مراسم گرامیداشت رئیس جمهور شهید سید ابراهیم رئیسی و یاران ایشان با سخنرانی حجت‌الاسلام و المسلمین غفوری در دانشگاه رازی برگزار شد.

مراسم ختم و گرامیداشت شهادت حضرت آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهور مردمی کشورمان و یاران شهید ایشان، 5 خرداد ماه 1403 با حضور دانشگاهیان سراسر استان کرمانشاه، در مسجد حضرت امام خمینی(ره) دانشگاه رازی برگزار شد.

 

این اجتماع معنوی پس از اقامه نماز ظهر و عصر به امامت حجت‌الاسلام‌ والمسلمین حاج حبیب‌الله غفوری؛ نماینده محترم ولی فقیه در استان و امام جمعه کرمانشاه و به دعوت رؤسای دانشگاه‌ها و دفاتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌های استان صورت گرفت.

دانشگاهیان استان در این مراسم یاد شهدای والامقام سانحه سقوط بالگرد را گرامی داشتند و در سوگ شهادت «شهید خدمت»؛ حضرت آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی و یاران ایشان عزاداری کردند.

همچنین امروز دانشگاه‌های مختلف در اقصی نقاط کشور در سوگ شهادت سید محرومان حضرت آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی و همراهان شهید ایشان مراسم بزرگداشتی برگزار کردند.

حجت‌الاسلام‌ و المسلمین غفوری نماینده محترم ولی فقیه در استان و امام جمعه کرمانشاه با همراهی ریاست دانشگاه رازی و جمعی دیگر از دانشگاهیان با حضور در یادمان شهدای گمنام دانشگاه، با قرائت فاتحه و نثار گُل به روح بلند شهیدان وطن ادای احترام کردند.

در این مراسم، حجت‌الاسلام‌ والمسلمین حاج حبیب‌الله غفوری نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه کرمانشاه با تسلیت شهادت رئیس جمهور کشورمان و یاران ئایشان و با گرامیداشت یاد و خاطره شهیدان ایران اسلامی در سخنانی اظهار داشت: همه ویژگی‌های رئیس‌جمهور فقید و شهدای خدمت را از طریق دوستان، آشنایان و رسانه‌ها شنیده‌اید، می‌دانید چه شخصیت‌های بزرگی را از دست داده‌ایم، همین جمله مقام معظم رهبری (مدّ ظله العالی) در وصف ایشان کافی است که به خانواده شهید رئیسی فرمودند: «یکی از بهترین‌ها زیر این آسمان را از دست دادیم».

حجت‌الاسلام‌ والمسلمین افزود: شهید رئیسی از معدود افرادی بودند که نظر رهبر معظم انقلاب را از جهات مختلف جلب کرد و می‌دانم که نظر ایشان نسبت به سایر شهدا نیز همین بود در جریانات مختلف مشاهده کردم که حضرت آقا چقدر به این دوستان علاقه داشتند و در حقیقت جمع دردانه عزیزی بودند از نظر و دیدگاه حضرت آقا و این صحبت مستند است.

حجت‌الاسلام والمسلمین غفوری بیان کرد: سبک زندگی و جزء به جزء اعمال و رفتار شهید رئیسی مطابق و مستند به آیات و روایات قرآنی بوده، به عنوان نمونه زمانی که به ایشان حتی در تریبون‌های رسمی تهمت می‌زدند، ایشان به عنوان یک فرد مؤمن و با اخلاص مطابق با آیات قرآنی، بدی‌ها را با خوبی پاسخ می‌داد.

امام جمعه کرمانشاه افزود: مشی شهید رئیسی ساده‌زیستی بود، چرا که زندگی را از کودکی با یتیمی و فقر شروع کرده بود و درد جامعه را می‌دانست و تا روزی هم که زنده بود به همین شیوه زندگی کرد و هرگز به سمت تجمل‌گرایی نرفت.

حجت‌الاسلام والمسلمین غفوری تأکید کرد: حوزویان باید در خصوص سیره رفتاری و عملی ایشان و سایر شهدای والامقام سانحه سقوط بالگرد مستندسازی انجام دهند تا گنجینه و الگویی برای مسئولین نظام شود.

نماینده ولی فقیه در استان خاطر نشان کرد: از دانشگاهیان نیز انتظار می‌رود که پایان‌نامه‌ها و فعالیت‌های پژوهشی مختلفی را در خصوص سبک مدیریتی شهید خدمت انجام دهند تا به شکل مجموعه‌ای مدوّن در نظام سیاسی دنیا ارائه شود. از دانشگاه‌های استان به ویژه دانشگاه رازی انتظار می‌رود در این زمینه پیشقدم شوند تا از سبک مدیریتی ایشان الگوپردازی کنند.

در این مراسم، دکتر محمدنبی احمدی رئیس دانشگاه رازی با گرامیداشت یاد و خاطره شهدای والامقام سانحه سقوط بالگرد و عرض تسلیت این حادثه به ملّت بزرگ ایران اسلامی به ویژه مردم ولایتمدار استان و جامعه بزرگ دانشگاهی، در سخنانی، شهید آیت‌الله رئیسی را از بندگان مخلص و مجاهد در راه خدا دانست و اظهار داشت: با وجود اینکه طول مدت خدمت شهید آیت‌الله رئیسی در دولت طولانی نبود، اما در همین مدّت منشأ خدمات و برکات فراوانی شدند.

دکتر احمدی با اشاره به عظمت مقام شهیدان یادآور شد: اجر انسان‌های مخلص و مجاهد علاوه بر سرای آخرت در این دنیا نیز داده می‌شود، همچنانکه دنیا نظاره‌گر صلابت و شکوه مراسم تشییع ایشان بود.

وی در ادامه بیان کرد: انقلاب اسلامی ایران طی چهار دهه اخیر حوادث و بحران‌های بسیاری را پشت سرگذاشته و شخصیت‌های بزرگی همچون شهید مطهری، شهید رجایی، شهید باهنر و شهید بهشتی را از دست داده، اما همچنان با عظمت و صلابت به راه خود ادامه داده است، چرا که از بنیانی محکم و استوار برخوردار است.

رئیس دانشگاه رازی بار دیگر شهادت رئیس جمهور محبوب و مردمی کشورمان و یاران ایشان در سانحه سقوط بالگرد را تسلیت گفت و خاطرنشان کرد: هر چند فقدان رئیس جمهور شهید بسیار دردناک است، اما یقین داریم که با شهادت ایشان، انقلاب اسلامی با صلابت‌تر از گذشته به مسیر خود ادامه خواهد داد.

در ادامه حجت‌الاسلام والمسلمین محرابی مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌های استان کرمانشاه با تسلیت شهادت رئیس جمهور کشورمان و همراهان ایشان در سخنانی اظهار داشت: در طول بیش از چهل سال گذشته از عمر با برکت انقلاب اسلامی، هر کدام از بزرگان ما مانند سردار شهید حاج قاسم سلیمانی که در زمان حیاتشان منشأ اثرات و خیرات فراوانی بودند، بعد از شهادت و رفتن خود نیز برکات بسیاری را برای کشور به همراه داشته‌اند و موجب استحکام انقلاب و تقویت جبهه حق شده‌اند.

حجت‌الاسلام والمسلمین محرابی افزود: هیچ‌وقت فکر نمی‌کردیم که ندای ظلم‌ستیزی، حق‌خواهی و مبارزه با ظلم در دانشگاه‌های آمریکا و کشور‌های اروپایی به بهترین نحو بلند شود و این از برکات خون شهیدان در عرصه‌های مختلف است و امروز نیز در عرصه خدمت شاهد بودیم که انسان‌هایی والا خود و جانشان را فدای خدمت به کشور کردند.

مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌های استان تأکید کرد: امروز نیز در عرصه خدمت، انسان‌های والایی همچون شهید آیت‌الله رئیسی جان خود را در راه خدمت به مردم نثار می‌کنند.

وی با اشاره به برخی از صفات و ویژگی‌های شاخص شهید آیت‌الله رئیسی افزود: رئیس‌جمهور شهید و همراهان ایشان صفات مثبت عالی داشتند، عاشق خدمت به مردم و نظام، پاک و پاک دست، انقلابی، مبارز، سرباز و فدایی رهبر بودند. امیدواریم برکات این شهادت به‌زودی در جبهه حق نمایان شود.

آخرین اخبار