آخرین اخبار

سامانه‌ کشف خودکار درگاه‌های پرداخت بانکی جعلی (فیشینگ) توسط مرکز آپا دانشگاه رازی راه اندازی شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه رازی، دکتر محمدسعید جهانگیری، عضو هیئت علمی گروه مهندسی کامپیوتر و مدیر مرکز آپا دانشگاه از راه‌اندازی سامانه‌ کشف خودکار درگاه‌های پرداخت بانکی جعلی خبر داد و اظهار داشت: سامانه‌ کشف خودکار درگاه‌های پرداخت بانکی جعلی (فیشینگ) از اقدامات مرکز آپا دانشگاه رازی است که با تلاش همکاران این مجموعه به نتیجه رسید.

وی افزود: درگاه‌های پرداخت بانکی جعلی یا فیشینگ موجب خسارت به افراد زیادی شده است. در موارد متعددی کاربران با تلقی اینکه آدرس پیامک شده، ایمیل شده، یا جستجو شده در وب یک درگاه بانکی واقعی‌ست اقدام به وارد کردن رمز پرداخت بانکی کرده‌اند و مبالغ متعددی از حساب آن‌ها کسر شده است. در مواردی به دنبال این اشتباه حساب بانکی مشتریان فریب خورده به صورت کامل تخلیه شده است. سامانه‌ کشف درگاه‌های فیشینگ به صورت خودکار و با بهره‌گیری از الگوریتم‌های هوش مصنوعی پیش از آنکه صفحه‌ای برای فیشینگ بر روی فضای وب قرار گیرد اقدام به شناسایی و گزارش آن به نهادهای بالادستی می‌کند و در پی این گزارش آدرس آن صفحات غیرمجاز مسدود می‌گردد. بدین‌وسیله افراد از گزند کلاه‌برداران مصون می‌مانند.

دکتر جهانگیری بیان کرد: سامانه‌ کشف خودکار درگاه‌های پرداخت بانکی جعلی (فیشینگ) علاوه بر انتشار گزارش کشفیات درگاه‌های فیشینگ بر روی پرتال در شبکه‌های اجتماعی نیز گزارش‌ها را به صورت خودکار ارسال می‌کند. افزون بر این می‌توان با ارسال یک آدرس به این سامانه بررسی کرد که آیا درگاه بانکی مورد سوال واقعی‌ست یا جعلی.

آدرس سامانه‌ کشف خودکار فیشینگ مرکز آپا رازی: http://phishing.hashsharp.ir

 وی برقراری امنیت ارتباطات صنعتی را از دیگر اقدامات برشمرد و افزود: ارتباطات صنعتی بر بسترهای مختلفی مانند Ethernet، ProfiBus، ModBus، CANBus، و بسترهای Wireless برقرار می‌شوند. سامانه‌های کنترل صنعتی نظیر SCADA و RTUها عموماً از همین پروتکل‌ها برای کنترل و مانیتورینگ واحدهای بزرگ صنعتی و زیرساختی بهره می‌برند. امنیت شبکه‌های صنعتی در کشور ما امری مغفول بوده است. علی‌رغم پیشرفت‌ها در حوزه‌ی امنیت شبکه و امنیت وب هکرهای متخصص در زمینه‌ شبکه‌های صنعتی می‌توانند آسیب‌های بسیار بزرگی به کشور تحمیل کنند. یک راهکار که در مرکز آپای دانشگاه رازی توسعه داده شده است رمزنگاری با کارآیی بالا برای پروتکل‌های صنعتی است. به کمک رمزنگاری که می‌تواند در لایه‌های مختلفی انجام شود و امنیت را نسبت به لایه‌ انتخابی در سطح مشخصی بهبود می‌بخشد. با این ترفند مهاجم حتی در صورتی که به واسط انتقال فیزیکی نیز دسترسی داشته باشد با اطلاعاتی رمز شده مواجه می‌شود که برای او نه قابل فهم است و نه قابل تغییر.

دکتر جهانگیری اظهار داشت: به کمک الگوریتم‌های رمزنگاری در صورتی که هر تغییری در داده‌های ارسالی به وجود آید در مقصد نامعتبر شناخته می‌شود و لذا امکان نفوذ برای هکر به وجود نمی‌آید. سخت‌افزار بومی مبتنی بر FPGA به کمک الگوریتم‌های رمزنگاری استاندارد مانند AES با پهنای باند بالا در حد 20 Gbps پیاده‌سازی امنیت این سامانه‌ها را بر عهده دارد.

وی ارتباطات مبتنی بر فیبر نوری را از دیگر اقدامات صورت گرفته در مرکز آپا عنوان کرد و گفت: یکی از پروژه‌های کلان ملی که وزارت ارتباطات پیگیری می‌کند دسترسی به اینترنت از طریق فیبر نوری منازل (FTTH) است. به کمک این تکنولوژی ارتباطات منازل بر بستر فیبر نوری با پهنای باند بالا برقرار می‌شود. برای نیل به این هدف نیازمند تجهیزات فیبر نوری مانند مودم‌های خانگی (ONT) و ترمینال‌های خط (OLT) و تجهیزات مشابه هستیم. پیچیدگی عمده‌ این فناوری‌ها در بستر برقراری ارتباط به کمک فیبر نوری است. در مرکز آپای دانشگاه رازی به کمک FPGA تبادل داده بر بستر فیبر نوری با پهنای باند بالا پیاده شده است. از این فناوری که در اختیار چند شرکت در سطح دنیاست می‌توان در بسیاری از تجهیزات زیرساخت ارتباطی و زیرساخت فیبر نوری بهره‌مند شد. در حال حاضر برقراری ارتباط بر روی فیبر به کمک استانداردهای SDH و مشخصاً STM-1 و STM-4 پیاده شده است. هسته‌ی سخت‌افزاری Ethernet MAC با پهنای باند 10 Gbps از دیگر توانمندی‌های اعضای هیات علمی و پژوهشگران این مرکز است. در حال حاضر به کمک بردهای موجود و بردهای در دست طراحی پهنای باند تجمیعی (Aggregate Bandwidth) تا 26 Gbps قابل دستیابی است. این تکنولوژی بالا پاسخگوی بخش اعظمی از نیازهای فناورانه‌ی کشور در بحث زیرساخت‌های ارتباطی خواهد بود.

دکتر جهانگیری با اشاره به برگزاری دوره‌های آموزشی امنیت شبکه و امنیت وب یادآور شد: مرکز تخصصی آپا دانشگاه رازی دوره‌های آموزشی متعددی با هدف توانمندسازی کارکنان واحدهای IT سازمان‌ها و دانشجویان برگزار نموده است. در ادامه لیستی از دوره‌های برگزار شده ارائه می‌گردد.

 برای مشاهده کلیپ راه اندازی سامانه سهبا بر روی لینک زیر کلیک کنید 

https://aparat.com/v/cg2nZ

بازتاب گسترده راه اندازی نخستین سامانه کشف خودکار فیشینگ در دانشگاه رازی در رسانه ملی

 

آخرین اخبار