آخرین اخبار
1910
27 اردیبهشت ماه، روز جهانی ارتباطات و روابط عمومی

هنر هشتم در عصر ارتباطات

دکتر یاسر شهبازی در یادداشتی نوشت: روابط عمومی با تلفیق علم و اخلاق و تعهدمداری به ارتقاء سیستم‌های اجرایی کمک می‌کند.

امروزه روابط عمومی از ابزارهای قوی مدیریت افکار و مصداق بارز دانش و هنر در تسهیل و خدمت به مدیریت و کمک به تصمیم‌گیری‌های استراتژیک سازمان‌ها و نهادها به شمار می‌آید. روابط عمومی یک ابزار مدیریتی برای پیشبرد فعالیت‌های حرفه‌ای، علمی و الکترونیکی در عصر ارتباطات است و نقش مهمی در موفقیت سازمان‌ها و ادارات در همه عرصه‌ها و کارکردهای تخصصی دارد.

روابط عمومی در حقیقت، مهم‌ترین حلقه اتصال میان اعضای یک سازمان و جامعه است و برای ایفای نقش در این ساختار نمی‌تواند نسبت به تحولات ارتباطی، اجتماعی و اقتصادی بی‌تفاوت باشد. یقیناً مجموعه روابط عمومی در هر دستگاهی با تلفیق علم و اخلاق، تعهدمداری و تکیه بر مهارت‌های ارتباطی، به ارتقاء ارکان مختلف سیستم‌های اجرایی کمک می‌کند.

در حال حاضر برندسازی، تغییر در نوع نگرش سازمان نسبت به ارتباط با مخاطب، یافتن راهکارهایی برای مشارکت دادن مخاطبین در توسعه پیام‌ها و چرخه تولید و انتقال اطلاعات و اخبار، ارائه هدفمند پیام‌ها و داده‌ها، گسترش شبکه‌های اجتماعی و تکامل آرشیو اطلاعات، تجزیه و تحلیل داده‌ها با هدف نظارت و رصد این بخش در تدوین استراتژی‌های آینده سازمان، تولید محتواهای جذاب و مخاطب‌پسند با تمرکز بر تعهدات سازمانی از ویژگی‌های برجسته روابط عمومی مدرن است. در روابط عمومی مدرن برای مشارکت دادن هرچه بیشتر اقشار مخاطبین و القاء حس همدلی باید با بیانی صمیمانه و ساده‌تر ارتباط برقرار کرد.

و اما روز ملی ارتباطات و روابط عمومی نقطه عطفی در توسعه و تحول واحدهای روابط عمومی در کشور است و انتظار می‌رود روابط عمومی با تدوین راهبردهای به‌روز به دور از برنامه‌های کلیشه‌‌ایی، با تمرکز بر مسئولیت اجتماعی، شفافیت و صداقت در نظام ارتباطی سازمان ایفای نقش کند.

امید است؛ روابط عمومی سازمان‌ها و نهادها، با حفظ تعهد دوجانبه میان دستگاه اجرایی و جامعه، با آگاهی از کنش‌ها و واکنش‌های مخاطبان، شنیدن انتقادات و اصلاح رفتار و خدمات خود، ارتباطی سرشار از مهر و رغبت را رقم بزنند و با تلاشی آگاهانه موجبات خلق جامعه‌ای انسانی بر مبنای  معنای عمیق انسانی را فراهم آورد.

اینجانب روز جهانی ارتباطات و روابط عمومی را به تمامی فعالان این عرصه، به ویژه همکارانم در روابط عمومی دانشگاه رازی تبریک و تهنیت عرض نموده و از درگاه خداوند متعال، برای همه تلاشگران متعهد در حوزه ارتباطات آرزوی توفیق و سربلندی دارم.

یاسر شهبازی

مدیر حوزه ریاست دانشگاه

آخرین اخبار