دکتر روح اله بهرامی 
هیات علمی و دانشیار رشته تاریخ
پست الکترونیک:drbahrami۲۰۰۹@gmail.com

Heading Example

Heading Example

معرفی پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی غرب کشور:

به منظور تحقق بخشی از وظایف علمی- پژوهشی  دانشگاه رازی و با هدف توسعه تعامل فرهنگی­، تقویت هویت ملی و ایجاد همبستگی  اجتماعی  جامعه ایرانی  و در جهت کمک به رفع نیازهای علمی و پژوهشی­ کشور در زمینه شناخت تاریخ،­ فرهنگ، آیین ها، ادیان، فرق و مذاهب، اقوام و زبانهای ایرانی و... «پژوهشکده مطالعات فرهنگی- اجتماعی غرب­ کشور» وابسته به دانشگاه تأسیس شده­ است. پژوهشکده  مطالعات فرهنگی و اجتماعی غرب­ کشور مطابق با شیوه­ نامه­ ی تأسیس و تشکیل واحد­های پژوهشی معاونت پژوهشی دانشگاه رازی و منطبق با آیین نامه­ ی تأسیس واحدهای پژوهشی در دانشگاه­ها به شماره عتف_آ_۳۱۰۳ مورخ ۰۷/۱۱/۹۷، ابلاغی از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و به منظور توسعه و انسجام هر چه بیشتر فعالیت­های پژوهشی در دانشگاه رازی و ایجاد بستر مناسب جهت تعامل همه جانبه و موثر با سازمان­ها و دستگاه­های اجرایی و بخش­های مختلف تولیدی و خدماتی کشور و در راستای مأموریت و وظایف وزارت مبنی بر انسجام امور تحقیقاتی و فناوری و افزایش کارایی و اثر بخشی تحقیقات در کشور (ویژه مطالعات فرهنگی ،اجتماعی و علوم انسانی) در دانشگاه رازی و در غرب کشور تاسیس می شود. پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی غرب کشور مطابق تعریف ماده ۱ شیوه نامه  به عنوان یکی  از واحد پژوهشی دانشگاه  و بخشی از معاونت پژوهشی دانشگاه رازی محسوب می شود .

اهداف کلی:

 مطابق اهداف بنیادین مندرج در ماده ۲ شیوه نامه تاسیس و تشکیل واحدهای پژوهشی دانشگاه رازی اهداف این پژوهشکده: هدایت فعالیت­های پژوهشی به سمت اولویت­های پژوهشی و فناوری کشور و منطقه؛ ایجاد زمینه پژوهش­های کلان و میان رشته ­ای؛ ارتقای کیفیت و هم افزایی فعالیت­های پژوهش و فناوری برای تحقق اهداف برنامه­های راهبردی مصوب؛ استفاده بهینه از نیروی انسانی متخصص برای تشکیل واحد­های پژوهشی کارآمد؛ بسترسازی مناسب برای هدایت پژوهش­ها به منظور پاسخ گویی به نیازهای جامعه و کاربردی شدن دستاوردهای پژوهشی؛ فراهم آوردن زمینه های توسعه تحقیقات و پژوهش های تقاضا محور و تنوع بخشی به منابع مالی دانشگاه با اولویت کسب ثروت از فعالیت­های پژوهشی و فناوری؛ایجاد هم افزایی به منظور انجام پژوهش­های بنیادین، پایدار و ایجاد دانش در یک یا چند حوزه می باشد .

اهداف ویژه و بنیادین تأسیس پژوهشکده مطالعات فرهنگی- اجتماعی غرب کشور:

 هدف بنیادین این پژوهشکده تامین نیازهای علمی- پژوهشی به منظور شناخت تاریخ ،فرهنگ ،ادیان ، مذاهب، فرق، آیین ها و اقوام ایرانی در جهت تحقق و تقویت همبستگی و تأمین منافع ملی، توسعه تعامل اجتماعی و فرهنگی مطابق تعالیم رحمانی اسلام و کرامت انسانی است. بر این اساس اهداف و چشم انداز های زیر مورد توجه قرار خواهد گرفت:

۱- توسعه تحقیقات و پژوهش های علمی در زمینه مطالعات فرهنگی – اجتماعی بر اساس رسالت و هدف بنیادین پژوهشکده.

۲-ترسیم چشم اندازه ها و تعریف برنامه های علمی - پژوهشی با توجه به نیاز ها و ضرورت های ملی  و منطقه ای غرب کشور در این زمینه.

۳-تعریف راهبردها و راهکارهای نظری و عملی در زمینه مطالعات فرهنگی- اجتماعی و تاریخی

۴- تبیین  و تعریف برنامه های کوتاه مدت و بلند مدت پژوهشی به منظور بررسی و پاسخ گویی به نیاز ها،  چالش ها ی فرهنگی  در حوزه مطالعات فرهنگی ، اجتماعی و تاریخی در زمینه ادیان ، مذاهب، آیین ها  ، فرق و اقوام و...

۵- توسعه مطالعات علمی - پژوهشی بر اساس رویکرد های انسجام بخش  هویت اجتماعی و ملی در میان  ادیان ، مذاهب و اقوام ایرانی

۶- ارائه راهکارها  و انجام ماموریت های پژوهشی  به منظور حفظ مؤلفه های مشترک اجتماعی، تاریخی و فرهنگی در زمینه ادیان ، مذاهب ،  اقوام و زبانهای  ایرانی و... ،  در راستای منافع ملی .

۷- حمایت از طرح ها ، پژوهش های علمی  در زمینه مطالعات فرهنگی – اجتماعی و تاریخی و انتشار آثار  پژوهشی  اعم از : تولید  متون ، تالیف ، ترجمه و نشرکتب علمی در این زمینه ها .

۸- ارتباط با مراکز علمی و تحقیقاتی داخلی  و همکار در زمینه مطالعات مورد نظر.

۹- تعامل علمی و فکری با  موسسات و نهادها و مجامع علمی بین المللی در حوزه ادیان ، مذاهب و اقوام ایرانی به منظور حفظ  منافع ملی در عرصه جهانی و  تقویت مؤلفه های جوامع اسلامی و  جهان اسلام .

۱۰- انتشار  نتایج  و دست آوردهای نوین  در قالب  مجلات و نشریات علمی در راستای رسالت علمی – پژوهشی و متناسب با اهداف گروه های مطالعاتی پژوهشکده در غرب کشور

۱۱- گسترش و توسعه تعامل میان دانشگاه و جامعه  به منظور بکارگیری آخرین نتایج تحقیقات و پیشرفت‌های علمی در راستای حل مسائل فرهنگی و اجتماعی در حوزه غرب کشور.

۱۲-برگزاری همایش‌ ها، کارگاهها و سایر برنامه های  پژوهشی در سطوح بین‌المللی،ملی و منطقه ایی با مشارکت و همکاری دیگر مؤسسات و مجامع علمی در زمینه ها و موضوعات مرتبط با  وظایف پژوهشکده.

۱۳-اقدام به گردآوری منابع علمی، اسناد، مدارک تحقیقاتی داخلی و خارجی و متون تخصصی  به منظور مطالعه و تحقیق گسترده در زمینه فعالیت های مورد نظر  پژوهشکده.

 

مأموریت ها:

مأموریت های علمی پژوهشکده به چند صورت مختلف انجام خواهد شد:

 

 • نخست:  به صورت مستقل با مدت زمان محدود و با هدف فراهم کردن بسترهای لازم برای انجام طرح­های پژوهشی تقاضامحور و اجرای برنامه­های راهبردی و ماموریت­های پژوهشی "دانشگاه" با تامین اعتبار آنها در قالب روال معمول طرح­های پژوهشی دانشگاه 
 • دوم : به منظور نیازهای پژوهشی دستگاه­های اجرایی، نهادها و مؤسسات عمومی یا غیر دولتی، واحد پژوهشی به صورت مشارکتی و تقاضا محور از طریق تفاهم­نامه یا قرارداد همکاری بین "دانشگاه" و دستگاههای متقاضی 
  • سوم: فعالیت های پژوهشی به صورت مشارکتی با سایر دانشگاه­ها و واحدهای پژوهشی وزارت علوم وسایر نهادهای علمی کشور

Heading Example

 • ارتباط با پژوهشکده

  پست الکترونیکی :iscs@razi.ac.ir

  آدرس: دانشگاه رازی، طبقه فوقانی کتابخانه مرکزی

  پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی غرب کشور

 • اطلاعیه ها

  انجمن راهنمایان گردشگری استان کرمانشاه با همکاری پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی ، مرکز اسناد تاریخی دانشگاه رازی و انجمن ایرانی تاریخ مرکز استان کرمانشاه برگزار می کنند:، نشست علمی و فرهنگی با عنوان آگاهی تاریخی و مسئله گردشگری

   
  زمان: دوشنبه ۲۵ اسفندماه ۱۳۹۹  ساعت ۱۵ الی ۱۷، مکان: دانشگاه رازی، مرکز اسناد توسعه استان و کرمانشاه شناسی . حضور در نشست با هماهنگی انجمن راهنمایان به تعداد محدود مقدور ، و استفاده از ماسک و رعایت تمام پروتکل های بهداشتی الزامی می باشد . جهت کسب اطلاعات بیشتر کلیک کنید.
   
   

   

  انجمن ایرانی تاریخ ، گروه علوم تاریخی و باستان شناسی و پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی غرب کشور برگزار می کنند: مدارک تازه ای برای ترسیم کهن ترین مرز سیاسی دنیای باستان در کوهپایه های غربی زاگرس . جهت کسب اطلاعات بیشتر کلیک کنید .