کنفرانس فیزیک ایران با سخنرانی 6 فیزیکدان برجسته جهان در دانشگاه رازی برگزار شد

کنفرانس فیزیک ایران با سخنرانی 6 فیزیکدان برجسته جهان در دانشگاه رازی برگزار شد


کنفرانس فیزیک ایران با سخنرانی 6 فیزیکدان برجسته جهان در دانشگاه رازی برگزار شد

 

 

به گزارش روابط عمومی دانشگاه رازی، سی و هشتمین دوره کنفرانس فیزیک ایران از یکم لغایت چهارم شهریور ماه ۱۳۹۹ با همکاری انجمن فیزیک ایران به صورت مجازی و  به میزبانی دانشگاه رازی برگزار شد.

دکتر توفیق اوسطی دبیر اجرایی سی‌ و هشتمین دوره کنفرانس فیزیک ایران در گفتگو با روابط عمومی دانشگاه رازی با اشاره به ابراز رضایت مدعوین و سخنرانان داخلی و خارجی از این کنفرانس اظهار داشت: خوشبختانه این رویداد در سطح مطلوبی برگزار و با استقبال قابل توجهی مواجه گردید.

 

 

وی با اشاره به حضور سخنرانان و اساتید برجسته فیزیک جهان در این رویداد گفت: در سی‌ و هشتمین دوره کنفرانس فیزیک ایران، ۱۳ سخنرانی محوری و 48 سخنرانی به صورت تخصصی به همراه 205 مقاله به صورت پوستر در تمام گرایش‌های فیزیک ارائه شد و پنج نفر از سخنرانان از اروپا و آمریکا دعوت شده بودند.

دکتر اوسطی یادآور شد:  بر اساس بازخوردهای بدست آمده از شرکت کنندگان و رئیس و مسئولین انجمن فیزیک ایران، کنفرانس به نحو احسن و شایسته‌ای برگزار گردید و نشان داد که زیرساخت‌های IT دانشگاه رازی از عهده کنفرانس‌های ملی در این سطح که بیش از 500 نفر از داخل و خارج کشور در آن  شرکت کرده بودند بر می آید.

وی افزود: با توجه به اینکه تقریباً از همه دانشگاه‌های ایران و دانشگاه‌هایی از خارج کشورمقالاتی در این کنفرانس ارائه شده بود، برگزاری کنفرانس فیزیک سبب شناساندن بیش از بیش دانشگاه رازی و به ویژه گروه فیزیک به جامعه ی علمی کشور شده است.

دکتر اوسطی مهم‌ترین وجه تمایز کنفرانس امسال با کنفرانس فیزیک در سال‌های قبل را حضور فیزیکدانان برجسته ایرانی مقیم کشورهای اروپایی و آمریکایی دانست که در تاریخ چهل ساله کنفرانس فیزیک ایران بی سابقه بوده است.

شایان ذکر است؛ در این کنفرانس 6 نفر از سخنرانان کلیدی از فیزیکدانان برجسته ایرانی خارج از کشور  حضور داشتند که اسامی به همراه مختصری از بیوگرافی و سخنرانی آنها به شرح ذیل می‌باشد.

 

دکتر کامران وفا

 

 

پروفسور کامران وفا در سال ۱۳۳۹ در تهران متولد شد. در دبیرستان البرز درس خواند و دیپلم گرفت. در ۱۷ سالگی (۱۳۵۶) به آمریکا رفت تا تحصیلات عالی خود را انجام دهد. در دوره‌ لیسانس، در دانشگاه ام‌آی‌تی، هم زمان دو رشته‌ ریاضی و فیزیک را انتخاب کرد و در ۱۹۸۱ مدارک دکتری خود را گرفت. دکتر وفا علوم نظری را دوست داشت و دلش می‌خواست جلوتر از مسائل عملی حرکت کند؛ برای همین از دانشگاه مهندسی ام‌آی‌تی به دانشگاه پرینستون رفت و همانجا با راهنمایی استادش، ادوارد ویتن، دکترای خود را در زمینه‌ فیزیک و نظریه ریسمان گرفت. این استاد و شاگرد با هم پژوهش‌های زیادی انجام دادند؛ حتی یک قضیه در فیزیک نظری به نام آن‌ها (ویتن-وفا) ثبت شده است. وی با پایان تحصیلاتش مانند بسیاری دیگر از دانشمندان علوم نظری به دانشگاه هاروارد رفت و خیلی زود به عضویت ابتدایی هیأت علمی آن‌جا در آمد. از سال ۱۹۸۸ تا ۱۹۹۰ استادیار این دانشگاه بود و در کنار کارهای پژوهشی تدریس می‌کرد. با پشتکار، نبوغ بالا و علاقه وفا به فیزیک، طولی نکشید (۱۹۹۰) که در دانشگاه بزرگ هاروارد صاحب کرسی شد.

پروفسور وفا تاکنون بیش از ۲۵۰ مقاله علمی نوشته است. او در سال ۱۹۸۹ جایزه «محقق جوان» ریاست جمهوری آمریکا را دریافت کرد. در همان سال جایزه‌های آلفرد پی اسلون و بنیاد پاکار هم به او اعطا شد. وفا عضو فرهنگستان علوم ایالات متحده آمریکا است و با آکادمی هنر و علوم این کشور نیز همکاری می‌کند. در سال ۲۰۰۸ به خاطر تلاش‌هایش در زمینه ریاضی و فیزیک جایزه AMS  لئونارد ایسنبود را به دست آورد. در همان سال جایزه مرکز بین‌المللی فیزیک نظری(ICTP) موسوم به دیراک هم به او تعلق گرفت. او جایزه پیشگامان علم فیزیک بنیادی ۲۰۱۶ را نیز به افتخارات خود افزوده است.

پروفسور وفا مهم‌ترین شخصیت علمی شرکت کننده در کنفرانس فیزیک ایران به میزبانی دانشگاه رازی بود و اشتیاق فراوانی برای شنیدن سخنرانی او وجود داشت نکته جالب اینکه ایشان در مراسم افتتاحیه کنفرانس حضور داشت موضوع سخنرانی ایشان:  معماهای ساده برای توضیح قوانین فیزیک بود. او در این سخنرانی پس از مرور کوتاهی از روند فعلی فیزیک نظری و پیچیدگی‌هایش، سعی کرد تا نشان دهدکه بسیاری از مفاهیم عمیق فیزیک را می‌توان با معماهای ساده ریاضی نمایش داد.

چکیده مقاله دکتر کامران وفا در سی و هشتمین دوره کنفرانس فیزیک ایران

معماهای ساده برای توضیح قوانین فیزیک

وفا، کامران

دانشگده فیزیک دانشگاه هاوارد

در این سخنرانی پس از مرور کوتاهی از روند فعلی فیزیک نظری و پیچیدگی‌هایش، سعی خواهم کرد تا نشان دهم که بسیاری از مفاهیم عمیق فیزیک را می‌توان با معماهای ساده ریاضی نمایش داد.

Simple Puzzles and Physical Laws

Vafa, Cumrun

Department of Physics, Harvard University, Cambridge, USA

Abstract

In this talk, after a brief review of the current trends in theoretical physics and its complexities, I try to show that many of the deep concepts in physics can be illustrated by simple mathematical puzzles.

 

دکتر رامین گلستانیان

 

 

دکتر رامین گلستانیان دانش آموخته مقطع کارشناسی فیزیک از دانشگاه صنعتی شریف  است، او کارشناسی ارشد و دکتری فیزیک ماده‌چگال را از دانشگاه تحصیلات تکمیلی علوم پایه زنجان اخذ کرده است. وی دوره پسادکتری را در موسسه فیزیک نظری کاوالی در دانشگاه کالیفرنیا سانتاباربارا گذراند. همچنین علاوه بر تدریس در دانشگاه‌های معتبر اروپایی نظیر دانشگاه آکسفورد و دانشگاه شفیلد، جوایز معتبر بسیاری از جمله پیرژیل دوژن از مجله فیزیک اروپا در سال 2017 و هال‌وک از انجمن مشترک فیزیک فرانسه و انگلستان در سال 2014 را دریافت کرده است.

جایزه هول‌وک از سال ۱۹۴۶ است که سالانه از سوی انجمن‌های فیزیک بریتانیا و فرانسه به صورت چرخشی به فیزیک‌دانان مقیم این دو کشور اعطا می‌شود. در ایران نیز علاوه بر تدریس و مدیریت دانشکده فیزیک در دانشگاه تحصیلات تکمیلی علوم پایه زنجان، موفق به کسب جایزه برترین دانش‌آموخته شناخته‌شده جهانی در مراسم گرامی‌داشت 50 سالگی دانشگاه صنعتی شریف شده‌است. عمده فعالیت علمی وی در زمینه فیزیک ماده‌چگال، فیزیک آماری سیستم‌های غیر تعادلی، بیوفیزیک مواد فعال است. وی  در راه‌اندازی و هدایت بخش فیزیک مواد زنده در پژوهشگاه دینامیک و خودسامان‌دهی موسسه ماکس‌پلانک گوتینگن آلمان  از ماه مارس سال 2018 میلادی  تاکنون فعالیت داشته است. در حال حاضر استاد فیزیک ماده چگال نظری دانشگاه آکسفورد انگلستان و رئیس موسسه ماکس پلانک برای  بخش دینامیک و خود سامان دهی در گویتنگن آلمان است.

 دکتر گلستانیان در زمینه «فیزیک مواد نرم فعال»  به تحقیق و پژوهش مشغول هستند و با استفاده از ابزارهای نظری مکانیک آماری غیر تعادلی به مطالعه ساز و کارهای سیستم‌های ساده‌ای می‌پردازند که می توانند رفتاری مشابه سیستم‌های زیستی از خود نشان دهند.  وی در تاریخ دوم شهریور ماه 1399 در کنفرانس فیزیک ایران، دانشگاه رازی سخنرانی با عنوان «چگالش بوز انیشتین در سیستم‌های کلاسیکی دور از تعادل» را ایراد داشتند و به بررسی سازوکار حاکم بر ساختارهای شیمیایی که سبب می‌شود آن‌ها مانند سلول‌های زنده رفتار کنند، پرداختند. مواد زنده فعالیت غیرتعادلی دارند که این فعالیت‌ها به صورت مکانیکی و یا ایجاد گرادیان شیمیایی که در ابعاد کوچکتر سبب شکل‌گیری سلول ها می شود. مواد در ابعاد بزرگ به دلیل حضور مولکول ها در کنار یکدیگر بسیار کند می‌شوند، که این فعالیت غیر تعادلی باعث نمایان شدن رفتار های غیر تعادلی در ساختار می شود و فعالیت‌هایی مانند تقسیم سلول شکل میگیرد. 

چکیده مقاله دکتر رامین گلستانیان در سی و هشتمین دوره کنفرانس فیزیک ایران

چگالش بوز اینشتین‌ در سیستم‌های کلاسیکی دور از تعادل

گلستانیان، رامین

دانشگاه آکسفورد

پدیده‌ی چگالش بوز اینشتین در فیزیک به عنوان یکی از مشخصه‌های دستگاه‌های کوانتومی شناخته شده است. در صحبتم فرمول‌بندی نظری در مورد دستگاه‌های غیرتعادلی مربوط به ماده فعال ارائه‌ خواهم داد. این فرمول بندی گذار فازی در خود دارد که مانستگی به چگالش بوز اینشتین دارد. در ادامه در مورد پیکربندی خاصی صحبت خواهم کرد که در آن بتوان این گذار فاز را مشاهده کرد.

Bose-Einstein Condensation in Classical Non-equilibrium Systems

Ramin, Golestanian

MPI-DS & Oxford

Abstract

Bose-Einstein Condensation (BEC) is widely considered to be one of the hallmarks of quantum mechanics. In my talk, I will build up a theoretical formulation for nonequilibrium active matter systems which exhibits a phase transition with formal similarities to BEC. I will discuss a possible realization of such a system.

 

دکتر ناصر کلانتر نیستانکی

 

 

استاد کلانتر نیستانکی، عضو ایرانی فرهنگستان علوم امریکا و فرهنگستان علوم اروپا به دلیل تحقیقات پیشروانه‌اش از دانشمندان شناخته شده در حوزه فیزیک هسته ای است. این فیزیکدان ۵۸ ساله ایرانی که از سوی دانشگاه گرونیگن به عنوان سفیر علوم هسته‌ای هلند معرفی شده از دانشمندان کلیدی در پروژه بین المللی FAIR(تجهیز تحقیقات پاد پروتون و یون) است. کلانتر نیستانکی که از سال ۱۹۹۳ میلادی به مرکز تحقیقات پیشرفته فن آوری تابشی در دانشگاه گرونینگن University of Groningen ملحق شده به طور ویژه در زمینه نیروهای هسته‌ای ذرات با نوکلئون‌های بیش از ۲ ذره مطالعه می‌کند. در 26   آوریل 2017  استاد  ناصرکلانتر نیستانکی محقق تجربی فیزیک هسته‌ای به دلیل تحقیقاتش در علوم هسته‌ای موفق به دریافت نشان معتبر شوالیه از کشور هلند شد.

وی از سال 1993 میلادی به مرکز تحقیقات پیشرفته فن آوری تابشی در دانشگاه گرونینگن University of Groningen ملحق شده اند. از این زمان تاکنون نیستانکی کارهای مهمی را در زمینه فیزیک هسته‌ای انجام داده و جوایز مهم بین‌المللی با ارزشی را دریافت کرده است. به طور خاص در مورد نیروهای هسته‌ای ذرات با نوکلئون‌های بیش از دو ذره  بررسی‌های مهم محاسباتی و آزمایشاتی را انجام داده است. این پژوهش‌ها در دو دهه اخیر ناصر را تبدیل به یکی از شناخته‌ترین فیزیکدانان هسته‌های امروز تبدیل کرده است. او یکی از سخنرانان کلیدی کنفرانس فیزیک ایران بود سخنرانی ایشان در زمینه کارخانه FAIR و خواص نوکلئون‌ها  به قدری جذاب بود که 100 دقیقه طول کشید و همه حاضران مشتاق به ادامه سخنرانی ایشان بودند.

چکیده مقاله دکتر ناصر کلانتر نیستانکی در سی و هشتمین دوره کنفرانس فیزیک ایران

Exploring the extremes with NUSTAR@FAIR

Nasser Kalantar-Nayestanaki
KVI-CART, University of Groningen, Groningen, The Netherlands
For the NUSTAR collaboration
1)
The upcoming FAIR facility in Darmstadt, Germany (red-color area on the right side of the picture
below), will produce intense high-energy beams of exotic nuclei which will be used to explore the
properties of new regions of the chart of nuclides of key importance for the investigation of nuclear
structure and reactions, and nuclear astrophysics. Several experiments have been planned with the aim
of addressing the scientific challenges. These experiments use a variety of techniques to answer the
fundamental questions in the field. They are brought together in the NUSTAR (NUclear STructure
Astrophysics and Reactions) collaboration which maximizes the synergy amongst the subcollaborations performing various experiments. With more than 800 scientists from more than 180
institutes located in 38 countries, the collaboration is well advanced and ready with the state-of-the-art
instrumentation to start the measurements in the next few years. First measurements with less exotic
beams available in the existing facility (blue-color area on the left side of the picture below) are
already taking place and are showing promising results.
The physics case and challenges for all the NUSTAR experiments will be briefly discussed
in this presentation. Furthermore, the first results of one of the experiments performed in the storage
ring of the present facility will be shown in more details.
1)
http://www.fair-center.eu/for-users/experiments/nustar.html

 

دکتر هانیه فتاحی

 

 

دکتر فتاحی عضو موسسه ماکس پلانک آلمان است و تخصص او در الکترو-فوتونیک می‌باشد.  سخنرانی ایشان در زمینه طیف سنجی با استفاده از لیزر در محدوده‌های که فعلا غیر قابل دسترس است، بود. موضوع مورد بحث ایشان روش‌های تجربی جدید برای تولید پالس‌های بسیار کوتاه برای غلبه بر محدویت‌های بررسی دینامیک حرکت الکترون در ماده و تهیه یک فیلم چهار بعدی از آن بود.

چکیده سخنرانی دکتر هانیه فتاحی در سی و هشتمین دوره کنفرانس فیزیک ایران

Laser spectroscopy at extreme limits

Hanieh Fattahi

Max Planck Institute for the Science of Light, Germany

To capture a four-dimensional movie of electron dynamics in matter, attosecond resolution in time domain and picometer resolution in space are required. This calls for availability of attosecond pulses with kilo-electronvolt pulse energies, which is beyond the state of the art.

This talk is devoted to modern methods for generating ultrashort pulses to overcome this barrier. Coherent synthesis of few-cycle pulses at different carrier frequencies allows for engineering the electric field of light with an arbitrary shape and generating sub-cycle pulses (light transients). Such pulses hold promise to generate attosecond pulses at higher photon energies, paving way towards capturing four dimensional movie of electron-dynamic in matter. I discuss this exotic concept and demonstrate the first prototype high-energy field synthesiser based on Yb:YAG, thin-disk laser technology.

 

دکتر علیرضا قیوم‌زاده

 

 

دکتر قیوم‌زاده پژوهشگر مرکز اسپینترونیک کوانتومی، دانشگاه علم و فن‌آوری نروژ می‌باشد. ایشان یکی از سخنرانان کلیدی کنفرانس فیزیک امسال با موضوع سخنرانی ایشان «سپیده‌دم اسپینترونیک بر پایه‌ی پادفرومغناطیس‌ها» بود. در سال 2025 مصرف انرژی سامانه‌های فن‌آوری اطلاعات به 4.6 تریلیون کیلووات-ساعت خواهد رسید، که معادل %15 تولید جهانی انرژی خواهد بود. علاوه‌بر‌آن، در حال حاضر 2.5 کوئین‌تیلیون بایت اطلاعات به‌طور روزانه در دنیا تولید می‌شود. این اعداد بهت‌آور به روشنی بیان‌گر نیاز فوری به یک فن‌آوری جدیدِکم مصرف، فوق سریع و فشرده برای پردازش و نگهداری اطلاعات است. این فن‌آوری نوین جایگزین صنعت متداول الکترونیک و اسپینترونیک امروزی خواهد بود. در دهه‌‌ اخیر پیشرفت‌های نظری و تجربی روی مواد پادفرومغناطیسی سبب برآمدن تحولی بنیادی و نویدبخش در فن‌آوری اسپینترونیک شده است. در این سخنرانی ایشان به معرفی و مرور پیشرفت‌های اخیر در شاخه‌ پژوهشی نوظهور اسپنترونیک برپایه‌ی مواد پادفرومغناطیس پرداخت.

چکیده مقاله دکتر علیرضا قیوم‌زاده در سی و هشتمین دوره کنفرانس فیزیک ایران

سپیده‌دم اسپینترونیک بر پایه‌ی پادفرومغناطیس‌ها

قیوم‌زاده، علیرضا

مرکز اسپینترونیک کوانتومی، دانشگاه علم و فن‌آوری نروژ، نروژ

در سال 2025 مصرف انرژی سامانه‌های فن‌آوری اطلاعات به 4.6 تریلیون کیلووات-ساعت خواهد رسید، که معادل %15 تولید جهانی انرژی خواهد بود. علاوه‌بر‌آن، در حال حاضر 2.5 کوئین‌تیلیون بایت اطلاعات به‌طور روزانه در دنیا تولید می‌شود. این اعداد بهت‌آور به روشنی بیان‌گر نیاز فوری به یک فن‌آوری جدیدِ­ کم مصرف، فوق سریع و فشرده برای پردازش و نگهداری اطلاعات است. این فن‌آوری نوین جایگزین صنعت متداول الکترونیک و اسپینترونیک امروزی خواهد بود.

در دهه‌ی‌ اخیر پیشرفت‌های نظری و تجربی روی مواد پادفرومغناطیسی سبب برآمدن تحولی بنیادی و نویدبخش در فن‌آوری اسپینترونیک شده است. در این سخنرانی به معرفی و مرور پیشرفت‌های اخیر در شاخه‌ی پژوهشی نوظهور اسپنترونیک برپایه‌ی مواد پادفرومغناطیس خواهم پرداخت.

The Dawn of Antiferromagnetic Spintronics

 Qaiumzadeh, Alireza

Center for Quantum Spintronics (QuSpin), Norwegian University of Science and Technology (NTNU), Norway

Abstract

In 2025, the power consumption of IT appliances is expected to reach 4.6 trillion kWh, corresponding to 15% of global power generation. Furthermore, approximately 2.5 quintillion bytes of data are currently created every day. These two staggering numbers clearly show an urgent demand for low-power, ultrafast and dense processing and storage devices other than conventional electronic and spin-based electronic (spintronic) devices.

In the past decade, a promising paradigm shift in the spintronic technology has occurred through advances in theoretical methods and experimental techniques on antiferromagnetic materials. In this talk, I introduce and briefly review recent progress in the emerging field of antiferromagnetic spintronics.

 

دکتر سانلی  فایز

 

 

استادیار گروه فیزیک دانشگاه اوترخت هستند. همچنین عضو آکادمی جوان اوترخت هستند. در دانشگاه صنعتی شریف در رشته فیزیک تحصیل کردند و فوق لیسانس خود را در رشته فناوری نانو از دانشگاه Twente دریافت کرده‌اند.  مدرک دکترا را در سال 2011 از دانشگاه آمستردام دریافت کردند و پس از آن به بخش Sandoghdar در انستیتوی علوم نور ماکس پالنک پیوستند که در آنجا ایشان یک طرح جدید برای اتصال منسجم بین مولکول‌های آلی تک و موجبرهای دی الکتریک طراحی کردند.  و برای انجام پروژه‌های کارشناسی ارشد و دکترای ایشان در انتشار موج در رسانه‌های تصادفی و بومی سازی اندرسون، در مؤسسه  AMOLF FOM فعالیت داشتند. در آگوست 2013، به مؤسسه فیزیک لیدن به گروه اپتیک تک مولکول منتقل شدند و با استفاده از طیفسنجی تک مولکول کار ردیابی الکترون‌های تک را شروع کردند. با توجه به اقامت خود در لیدن، ایشان همچنین تکنیک ردیابی الکتروفورز نانوذرات را با هدف مطالعه تغییرات سریع در تحرک الکتروفورز نانوذرات تک تهیه کردند. در آگوست 2015 ، به همراه آالرد مسک، یک گروه تحقیقاتی جدید با نام فیزیک نور در سیستم‌های پیچیده، nanoLINX  را پایه گذاری کردند. در این گروه، ایشان محقق اصلی جهت تحقیقات نانو الکترو اپتیک هستند. در کنفرانس فیزیک ایشان در مورد دولایه‌های الکتریکی و خواص آنها به ویژه خواص الکتریکی و اپتیکی آن‌ها در نانوساختارها صحبت کردند و آزمایش اخیر خود را که به بررسی ایده خود ایشان می‌پرداخت مطرح نمودند.

چکیده مقاله دکتر سانلی  فایز در سی و هشتمین دوره کنفرانس فیزیک ایران

Electric-Double-Layer-Modulation Microscopy

 Sanli Faez

Nanophotonics, Debye Institute for Nanomaterials Research, Utrecht University, NL

*s.faez@uu.nl

The electric double layer (EDL) formed around charged nanostructures at the liquid-solid interface determines their electrochemical activity and influences their electrical and optical polarizability. We experimentally demonstrate that restructuring of the EDL at the nanoscale can be detected by dark-field scattering microscopy. We refer to this intensity change in the elastic light scattering as the potentiodynamic optical contrast (PDOC). The temporal response of the PDOC is influenced mostly by the physical adsorption of counter-ions with an optical polarizability that is different from the neutral mixture. We demonstrate this effect by quantifying the temporal relaxation of the PDOC, which is directly related to the charging time of the EDL. Temporal and spatial characterization of the scattering signal demonstrates that the PDOC is proportional to the accumulated charge of polarizable ions at the interface and its time derivative represents the nanoscale ionic current. The material-specificity of the EDL formation is used in our work as a label-free contrast mechanism to image nanostructures and perform spatially resolved cyclic voltammetry at ion current levels of a few attoamperes, corresponding to the exchange of only a few hundred ions. This imaging technique provides important additional information such as spatial resolution, sensitivity to surface heterogeneity, local ion accumulation, and the possibility of studying deposits, possibly down to single biomolecules.

Publication: Kevin Namink, Xuanhui Meng, Marc T. M. Koper, Philipp Kukura, and Sanli Faez, Phys. Rev. Applied 13, 044065 (2020) https://doi.org/10.1103/PhysRevApplied.13.044065