کنگره بزرگداشت شهید محراب آیت‌اللّه اشرفی اصفهانی همزمان با روز ملی مقاومت و ایثار در کرمانشاه برگزار می‌شود

به گزارش روابط عمومی دانشگاه رازی، نشست هم‌اندیشی کارگروه علمی «کنگره بزرگداشت شهید محراب آیت‌اللّه اشرفی اصفهانی»، هفتم اردیبهشت ماه 1400، با حضور رؤسای دانشگاه‌ها و حوزه‌های علمیه، نمایندگان دفاتر مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، مسئول شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه در استان، رئیس دفتر نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه کرمانشاه و سایر اعضا در فضای مجازی برگزار شد.

در ابتدای جلسه، حجت‌الاسلام والمسلمین جواد افشارنجفی، مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه رازی، ضمن خیرمقدم به مدعوین و آرزوی قبولی طاعات و عبادات برای همگان در ماه مبارک رمضان، طی سخنانی اظهار داشت: کنگره ملی شهدای محراب، با تأکید بر اهمیت و ضرورت تجلیل از شخصیت و خدمات شهدای گرانقدر محراب در تابستان سالجاری برگزار می‌گردد.

حجت‌الاسلام والمسلمین افشارنجفی افزود: بر اساس برنامه‌ریزی‌های صورت‌گرفته، در سطح استان‌هایی که شهید محراب دارند، پیش از برگزاری برنامه کشوری، کنگره استانی بزرگداشت شهید محراب برگزار می‌گردد و در استان کرمانشاه نیز در تدارک برنامه‌های شاخص برای برگزاری کنگره استانی بزرگداشت شهید محراب آیت‌اللّه اشرفی اصفهانی هستیم.

تشکیل 6 کمیته تخصصی برای کنگره بزرگداشت شهید محراب آیت‌اللّه اشرفی اصفهانی

ایشان کنگره بزرگداشت شهید محراب آیت‌اللّه اشرفی اصفهانی را متشکل از 6 کمیته شامل: کمیته‌های «علمی»، «فرهنگی-تبلیغاتی»، «پشتیبانی»، «اطلاع‌رسانی»، «هماهنگی امور انتظامی و امنیتی» و «مردمی» عنوان کرد و افزود: متولی کمیته علمی کنگره استانی دانشگاه‌ها هستند و اعضای این کمیته متشکل از رئیس حوزه علمیه استان، رؤسای دانشگاه‌های دولتی و آزاد اسلامی استان، مسئولین نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌های استان، مسئولین بسیج اساتید و بسیج دانشجویی دانشگاه‌های استان می‌باشند.

حجت‌الاسلام والمسلمین افشارنجفی در خصوص وظایف کمیته علمی کنگره بزرگداشت شهید محراب آیت‌اللّه اشرفی اصفهانی بیان کرد: اقداماتی مانند فراخوان مقالات و تعیین داوران، دعوت از سخنرانان، پیگیری و نظارت بر تولید محتواهای علمی مانند بررسی آثار شهید آیت‌الله اشرفی اصفهانی، ویژه‌نامه و... در شرح وظایف این کمیته تعریف شده است و حجت‌الاسلام والمسلمین سید محمدحسین ضیغمیان دبیری کنگره استانی را بر عهده دارند.

از ظرفیت علمی دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه رازی در برگزاری کنگره استفاده شود

در ادامه دکتر اعلمی‌آل‌آقا، رئیس دانشگاه رازی، ضمن قدردانی از برگزاری این جلسه و آرزوی سلامتی و قبولی طاعات و عبادات الهی برای همگان در ماه مبارک رمضان، طی سخنانی اظهار داشت: إن‌شاءالله خداوند توفیق خدمت در مسیر تحقق جامعه دانش‌بنیان در نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران را به همه ما عنایت فرماید.

ایشان به الزامات برگزاری کنگره بزرگداشت شهید محراب آیت‌اللّه اشرفی اصفهانی در موضوعات مختلف، برنامه‌های اجرایی؛ پیگیری محورهای علمی و پژوهشی توسط دانشگاه‌ها و حوزه‌های علمیه اشاره داشت و افزود: با عنایت به این موضوع؛ محور تخصص‌گرایی و کار کارشناسی از طریق دانشگاه‌های متقاضی و مجموعه‌های تخصصی  مربوطه پیگیری شود.

دکتر اعلمی‌آل‌آقا خواستار بهره‌مندی از ظرفیت علمی و پژوهشی دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه رازی در پیگیری محورهای تخصصی کنگره استانی شهید محراب  آیت‌الله اشرفی اصفهانی شد و بیان کرد: حوزه‌های تخصصی در تعیین مسیر برای تحقق اهداف این کنگره، کارکرد مؤثرتری خواهند داشت و می‌توانند محورهای اجرایی را پیگیری نمایند.

ایشان یادآور شد: دعوت از ریاست دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه رازی در این نشست، با توجه به حوزه تخصصی ایشان و ظرفیت علمی و پژوهشی اساتید محترم این دانشکده در پیشبرد اهداف کنگره و همراهی اساتید متخصص بسیار مثمر ثمر خواهد بود و مدیریت دانشگاه نیز در سطح کلان برای کمک به تحقق اهداف و محورهای کنگره در قالب کمیته راهبردی از هیچ تلاشی فروگذار نخواهد کرد.

دکتر اعلمی‌آل‌آقا بار دیگر بر پیگیری محورها و موضوعات کنگره به صورت تخصصی و با بهره‌مندی از توان و ظرفیت اساتید متخصص تاکید کرد و گفت: دانشکده ادبیات و علوم انسانی و معاونت فرهنگی و اجتماعی دانشگاه  ظرفیت قابل توجهی برای پیگیری محورهای تخصصی کنگره دارند و می‌توان از ظرفیت این بخش‌ها استفاده نمود.

در ادامه دکتر علیرضا شهرستانی، رئیس دفتر نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه کرمانشاه، با تبریک ماه مبارک رمضان و فرارسیدن میلاد با سعادت امام حسن مجتبی(ع)، طی سخنانی اظهار داشت: کنگره ملی شهدای محراب و متعاقب این برنامه؛ کنگره‌های استانی شهدای محراب به پیشنهاد شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه به منظور گرامیداشت چهلمین سالگرد نماز جمعه برگزار می‌گردد.

دکتر شهرستانی بیان کرد: کنگره ملی شهدای محراب با قرائت پیام مقام معظم رهبری در تهران برگزار می‌گردد و در این کنگره آثار و تولیدات علمی و فرهنگی استان‌ها با محوریت موضوعات کنگره داوری خواهد شد.

ایشان با تاکید بر ضرورت تجلیل از شخصیت و خدمات شهدای گرانقدر محراب گفت: با پیگیری‌های به عمل آمده، روز پنجم مرداد ماه از سوی شورای عالی انقلاب فرهنگی به عنوان روز کرمانشاه (روز مقاومت و ایثار) در تقویم رسمی کشور ثبت می‌شود و کنگره استانی شهید محراب آیت‌الله اشرفی اصفهانی در همین روز در صورت مساعد بودن شرایط استان به صورت حضوری و در غیراینصورت به صورت وبیناری برگزار خواهد شد.

 نشست‌های تخصصی کنگره استانی شهید محراب آیت‌الله اشرفی اصفهانی در کرمانشاه

دکتر شهرستانی با اشاره به ابلاغ شیوه‌نامه کنگره استانی شهید محراب آیت‌الله اشرفی اصفهانی به اعضای کمیته علمی گفت: اعضای کمیته علمی این کنگره در حقیقت عضو کمیته علم‌پژوهی شورای سیاست‌گذاری بیانیه گام دوم انقلاب مقام معظم رهبری در استان هستند و دانشگاه رازی نیز متولی این کمیته است.

ایشان بیان داشت: تا پیش از کنگره استانی شهید محراب آیت‌الله اشرفی اصفهانی، برگزاری چندین نشست تخصصی با محوریت موضوعاتی از قبیل: بررسی تبیین جایگاه نقش امام جمعه در مسائل فرهنگی و اجتماعی و نماز جمعه به‌عنوان قرارگاه فرهنگی هر استان، بررسی نقش شهید محراب در دفاع مقدس و نقش شهید محراب در ایجاد وحدت و همدلی منطقه پیشنهاد گردیده که إن‌شاءالله با همفکری اعضای کارگروه و برنامه‌ریزی منظم و شایسته اجرایی خواهد شد.

دکتر شهرستانی از دیگر موضوعات پیشنهادی برای برگزاری نشست‌های تخصصی کنگره استانی شهید محراب آیت‌الله اشرفی اصفهانی، به بررسی نقش معنویت و اخلاق در اجتماع و نقش امام جمعه در بصیرت افزایی اشاره کرد و افزود: إن‌‎شاالله این برنامه به یک گفتمان قالب تبدیل گردد و علاوه بر شهرستان کرمانشاه در سایر شهرستان‌ها نیز شاهد برگزاری برنامه‌ها و نشست‌های تخصصی با محوریت شهید محراب آیت‌الله اشرفی اصفهانی باشیم.

ایشان تهیه ویژه‌نامه با موضوع شهید محراب توسط گروه آموزشی تاریخ دانشگاه رازی، بررسی نقش شهید اشرفی اصفهانی در دفاع مقدس توسط بسیج اساتید و بسیج دانشجویی، بررسی سیمای نظری و عملی شهید اشرفی اصفهانی توسط حوزه‌های علمیه را از دیگر موضوعات پیشنهادی عنوان کرد.

در ادامه دکتر علی‌اکبر اختری، رئیس دانشگاه صنعتی کرمانشاه، از آمادگی این دانشگاه در ارائه کمک‌های فنی و زیرساختی برای برگزاری کنگره استانی شهید محراب آیت‌الله اشرفی اصفهانی خبر داد.

در ادامه دکتر مجید محمدی، رئیس دانشگاه فرهنگیان کرمانشاه، از آمادگی این دانشگاه برای کمک به پیشبرد محورهای تخصصی کنگره استانی شهید محراب آیت‌الله اشرفی اصفهانی خبر داد و اظهار داشت: از هیچ تلاشی برای غنای این کنگره و ارتقاء سطح برگزاری آن فروگذار نخواهیم کرد.

در ادامه دکتر بهمن سعیدی‌پور، رئیس دانشگاه پیام‌نور کرمانشاه، تشکیل دبیرخانه الکترونیکی کنگره استانی شهید محراب آیت‌الله اشرفی اصفهانی را پیشنهاد داد و افزود: شرح وظایف اعضای جلسه و نهادهای مربوطه مشخص و برنامه‌ریزی لازم برای تسریع در پیشبرد امور صورت گیرد.

در ادامه دکتر نامدار یوسفوند، عضو هیات علمی دانشگاه رازی و مسئول بسیج اساتید استان کرمانشاه، توجه به نقش عبادی و سیاسی ائمه جمعه استان کرمانشاه و ظرفیت این شبکه گسترده در ایجاد وحدت را مورد تأکید قرار داد و افزود: پیشنهاد می‌شود از افراد متخصص و صاحب‌نظر در سطح دانشگاه‌ها و حوزه‌های علمیه برای تألیف مقاله و همچنین از ظرفیت ائمه جماعات شهرستان‌ها و بسیج اساتید دانشگاه‌ها برای تعمیق هرچه بیشتر این کنگره استفاده شود.

در این جلسه؛ اعضای حاضر به بیان دیدگاه‌ها، نقطه‌نظرات و پیشنهادات خود در راستای برگزاری هرچه باشکوه‌تر کنگره استانی شهید محراب آیت‌الله اشرفی اصفهانی پرداختند.

آخرین اخبار