آخرین اخبار

رئیس اسبق بسیج اساتید دانشگاه‌های کشور گفت: انقلاب اسلامی هویت ملی ایران را احیا کرد همچنانکه هویت اسلامی مسلمانان را احیا کرد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه رازی، همزمان با ایام الله دهه مبارک فجر، نشست هم اندیشی استادان دانشگاه، ۱۷ بهمن ماه ۱۴۰۱ با حضور دکتر سهراب صلاحی در دانشگاه رازی برگزار شد.
در این نشست، دکتر سهراب صلاحی عضو هیئت علمی دانشگاه امام حسین (ع) و رئیس اسبق بسیج اساتید دانشگاه‌های کشور  پیرامون موضوع «چرایی تبدیل ایران به قدرت بین المللی» به سخنرانی پرداخت و اظهار داشت: این موضوع باید برجسته و تبدیل به گفتمان شود.
وی افزود: جمهوری اسلامی ایران علی رغم پیشرفت‌های گسترده  در حوزه های گوناگون اما در حوزه اقتصاد به خصوص در زمینه معیشت مشکل دارد.
دکتر صلاحی مشکلات اقتصادی را ناشی از فقدان برنامه و طرح کلان و عدم استفاده از آموزه های اسلامی دانست و بیان کرد: مشکل عمده دولت‌های ما فقدان طرح کلان در کشور بوده است و توجه به این مهم بیش از همه وظیفه نخبگان است.
وی افزود: مقام معظم رهبری در دیدار هیئت دولت تأکید داشتند که «دولت باید طرح کلان داشته باشد». اما به دلیل اینکه طرح کلان وجود ندارد سیاست ها و تصمیمات متناقض اتخاذ می‌شود.

دکتر صلاحی بیان کرد: دولت سیزدهم دولتی پرتلاش و در جهت اهداف کلان انقلاب اسلامی، صادق است اما باید توجه داشت که وقتی طرح کلان برای کشور نباشد، در حوزه اقتصادی مشکل به وجود می‌آید.
وی در ادامه با اشاره به پیشینه تاریخی ایران افزود: اساساً پویایی قدرت و سیاست ایجاب می‌کند که هر دولتی می تواند به دنبال گسترش حوزه نفوذ قدرت خود باشد. ایران در شش هزار سال پیش اولین دولت را در تاریخ بشر معرفی کرد. دومین افتخاری که به پای ملت ایران در تاریخ نوشته شده، ارائه دیرپاترین حکومت جهانی است که نزدیک به دو قرن، هخامنشیان حکومت کردند.
وی با اشاره به دیگر مشخصه‌های تاریخی ملت ایران افزود:  اولین دولت دینی در ایران شکل گرفت و در زمان اشکانیان گرایش به دین زرتشت در ایران قوی بود. هم‌چنین  وقتی اسلام عزیز وارد ایران شد، به اذعان مورخان، کشور  از نظر علمی و تمدنی رشد بسیاری پیدا کرد. همان طور که اسلام ایران را زنده کرد ایران نیز خدمات بزرگی را ارائه داد.
دکتر صلاحی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران در تحولات بین‌المللی تأثیرگذار است و می‌تواند به سمت قدرت بین المللی پیش برود، افزود: انقلاب اسلامی هویت ملی ایران را بار دیگر احیا کرد همچنانکه هویت اسلامی مسلمانان را احیا کرد و همچنان که مسئله فلسطین را که رو به فراموشی می رفت احیا کرد.
وی با بیان اینکه مسائلی از قبیل کودتا، تجزیه و جنگ تحمیلی باعث شد که نظام جمهوری اسلامی ایران تثبیت شود، افزود: با  وقوع انقلاب اسلامی ایران، جبهه مقاومت اسلامی شکل گرفت و به دنبال آن سوریه از حلقوم آمریکایی‌ها بیرون کشیده شد، عراق دوست ما شد، حزب الله لبنان به یک قدرت منطقه‌ای تبدیل شد.
دکتر صلاحی در ادامه نقش رهبری را از مولفه‌های بزرگ شکل‌گیری تمدن‌ها دانست و تأکید کرد: امروز قدرت جمهوری اسلامی ایران به دلیل برخورداری از رهبری است که برای حفظ منافع ملی به زمین و زمان باج نمی دهد و به این دلیل قدرت دارد.
وی هم‌چنین بیان کرد:  متأسفانه در بین نخبگان ما نسبت به اهداف انقلاب اجماع وجود ندارد، این به معنای عدم سازگاری نیست بلکه به معنای این است که تبیین صورت نگرفته است.
دکتر صلاحی کار علمی و کارشناسی را از بهترین مصادیق جهاد تبیین دانست و افزود: این مهم با تکیه بر دو امر مهم شامل هویت ملی و آموزه های اصیل انقلاب اسلامی محقق می‌شود.
وی با بیان اینکه کشور به کلان طرح و کلان گفتمان نیاز دارد، افزود: برای تبدیل شدن به قدرت بین المللی باید قدرت منطقه‌ای را ثابت کنیم.

آخرین اخبار