاهي براي تشخیص و ارزیابي ناهنجاري هاي ستون فقرات است. با حركت آسان ماوس وضعیت هر مهره ثبت مي شود و با استفاده از فناوري بلوتوث به كامپیوتر منتقل شده و از طریق یك برنامه كامپیوتري بر روي صفحه نمایش به شكل تصویري سه بعدي نمایش داده مي شود.درنمودار ناحیه قرمز ناهنجاري و نمودارطوسي رنگ رنج نرمال را نشان مي دهد.

دستگاه تجزیه و تحلیل گازهای تنفسی
Metamax3b Version 1.0

این دستگاه به منظور تبادل گازهای تنفسی تحت شرایط مختلف مورد استفاده قرار می­گیرد. با توجه به وزن کم و پرتابل بودن این سیستم به راحتی توسط آزمودنی­ها در محیط­های مختلف مانند پیست­های دو و میدانی، بر روی تردمیل و سالن­های ورزشی قابل حمل و استفاده می­باشد. این دستگاه به طور مستقیم غلظت گازهای o2 & co2 هوای بازدمی و دمی، ضربان قلب، فشار هوا و دمای محیط را اندازه­گیری می­کند. همچنین برخی متغیرهای فیزیولوژیکی دیگر مانند VO2max و آستانه بی­هوازی (AT) توسط این دستگاه قابل اندازه­گیری می­باشد. قابلیت اتصال این دستگاه به الکتروکاردیوگرام (ECG) این امکان را فراهم می­کند که در طی فعالیت عملکرد قلبی آزمودنی­ها نیز کنترل و ثبت گردند. این دستگاه با ثبت لحظه به لحظه و نفس به نفس مقادیر o2 & co2 آن­ها را به صورت تله­متری به کامپیوتر متصل کرده و مقادیر آن­ها را نمایش می­دهد. نهایتاً اینکه این دستگاه قادر به محاسبه انرژی مصرفی ورزشکار در طی فعالیت بدنی نیز می­باشد.

دستگاه ترسیم در آیینه
 
برای انجام آزمایش‌های سنجش یادگیری و انتقال دوجانبه از طریق ترسیم تصویر در آیینه به‌کار می‌رود. این دستگاه مجهز به زمان‌سنج با دقت یک صدم ثانیه و شمارش‌گر دیجیتال برای تعداد خطا می‌باشد.

دستگاه هماهنگی دو دستی
 
این ابزار هماهنگی دو دست را حین ترسیم ستاره اندازه گیری می کند و در پایان در پایان هر کوشش، میزان زمان اجرا و تعداد خطاها محاسبه می شود

دستگاه زمان واکنش
 
از این دستگاه به منظور سنجش زمان واکنش، با توجه به محرک دیداری و یا شنیداری، استفاده می شود.
 

قد سنج دیواری (ساخت كمپاني Seca  آلمان)
 
 قد سنج دیواری سکا جنس نوار متر فلزی بوده و از استحکام و ماندگاری بالایی برخوردار است، با نصب قدسنج بر روی دیوار ضمن جلوگیری از گم شدن متر، فضای کمتری نیز اشغال می شود، سنجش تا 200 سانتیمتر

دینامومتر پا و پشت
 
این دستگاه به منظور اندازه گيري نيرو و قدرت ايزومتريك عضلات پشت ، بازوها ، کمربند شانه ای و پاها مورد استفاده قرار می گیرد.
 

دینامومتر دست
 
جهت سنجش قدرت ایزومتریک عضلات پنجه و ساعد دست نمایش نتایج حداکثر قدرت عضلانی 
 

آزمایشگاه حیوانات
 
موش ها متداول‌ترین مدل تحقیقات پستانداران مورد استفاده هستند و برای تحقیق در زمینه‌های ژنتیک،روانشناسی، پزشکی،ورزشی و سایر رشته‌های علمی مورد استفاده قرار می‌گیرند.  در راستای تحقیق در مورد تاثیر تمرینات ورزشی بر فاکتورهای ژنی و خونی در موش های آزمایشگاهی  دانشکده اقدام به خرید تردمیل جوندگان نموده است که در صورت در نظر گرفتن مکان مناسب  آزمایشگاه حیوانات هم دایر می گردد.
 

مشخصات کارکنان:

نام و نام خانوادگی: خانم الهه ژیان پور
تحصیلات:
09101110000
email@site.ir
دانشکده علوم ورزشی - طبقه دوم - اتاق 41

اهداف و اقدامات آزمایشگاه:

 • بررسی و افزایش سطح سلامتی کارکنان ، اساتید و دانشجویان
 • انجام فعالیت های پژوهشی درگرایش فیریولوژی با محوریت سلامتی بر روی بیماران دیابتی ، کبد چرب، میگرن، ام اس 
 • انجام فعالیت های پژوهشی در گرایش آسیب شناسی با محوریت سلامتی و بهبود درد در بیماران مبتلا به آرتروز و رماتسیم
 •  تاثیر ورزش و مکمل های گیاهی و طبیعی بر روی بیماریهای مختلف با هدف زندگی سالمتر
 • انجام امور مربوط به پایان نامه های دانشجویان ارشد و دکترا

گالری تصاویر: