آخرین اخبار

 

دکترکیانوش چقامیرزا مدیر امور پژوهشی دانشگاه با بیان این خبر اظهار داشت: پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) هر ساله در هفته پژوهش فهرست پژوهشگران پراستناد یک درصد برتر جهان را اعلام می‌کند که خوشبختانه امسال پنج عضو هیات علمی دانشگاه موفق شده‌اند در این لیست قرار گیرند.

مدیر امور پژوهشی دانشگاه رازی افزود: امسال علاوه بر آقایان دکتر مجتبی شمسی‌پور، دکتر مسعود رحیمی و دکتر سیاوش مدائنی، آقایان دکتر شاپور حیدرخانی ازگروه ریاضی دانشکده علوم پایه و دکتر سیروس زین‌الدینی از گروه شیمی کاربردی دانشکده شیمی نیز موفق شده­اند در فهرست پژوهشگران پراستناد یک درصد برتر جهان قرارگیرند.

وی با اشاره به اینکه پایگاه استنادی علوم جهان اسلام بر اساس داده­ها و اطلاعات موجود در پایگاه‌های WOS و ESI  و همچنین سه شاخص علم­سنجی اقدام به تهیه فهرست پژوهشگران پراستناد نموده است، اظهار داشت: این سه شاخص عبارتنداز ۱. نسبت تعداد کل استنادات به مقالات استنادکننده ۲. تعداد متوسط خود استنادی به ازای هر مقاله و سومین شاخص متوسط درصد خود استنادی یک پژوهشگر است. اگر پژوهشگری علاوه برحضور در پایگاه  ESIدر حداقل دو شاخص ازسه شاخص فوق امتیاز لازم را کسب کند و همچنین مقاله سلب اعتبار شده یا بازپس‌گیری شده نداشته باشد؛ در رده پژوهشگران پراستناد یک در صد برتر جهان قرار می‌گیرد.

دکتر چقامیرزا یادآور شد: در یک ماه گذشته دو لیست دیگر نیز از پژوهشگران پراستناد دو درصد برتر جهان توسط موسسه مندلی وابسته به انتشارات الزویر، منتشر شد که در فهرست نخست شش عضو هیات علمی دانشگاه تحت عنوان پژوهشگران پراستناد تمامی ادوار ودر لیست دیگر ۱۶ پژوهشگر دانشگاه بر اساس داده­های سال ۲۰۱۹ حضور داشتند که این نتایج  برمبنای داده‌های پایگاه استنادی اسکوپوس تهیه شده بود؛ در حالیکه  پژوهشگران یک در صد برتر جهان بر اساس آمار و اطلاعات پایگاه استنادی WOS ارزیابی می‌شوند و علاوه بر این، پایگاه استنادی علوم جهان اسلام نیز از تعدادی از شاخص­های مستقل برای ارزیابی پژوهشگران یک در صد برتر جهان استفاده می‌کند.

 

آخرین اخبار