آخرین اخبار
4487
با هدف ارائه نقطه‌نظرات و پیشنهادات؛

جلسه هم‌اندیشی معاونت پژوهش و فناوری دانشگاه برگزار شد

جلسه هم‌اندیشی معاونت پژوهش و فناوری دانشگاه رازی با اعضای هیئت علمی دانشگاه برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه رازی، جلسه هم اندیشی معاونت پژوهش و فناوری دانشگاه با اعضای هیئت علمی، در تاریخ چهارشنبه 10 شهریور 1400 با حضور اعضای هیئت علمی، مدیران و کارشناسان حوزه پژوهشی دانشگاه به صورت مجازی برگزار شد.

در ابتدای جلسه، دکتر فرزاد ویسی معاون پژوهش و فناوری دانشگاه، پس از خوشامدگویی به شرکت کنندگان اظهار داشت: هدف از برگزاری این جلسه تبیین اهداف و فعالیت‌های حوزه پژوهش و فناوری و بررسی راهکارهای نیل به این اهداف می‌باشد.

ایشان در ادامه به بیان برنامه‌ها و اقدامات انجام شده در حوزه پژوهش و فناوری دانشگاه و سیر تحولی فعالیت‌های این حوزه  با توجه به سیاست‌های تعیین شده از طریق وزارت عتف و همچنین آیین نامه‌های داخلی دانشگاه پرداختند.

دکتر ویسی با اشاره به اینکه نظام‌های رتبه‌بندی متعددی در سطح جهان وجود دارد و هریک از این نظام‌ها شاخص‌­های مختلفی دارند، افزود: با توجه به شاخص‌های متنوعی که در هر کدام از نظام‌های رتبه‌بندی در سطح ملی و بین‌المللی وجود دارد، نمی‌توان اولویت خاصی را به‌صورت مطلق برای فعالیت‌های حوزه پژوهشی در نظر گرفت. اما می‌توان با تمرکز بر برخی شاخص‌ها که تاثیر گذاری بیشتری دارند باعث ارتقا کمی و کیفی جایگاه دانشگاه در نظام رتبه‌بندی ملی و بین‌المللی شد.

اقدامات صورت گرفته در حوزه معاونت پژوهش و فناوری

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه در ادامه به بخشی از اقدامات انجام شده در حوزه پژوهش و فناوری دانشگاه اشاره کرد و توسعه مراکز پژوهشی دانشگاه، گسترش مرکز کارآفرینی و ارتباط با جامعه، تحولات صورت گرفته در حوزه چاپ و نشردانشگاه ، گسترش مراکز رشد و شرکت‌های دانش بنیان، مرکز استارتاپ، آزمایشگاه مرکزی، افزایش مسؤولیت اجتماعی، هدفمند کردن پایان نامه­‌ها، جذب پژوهشگر پسا دکتری و دستیار پژوهشی، مهارت­آموزی و مشاوره شغلی، تشکیل کمیته علم سنجی، راه اندازی کرسی‌های نقد و نظریه پردازی و... را از جمله این فعالیت‌ها برشمرد.

دکتر ویسی در ادامه با اشاره به  اهمیت توسعه و حمایت از مراکز رشد و شرکت‌های دانش بنیان افزود: در طی چند سال اخیر واحدهای رشد مستقر در مرکز شد دانشگاه بطور چشمگیری افزایش یافته است. لازمه رشد و شکوفایی این واحدها نیز وجود پارک علم و فناوری مستقل و مستقر در دانشگاه است و در همین راستا مجوز تأسیس پارک علم و فناوری وابسته به وزارت عتف در دانشگاه رازی اخذ شده است و به‌زودی با طی شدن مراحل اداری وارد مراحل اجرايي خواهد گرديد.

تدوین سند راهبردی دانشگاه

دکتر ویسی به تدوین سند راهبردی دانشگاه اشاره و بیان کرد: در راستای ارتقای سطح کمی و کیفی فعاليت‌هاي دانشگاه با همکاری معاونت محترم آموزشي و ساير بخش‌هاي  دانشگاه، این سند تهیه و تدوین شده که نقشه راهی جهت پیشبرد اهداف پژوهشی، آموزشی و فرهنگی دانشگاه میباشد.

ایشان همچنین، به لزوم همراهی و همدلی تمام مجموعه دانشگاه بویژه اعضای هیئت علمی در جهت پیشبرد اهداف تعیین شده در اين سند اشاره داشت.

در ادامه این جلسه دکتر کیانوش چقامیرزا مدیرامور  پژوهشی دانشگاه به ارائه گزارشی از اقدامات و فعالیت‌های انجام شده در حوزه معاونت پژوهش و فناوری در راستای فراهم نمودن شرایط اجرای سند راهبردی دانشگاه با مشارکت دانشکده‌ها و اعضای هیئت علمی و در نهایت بسترسازی و فراهم نمودن امکان افرایش کمیت و کیفیت تولیدات علمی دانشگاه پرداخت.

راه‌اندازی کمیته علم سنجی

ایشان به راه اندازی کمیته علم سنجی دانشگاه با اهداف تعیین شده از جمله بررسی نظام‌های رتبه‌بندی معتبر داخلی و خارجی و ارزیابی جایگاه دانشگاه رازی در این نظام‌ها و راهکارهای بهبود و ارتقاء رتبه دانشگاه رازی اشاره داشت.

مدیر امور پژوهشی دانشگاه اظهار داشت: براساس بررسی‌هایی که در خصوص نظام‌های رتبه‌بندی معتبر بین‌المللی انجام شده قریب 80 درصد شاخص ها در این نظام‌ها به فعالیت‌هاي پژوهشی و فناوري وابسته  است.

دکتر چقامیرزا با اشاره به اقدامات صورت گرفته در حوزه چاپ و نشر دانشگاه در جهت تشویق و تسهیل چاپ کتاب، اصلاح شیوه امتیازدهی چاپ کتاب، افزایش حداقل حمایت دانشگاه در حوزه چاپ کتاب از 25 به 50 درصد، عقد قرارداد با یکی از پلتفرم‌ها در جهت نشر و فروش الکترونیک کتاب‌های چاپ شده، قرار گرفتن امتیاز کتاب در بخش امتیازات پژوهشی جهت اخذ پایه تشویقی و... را بخضی از اقدامات صورت گرفته در این حوزه دانست.

تدوین و اصلاح شیوه نامه پژوهانه

مدیر امور پژوهشی دانشگاه در ادامه به اقدامات انجام شده در حوزه اعطای پژوهانه، شامل اصلاح شیوه‌نامه پژوهانه و نحوه هزینه‌کرد آن در جهت تشویق اعضای هیئت علمی به اخذ امتیاز بیشتر با فعالیت‌های تاثیرگذار پژوهشی و تدوین شیوه‌نامه ارائه پروپوزال و اجرای طرح‌های تحقیقاتی درون دانشگاهی از محل پژوهانه اشاره داشت.

دکتر چقامیرزا تدوین شیوه نامه تشویقی چاپ مقالات Q1، حمایت مالی از پروپوزال طرح‌های تحقیقاتی شرکت کنندگان در نمایشگاه دائمی دانشگاه رازی، اعطای گرنت آزمایشگاه به اعضای هیئت علمی و دانشجویان تحصیلات تکمیلی، تدوین شیوه نامه و فراخوان جذب دستیار پژوهشی از شهریور ماه 1400، تدوین شیوه نامه و جذب پژوهشگر پسا دکتری (جذب 20 نفر در سال گذشته و فراخوان جذب 27 نفر در سال تحصیلی جدید)، افزایش تعداد نشریات علمی دانشگاه از 9 به 17 نشریه، اخذ مجوز کرسی‌های نظریه پردازی، نقد و مناظره در دانشگاه، برگزاری کارگاه‌های آموزشی در جهت بازآموزی و ارتقاء فعالیت‌های پژوهشی اعضای هیئت علمی، مدیران و کارشناسان پژوهشی، برگزاری همایش‌های ملی و بین المللی، ایجاد تسهیلات و اعطای امتیاز بیشتر به فعالیت‌های پژوهشی برون دانشگاهی در جهت ارتباط با جامعه و صنعت، تدوین آیین‌نامه اجرایی سند هدفمندسازی پایان‌نامه‌ و رساله دانشجویان تحصیلات تکمیلی و تدوین و اصلاح شیوه نامه انتخاب پژوهشگر برتر در حوزه‌های مختلف را از دیگر اقدامات انجام شده در حوزه معاونت پژوهش و فناوری برشمرد.

پرسش و پاسخ با اعضای محترم هیئت علمی

در ادامه این جلسه اعضای هیئت علمی به نقد و بررسی فعالیت‌ها و اهداف عنوان شده در حوزه پژوهشی پرداختند و پیشنهاداتی در جهت بهبود فعالیت‌های پژوهشی مطرح نمودند که شامل موارد ذیل می‌باشد:

لزوم بازنگری در آیین‌نامه اعطای پژوهانه و ارتقاء اعضای هیئت علمی متناسب با ماهیت رشته آموزشی به‌ویژه در حوزه علوم انسانی و رشته‌های نظری، لزوم بازنگری در انتخاب پژوهشگر برتر، تسهیل در جذب پژوهشگر پسا دکتری و دستیار پژوهشی، برگزاری منظم جلسات پژوهشی در جهت تبادل نظر و هم‌اندیشی با هدف بهبود فعالیت‌های پژوهشی، تعیین سهم تشویقی چاپ مقالات Q1 با تاکید بر سهم دانشجو در جهت ایجاد انگیزه، تسهیل شرایط همکاری‌های پژوهشی بین المللی از طریق اصلاح آیین‌نامه امتیاز دهی و ارتقاء اعضای هیئت علمی، رصد و پایش فعالیت‌های پژوهشی اعضای هیئت علمی ماهانه یا فصلی و برگزاری دوره بازآموزی کارشناسان آزمایشگاه‌ها در جهت بهبود کیفی خدمات آزمایشگاهی.

آخرین اخبار