واکاوی عملیات مرصاد از نگاه امیران، فرماندهان و اساتید

واکاوی عملیات مرصاد از نگاه امیران، فرماندهان و اساتید


در میزگردی خبری به مناسبت سالروز عملیات مرصاد بررسی شد؛

واکاوی زوایایی از عملیات مرصاد از نگاه امیران، فرماندهان و اساتید

 

 

به گزارش روابط عمومی دانشگاه رازی، به مناسبت گرامیداشت عملیات غرورآفرین مرصاد؛ میزگرد «تاریخ جنگ با محوریت عملیات مرصاد» روز دوشنبه ششم مرداد ماه 1399 با همکاری روابط عمومی دانشگاه رازی و انجمن ایرانی تاریخ مرکز کرمانشاه و با حضور چند تن از فرماندهان هوانیروز، سپاه و اساتید دانشگاه و جمعی از خبرنگاران در مرکز اسناد توسعه استان و کرمانشاه‌شناسی دانشگاه رازی برگزار شد.

در این میزگرد امیر سرتیپ دوم ستاد پدرام خوشکار از فرماندهان پایگاه هوانیروز کرمانشاه، سرهنگ جهانشاه امیری و دکتر مجتبی مهدیخانی از فرماندهان دفاع مقدس، دکتر سجاد دادفر، دکتر روح‌اله بهرامی و دکتر محمدمهدی معینی از اساتید دانشگاه رازی حضور داشتند.

از مهم‌ترین محورهای مورد بحث در این نشست ضرورت انتقال و شناساندن ظرفیت‌های بزرگ دفاع مقدس و عملیات مرصاد به نسل‌های آینده، اهمیت دفاع مقدس در تاریخ معاصر و دلایل نامگذاری جنگ هشت ساله به دفاع مقدس، بررسی دلایل ورود منافقین به استان به عنوان منطقه عملیاتی، نقش کرمانشاه در دفاع مقدس و عملیات مرصاد، ضرورت نقد تاریخ دفاع مقدس و بررسی زوایای پنهان و آشکار آن، اهمیت ثبت روز ملی کرمانشاه در سالروز عملیات مرصاد و نقش هوانیروز در عملیات مرصاد و شکست منافقین بود.

در این نشست دکتر سجاد دادفر عضو هیات علمی رشته تاریخ دانشگاه رازی و دبیر نشست ضمن گرامیداشت یاد و خاطره و امام(ره) و شهدا به ویژه شهدای عملیات غرورآفرین مرصاد و با آرزوی طول عمر با عزت برای مقام معظم رهبری به میهمانان حاضر در نشست خیرمقدم گفت.

 

 

وی افزود: روز پنجم مرداد ماه سالروز عملیات مرصاد است تحت عنوان روز ملی کرمانشاه و امیدوارم این روز به یاری خداوند متعال ثبت شود، در آستانه گرامیداشت هفته دفاع مقدس نیز هستیم و با توجه به اهمیت این وقایع در تاریخ معاصر ایران و نقشی که در تحولات تاریخ معاصر ایران دارند همانگونه که در کلام حضرت امام(ره) و مقام معظم رهبری اشاره شده این رخدادها شایسته توجه ویژه هستند در کلام مقام معظم رهبری از دفاع مقدس تحت عنوان گنجینه یاد می‌شود که لازم این گنجینه را بشکافیم و گوهرهای آن را استخراج کنیم.

دکتر دادفر بیان داشت: اگرچه کارهای ارزشمندی در حوزه دفاع مقدس صورت گرفته اما اهمیت این واقعه در تاریخ ما به گونه‌ای است که هرچقدر ما کار کنیم و سعی کنیم که زوایا و وجوه پنهان این واقعه را به ویژه برای نسل جوان روشن‌تر کنیم شایسته و بایسته است.

این استاد دانشگاه در خصوص اهمیت دفاع مقدس در تاریخ معاصر گفت: دفاع مقدس اهمیت و ارزشی دارد اگر صورت نمی‌گرفت چه بسا انقلاب ما به اینجا نمی‌رسید و دفاع مقدس انقلاب را تضمین و فرهنگ شهادت و گذشت و مردانگی را ایجاد کرد. بارها تاکید شده که دفاع مقدس یک ظرفیت بزرگ دارای ارزش‌های اصیل انسانی، الهی و اخلاقی است که حتما باید از آن استفاده شود. مقام معظم رهبری نیز در این خصوص می‌فرمایند:  «من مشتاقم که جوان‌های ما قصه جنگ تحمیلی هشت ساله را بدانند که چه بود. این را بارها گفته‌ایم؛ افراد هم گفته‌اند و تشریح کرده‌اند؛ اما یک نگاه کلان به این هشت سال، با اطلاع از جزئیاتی که وجود داشته است، خیلی برای برنامه‌ریزی آینده جوان در روزگار ما مهم است».

دکتر دادفر در خصوص پنجم مرداد سالروز ملیلت مرصاد و روز ملی کرمانشاه گفت: بحث پنجم مرداد به عنوان روز ملی مطرح است اگرچه به صورت رسمی مورد تصویب قرار نگرفته و شاید یکی از خروجی‌های این نشست پیگیری این مهم باشد چراکه به حق نقش کرمانشاه در دفاع مقدس و عملیات مرصاد بی‌بدیل بوده است.

در ادامه امیر سرتیپ پدرام خوشکار از فرماندهان پایگاه هوانیروز کرمانشاه پیرامون چندین محور به ایراد سخن پرداخت. ایشان ضمن تشکر از اساتید و مدعوین این نشست، ضرورت توجه به زوایای مختلف جنگ و نقد و بررسی بیشتر را یادآور شد و افزود: جهان بیشتر درگیر جنگ بوده تا صلح و آرامش. در دنیای جدید و در وضعیت اخیری که پیدا کردیم باید یک نگرش و تعریف نو از جنگ داشته باشیم روی هم رفته وقتی می‌خواهیم یک موضوعی را بررسی کنیم باید یک نگاه از درون و یک نگاه از بیرون داشته باشیم. ما می‌توانیم این را به عنوان یک نگرش ایدئولوژیک و علمی به دنیا ارائه بدهیم نگرشی که با نگاه و عینک خاص قضایا را می‌بیند به جای اینکه مثلا جنگ را ممدوح یا مذموم حساب بیاوریم ما باید این مسائل را ریشه‌ای در نظر بگیریم.

 

 

امیر خوشکار در ادامه پیرامون دفاع مقدس و مساله جنگ و سابقه درگیری ایران با عراق اظهار داشت: مساله جنگ یک وضعیتی بوده که در سراسر دنیا در تمدن‌های مختلف وجود داشته، به طور مثال در رابطه با جنگ ایران و عراق کتاب‌های مختلفی داریم؛ ریشه‌های جنگ ایران و عراق نوشته شده و تدریس می‌شود، وضعیتی که کشور از نظر ژئوپولتیکی، قومی، دینی و مذهبی نسبت به عراق دارد یکسری مشکلات بالقوه را برای ما به وجود آورده و ما در طول سالیان متمادی با هم اختلاف داشتیم، به عنوان مثلا از سال‌های 1347 و 1348 تا قبل از انقلاب چیزی حدود 105 برخورد بین ما و کشور عراق رخ داده است.

هنوز هم ما در وضعیت جدید خود شاهد یکسری مشکلات و مواردی هستیم و باز هم مشکلات بالقوه به خاطر مشکلات ژئوپولتیک و وضعیت حاکم در دو کشور مطرح می‌شود و به نظر من باید به جای یکسری خاطره‌گویی‌ها و تجلیل‌ها باید تحلیل کنیم و وضعیت خود را در جنگ مورد نقد و ارزیابی قرار بدهیم و از این تحلیل‌ها بتوانیم استفاده کنیم و به جای عاطفه از عقلانیت استفاده کنیم. در وضعیتی که در رابطه با عراق داشتیم باید بگویم که ما دفاع کردیم به خاطر انقلابی که به وجود آمد و شاهد بودیم که تمام دنیا می‌خواستند سد راه انقلاب ما بشوند، ما وارد جنگ نشدیم ما را وارد جنگ کردند، این مساله در تقدم یکم باید لحاظ شود.

امیر خوشکار در خصوص اهمیت ارتش و هوانیروز در وقایع انقلاب گفت: اگر مروری داشته باشیم به بعد از پیروزی انقلاب خیلی از کسانیکه که امروز جزو دوستان انقلاب هم هستند، به دنبال انحلال ارتش بودند بعدها حضرت امام (ره) با آن درایت خاصی که داشتند و حقیقتا جزو امدادهای غیبی بود زیرا آن زمان کسی حتی فکرش را نمی‌کرد که ما جنگی در پیش خواهیم داشت. واقعا بدنه ارتش بدنه مردم بود و به مردم هم پیوست و چه بسا اگر بدنه و شاکله ارتش از مردم نبود انقلاب به این سادگی نمی‌توانست پیروز شود، این توطئه خنثی شد و در عین حال مشکلاتی که اوایل جنگ وجود داشت و مسائل دیگر سبب ایجاد وضعیت پرتلاطم و بی‌نظمی در ارتش شد و شاید یکی از فاکتورهای مهمی بود که صدام حسین آن زمان فکر می‌کرد که خیلی راحت بتواند در عرض سه روز یک قادسیه دیگر رقم بزند. به عنوان یک واقعه تاریخی عرض می‌کنم صحبتی مطرح می‌شود که در اوایل انقلاب همافران نیروی هوایی خدمت حضرت امام(ره) رسیدند این در حالی است که قبل از آن‌ها با فاصله حدود یک ماه توسط خلبانان و کارکنان فنی هوانیروز این دیدار در اصفهان انجام شد. این عزیزان همه خود را از انقلاب و وابسته به انقلاب دانستند و زمانیکه انقلاب پیروز شد از همان اول این آشفتگی در ارتش وجود داشت اما هوانیروز به خاطر پایه تخصصی بودنش انسجام خود را حفظ کرد و پا به رکاب بود و به راحتی از آن پتانسیل بالقوه‌ای که داشت استفاده کرد.

امیر خوشکار در خصوص نقش هوانیروز در مقاطع حساس گفت: هوانیروز در عملیات‌های مختلف قبل از جنگ در غائله‌ کردستان حضور فعال داشت و بلافاصله تیم‌های آتش خود را گسیل داشت و پایگاه یکم رزمی هوانیروز حقیقتا یکی از افتخارات کرمانشاه است که در کلیه عملیات‌هایی که در کردستان انجام شد حضور داشت بعد از آن که بلافاصله جنگ شروع شد و در آن اوایل که شهید شیرودی و همرزمانش در پادگان ابوذر رشادت‌هایی انجام دادند و جلوی پیشروی دشمن را گرفتند. هوانیروز واقعا زبانزد بود در کل 60 عملیاتی که به صورت مشترک با ارتش و بعد سپاه انجام شد هوانیروز در 58 عملیات شرکت فعال داشت. عزیزی از من سوال پرسید که هوانیروز در چه عملیاتی شرکت داشته؟ من گفتم شما اینطور بپرسید که هوانیروز در کدام عملیات شرکت نداشت؟ چراکه هوانیروز حقیقتا در کلیه عملیات‌های مشترک در خدمت برادران سپاه و ارتش فعالیت چشمگیری از خود نشان داد. نیروهای زمینی عملیات قاطع را باید در زمین انجام بدهند اما همین نیروهای زمینی وقتی بینند بالگردها در بالای سرشان حضور دارند می‌تواند کمک روحی و روان خوبی باشد.

امیر خوشکار به نقش تعیین کننده ارتش و به خصوص هوانیروز در جنگ و عملیات مرصاد اشاره داشت و توضیح داد: من خوشحالم که 5 مرداد سالروز عملیات مرصاد به نام روز کرمانشاه نامگذاری شده است. یکی از بزنگاه‌های تاریخ برای ما عملیات مرصاد بود ما نباید فقط به دنبال تجلیل باشیم بلکه باید تحلیل هم بکنیم، ما نظامیان یک قرائن تک و یک قرائن پدافند داریم که چه چیز باعث می‌شود تک انجام شود و چه فاکتورهایی باعث می‌شود پدافند انجام شود، زمانیکه منافقین فراخوان نیروهایشان را دادند و بیش از 600-700 نفر از نیروهایشان را از کشورهای مختلف جهان فراخوان می‌دهند، 48 ساعت قبل برنامه می‌گذراند و کاملا مشخص و مجهز برنامه‌هایشان را اعلام می‌کنند که از کدام محورها بیایند و به خاک کشور ما تجاوز کنند، نباید فراموش کنیم که جان انسان‌ها خیلی با ارزش است و وقتی می‌توانیم جلوی فاجعه را بگیریم باید بگیریم. باید بازنگری در وضعیت خودمان داشته باشیم، تهاجم‌ها و حرکات منافقین دال بر این بود که می‌خواستند عملیات انجام بدهند و نیروهای اطلاعاتی ما باید در تشخیص به موقع این برنامه قوی‌تر عمل می‌کردند تا آن فجایع و کشتار انسان‌های بی‌گناه، جنایت منافقین در بیمارستان اسلام‌آبادغرب و مسائل مختلف دیگر پیش نمی‌آمد. در این راه هوانیروز کرمانشاه به عنوان فرزندان شما وارد عرصه شدند و روی همین جاده شناسایی با رزم انجام می‌دادند. البته اکنون بحمدالله نیروهای اطلاعاتی ما بسیار پا به رکاب و قوی هستند و حقیقتا که ایران یکی از قوی‌ترین نیروهای اطلاعاتی در دنیا را دارد اما آن زمان آشفتگی وجود داشت.

باید یادی کنیم از اسطوره و فرمانده عزیزمان شهید سپهبد صیاد شیرازی و یکی از دلایلی که ایشان را به شهادت رساندند همین عملیات مرصاد و شکست منافقین بود، ایشان مقتدرانه با یک فروند بالگرد 214 از راه هوا عملیات را هدایت می‌کرد. هوانیروز در عملیات مرصاد پشتیبانی‌های هوایی را انجام داد و عزیزانی به عنوان واحدهای زمینی از  تیپ نبی اکرم(ص) کرمانشاه، تیپ مسلم بن عقیل و لشکر 27 رسول الله(ص) و یک گروه دیگر توسط بالگردهای هجومی ما روی محور کرند پشت دشمن را سد کردند و در عرض کمتر از سه روز طومار منافقین را در هم پیچیدند. جای تامل دارد که دشمن  چقدر بی‌سواد بوده و به خود اجازه داده که بدون یک آرایش خاص راه ‌بیفتند و جاده‌ها در نوردد و شروع کنند که به قول خودشان خیلی راحت کرمانشاه و بعد همدان و قزوین و... را بگیرند و بعد از سه روز اعلام کنند که تمام شد و کشور تحت تسلط ما قرار گرفت... آنجا بود که فرزندان شما در هوانیروز خیلی راحت تمام تجهیزات منافقین را شکار کرده و آن‌ها را به درک واصل کردند.

 

 

وی در خصوص سرنوشت منافقین در مرصاد گفت: عزیزان ما در هوانیروز بیش از 550 ساعت پرواز داشتند و بنا براعتراف خود منافقین که بیش از 4800 کشته و زخمی بر جای گذاشتند و مساله مهم این است که طومار منافقین در مرصاد بسته شد یعنی گروهک منافقین دیگر در فاز نظامی خاموش شد اگر چه کمابیش در فاز سیاسی شاید تحرکاتی داشتند، اخیرا منافقین جلسه‌ای در فرانسه تشکیل دادند و جالب بود و من خیلی خوشحالم که دیدم یک ترند جهانی علیه مریم رجوی شکل گرفت و کسانی این ترند را تشکیل دادند که جزو طرفداران جمهوری اسلامی نبودند و مخالف و معاند و منتقد جمهوری اسلامی هستند و حتی انتقاد کردند که چرا شبکه اینترنشنال 90 دقیقه از برنامه خود را به منافقین اختصاص داد. گروهک منافقین دیگر مُرده‌های سیاسی هستند و عملیات مرصاد یکی از ضربات قاطعی بود که بر آن‌ها وارد شد و دیگر نتوانستند کمر راست کنند و این مهم مدیون همه رزمندگان و به ویژه پایگاه رزمی هوانیروز کرمانشاه است و واقعا باید قدر این خلبانان و کارکنان فنی را بدانیم.

این مقام نظامی به بررسی بیشتر زوایای جنگ پرداخت و گفت: جنگ ایران و عراق یکی از طولانی‌ترین جنگ‌های متعارف قرن بیستم بود، جنگ‌های اعراب و اسرائیل و هند و پاکستان کوتاه‌مدت و قاطع انجام و نتایجش مشخص می‌شد، باید اذعان کنیم یکی از معضلاتی که تا پایان جنگ و به دنبال آن در مرصاد داشتیم طولانی شدن و فرسایشی شدن جنگ بود، ما دفاع کردیم و شروع کننده جنگ نبودیم، جنگ چیز خوبی نیست، تبعات روحی، اجتماعی و... دارد و برای خود ما و فرزندان ما هم داشت، یادم هست آن زمان در تهران دانشجو بودم هر وقت به کرمانشاه می‌آمدم همیشه با بمباران عراق روی کرمانشاه مواجه بودیم و اصلا احساس امنیت وجود نداشت.

امیر خوشکار توانمندی و برخورداری را اصلی مهم در توسعه و پیشرفت دانست و تصریح کرد: اگر کشور می‌خواهد به توسعه برسد و انسان‌های توسعه‌مندی داشته باشد طبیعی است که باید در صلح و آرامش باشیم و لازمه اینکه ما وارد جنگ نشویم این است که قدرت داشته باشیم؛ وَأَعِدُّوا لَهُمْ مَا اسْتَطَعْتُمْ مِنْ قُوَّةٍ ... همان چیزی که فرمانده معظم کل قوا برآن تاکید دارند، ما باید بهترین سلاح‌ها را داشته باشیم کمااینکه اکنون هم در صنایع موشکی به این قدرت و توانایی رسیدیم. ما باید قدرتمند باشیم تا بتوانیم صلح را در منطقه برقرار کنیم ما در تقدم یکم باید قوی باشیم تا از همه نظر بتوانیم صلح پایدار داشته باشیم و از همه مهم‌تر تحریم‌ها و جنگ اقتصادی از جنگ نظامی بدتر است، با این وضعیت شما می‌خواهید جوان‌های نرمال داشته باشید! باید واقع‌بینانه به مسائل توجه کنیم و واقع‌نگر باشیم. اگر می‌خواهیم کشورمان نمونه باشد باید در تقدم یکم قوی باشیم. در دنیای امروز فرق بین جوامع سنتی و مدرن این است که دنیا از حالت مکانیکی به حالت ارگانیک درآمده قبلا وضعیت اقتصادی دنیا مکانیکی بود الان همه به هم وابسته شدند مثل یک موجود زنده؛ آیا می‌توان قلب و کلیه را از یک موجود زنده جدا کرد! این‌ها همه به هم ارتباط دارد ما باید یک اقتصاد قوی و در هم تنیده با تمام دنیا داشته باشیم و اصلا هزینه جنگ را بالا ببریم و انسان‌های متعادل داشته باشم تا از هر نظر نام جمهوری اسلامی مدل و الگو باشد.

در ادامه دکتر محمدمهدی معینی رئیس بسیج اساتید دانشگاه رازی ضمن ابراز خرسندی از برگزاری این نشست طی سخنانی با اشاره به علت نامگذاری 8 سال جنگ تحمیلی به دفاع مقدس اظهار داشت: کلمه دفاع از آن جهت است که کشور ما مورد تجاوز دشمن قرار گرفت و مقدس نیز به دلیل اینکه پشت این دفاع یک اعتقاد ایمانی، قلبی، وطنی و مذهبی وجود داشت و تقدس آن گاهی ملی و وطنی است وگاهی مذهبی و اعتقادی، به ویژه اینکه انقلاب اسلامی بعد از چندین هزار سال برقرار شد بنابراین دفاع مقدس نامیده شد زیرا به خودباوری و خلق ارزش‌های دفاعی منجر شد.

 

 

وی در ادامه بر ضرورت انتقال ارزش‌های دفاع مقدس به نسل‌های آینده تاکید کرد و گفت: امروزه باید از ظرفیت‌های دفاع مقدس برای تقویت غرور ملی و دینی نسل جوان در دانشگاه استفاده کنیم، در این راستا کارهایی انجام شده اگرچه راضی کننده نیست، تا حدود 10 سال پیش در دانشگاه راجع به دفاع مقدس و جنگ هیچ برنامه‌ای نداشتیم تا اینکه دیدیم لازم است مساله دفاع مقدس در دانشگاه وارد شود و جزو دروس قرار بگیرد و پیشنهاد شد دو واحد به صورت اختیاری تدریس شود و خوب پیش رفتیم تا اینکه بعد از چندسالی برای مدتی درس حذف شد بعدها با تلاش و پیگیری‌ها دوباره به عنوان واحد درسی اضافی تدریس شد و تلاش ما براین است که حتی اگر شده در قالب یک درس با دانشجویان ارتباط برقرار کنیم و پاسخگوی سوالات دانشجویان در خصوص دفاع مقدس باشیم. مساله دیگر اینکه موضوع دفاع مقدس باید از دوران دبیرستان برای جوانان تدریس شود.

در ادامه سرهنگ جهانشاه امیری از فرماندهان دفاع مقدس طی سخنانی به موضوع جایگاه دفاع مقدس در تاریخ معاصر پرداخت و اظهار داشت: اصولا هر اتفاقی را در تاریخ بر اساس اثراتی که به جا می‌گذارد باید ارزیابی کرد اما دفاع مقدس در آینده کشور ما قطعا تاثیرات شگرفی خواهد داشت و اگر روی مساله استقلال و حفظ تمامیت ارضی کشور و اساس حفظ کشور حساس باشیم دفاع مقدس نقش اساسی در این قضیه داشته است. همچنین اثراتی که در آینده زندگی ما داشته و خواهد داشت، هنوز هم حاکمیت و دولت کشور ما وقتی در ارتباط با مسائل اقتصادی، سیاسی، نابسامانی‌ها و مشکلاتی که دارد ارجاع می‌دهند به اینکه ما هشت سال در جنگ بودیم بنابراین خیلی مهم است که جنگ را مطالعه دقیق کنیم و بشناسیم.

 

 

وی افزود: متاسفانه در کشور ما تاکنون به این مساله توجه نشده و الان که 30 سال از پایان جنگ گذشته هنوز هم دانشگاه‌ها و اندیشمندان ما به مطالعه درست جنگ ورود نکردند و یکی از مشکلات آن هم مساله نامگذاری دفاع مقدس بوده، درست است که دفاع مقدس بر اساس ارزش‌هایی که در جنگ بوده به خصوص مساله دفاع از کشور و دین و حاکمیت آن را به عنوان یک جنگ مقدس می‌شناسیم اما هنوز هم ما برای ورود به مسائل جنگ مشکل داریم و نمی‌توانیم نقد کنیم و نقد درست و عالمانه جنگ از منظر سیاسی، اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و آثاری که به جا می‌گذارد ضروری است. اگر کشورهای اروپایی در جنگ جهانی دوم توفیقات زیادی داشتند یکی از دلایل آن مطالعه صحیح جنگ جهانی دوم بود.

سرهنگ امیری ادامه داد: اینطور به نظر می‌رسد که بعد از جنگ یک عملیات پنهانی در لایه‌های مختلف اجتماع ما صورت گرفته برای اینکه امام(ره) مسئول همه نابسامانی‌های کشور قلمداد بشود یک بخش عمده این مساله از جانب منافقین نشات می‌گیرد که نوعی انتقام است. مجاهدین خلق یک ایدئولوژی التقاطی دارند و تنها یک قشر کمرنگ از اسلام و جوانان را کشیدند به این سمت و... به نظر می‌رسید یکی از هنرهای امام(ره) این بود که شر منافقین را از ایران کَند. این شر نه به صورت فیزیکی و حذفی بلکه به نظر می‌رسد غیر از حضرت امام(ره) هیچکس قدرت نداشت که بطلان ایدئولوژی مارکسیست و التقاطی که با اسلام داشت را در مجاهدین خلق افشا کند و گیرایی ایدئولوژی مجاهدین خلق در اول انقلاب اینقدر شدید که یک نیروی خیلی برتر لازم بود تا این را حذف کند.

وی گفت: بنابراین اگر امام(ره) نبود ما سرنوشت بسیار وحشتناکی داشتیم وقتی منافقین دیدند به نتیجه نمی‌رسند عملا در تور همکاری با دشمنان افتادند و به ستون پنجم دشمن تبدیل شدند، در همه کشورها معارض و مخالف و اپوزیسیون هست هیچکدام از مبارزان دوره پهلوی هم حاضر نمی‌شدند با بیگانگان همکاری کنند برای اینکه کشور را به نفع خود ساقط کنند، همکاری با صدام باعث شد عملا مشروعیت مجاهدین خلق به نابودی کشیده شود و به شکل آشکار و فجیع با رژیم بعث همکاری کردند. در مرصاد نیز به بن بستی رسیده بودند که ایران قطعنامه را پذیرفته و آینده چه خواهد شد؟ نمی‌توانستند که تا ابد نیروهایشان را بدون توجیه در جایی نگه دارند بنابراین بهترین راه برای آنها اقدامی بود و در آن شرایط با همکاری رژیم بعث و با همکاری سایر قدرت‌ها این توهم را در نیروهایشان ایجاد کردند که نهایتا بیایند و سهم بگیرند. آن شرایط برای ما بسیار سخت بود و رژیم بعث ابتدا هجمه خیلی سگینی کرده بود و ما مشغول دفاع از آن هجمه بودیم اما منافقین در یک فرصت وارد کشور شدند و در برنامه‌شان بیشتر روی کرمانشاه حساس بودند چون اینجا یک گره مواصلاتی بود و برای مدت‌های مدیدی درگیر جنگ با اینها شویم.

 

 

سرهنگ امیری بیان کرد: شباهت‌های عجیبی بین سیستم داعش و مجاهدین خلق است، منافقین با عملیات می‌خواستند به سر پلی برسند و حیات خود را تضمین کنند، چیزی که محاسبه نکرده بودند مردم بود به خصوص مردم استان کرمانشاه در دفاع از کشور در مرصاد سنگ تمام گذاشتند. ما در جنگ صدهزار نفر مصدوم سلاح شیمایی و 300 هزار کشته دادیم، حدود 50-40 هزار اسیر و جانباز بی‌نهایت زیاد، در جنگ جهانی دوم یک نسل از اروپایی‌ها کشته شدند نسلی که مولد جمعیت بودند، بر اساس مطالعات علمی کسانیکه در جنگ شرکت می‌کنند جزو باهوش‌ترین و نخبه‌ترین افراد هستند.

وی گفت: ما نباید به بیراهه برویم، باید مطالعات جنگ را آزاد کنیم و در اختیار دانشگاه‌ها قرار بدهیم و از دل این مطالعات ارزش‌ها استخراح شود نه شعار. ارزش‌هایی که جامعه باید روی آنها بایستد و باید در درون واقعیات جنگ و اعداد و آمار و مطالعات بیرون بیاید.

 در ادامه دکتر مجتبی مهدیخانی از فرماندهان دفاع مقدس طی سخنانی با اشاره به ارزش‌های نامگذاری دوران جنگ تحمیلی به دفاع مقدس و اهمیت این حادثه اظهار داشت: ما در ادبیات جنگ دو واژه تحمیلی و مقدس را به کار می‌بریم تحمیلی از این جهت که جنگ خواست دولت و ملت ایران نبود و یک جنگ ناخوسته بر دولت و ملت ما تحمیل شد و عنوان مقدس را به کار می‌بریم برای دفاعی که در برابر یک جنگ نابرابر انجام دادیم که این دفاع مبتنی بر اعتقادات، ارزش‌ها، باورها و شهادت طلبی رزمندگان اسلام بود و اینکه در این جنگ که کشور همسایه غربی ما عراق تنها نبود بلکه کشورهای منطقه و فرامنطقه‌ای در کنار او قرار داشتند و اهدافی را دنبال می‌کردند و رژیم بعث عراق بعد از هشت سال جنگ نتوانست به هیچکدام از این اهداف برسد.

 

 

وی بیان داشت: هدف سیاسی که عراق در این موضع دنبال می‌کرد در واقع شکست انقلاب اسلامی و فروپاشی نظام جمهوری اسلامی بود چیزی که حاصل تلاش سال‌ها مبارزه ملت ایران بود و این ناکامی برای دشمنان ما نه تنها عراق بلکه برای همه دشمنان ایران کم نبود از سویی نقش مردمی در جنگ تحمیلی برجسته است یعنی تنها جنگی که در طول تاریخ کشور ما اتفاق افتاد و از یک پایگاه مردمی برخوردار بود و مردم در کنار نیروهای مسلح با همدلی پیش رفتند دفاع مقدس بود. ما در جنگ‌های تاریخی کشورمان که بررسی می‌کنم می‌بینیم شرایط به گونه‌ای بوده که نه اهداف نه نوع جنگ نه نگاه حاکمان نسبت به موضوع جنگ و رخداد نظامی مثل جنگ تحمیلی نبوده و شرایط بگونه‌ای برای ایران رقم خورده که ما سرزمین‌هایی را از دست دادیم اما در دفاع مقدس می‌بینیم که این اتفاق نیفتاد.

دکتر مهدیخانی با اشاره به نقش رزمندگان و هوانیروز در دفاع مقدس افزود: سال 59 هفته اول جنگ ما به عنوان یکی از مدافعان در شهر گیلانغرب مستقر بودیم و همانجا شاهد افتخارآفرینی خلبانان هوانیروز بودیم و در مرصاد نیز به خوبی شاهد این دشادت و فداکاری بودیم و جا دارد از آن عزیزان یادی کنیم. در کتاب دروازه غربی نیز در بحث هوانیروز بیشتر نام شهیدان والامقام کشوری و شیرودی هست اما اذعان داریم که این حماسه‌ها و پیروزی‌ها تیمی انجام شده است.

در ادامه دکتر روح‌اله بهرامی رئیس پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی غرب کشور و عضو هیات علمی رشته تاریخ دانشگاه رازی طی سخنانی اظهار داشت: لازم می‌دانم تشکر کنم از میهمانان گرامی در این نشست برای بررسی بیشتر و توجه به یکی از مهم‌ترین پدیده‌های تاریخ معاصر جهان و ایران و همچنین از روابط عمومی دانشگاه برای توجه به این موضوع به عنوان یکی از رویدادهای که ما در مورد آن خیلی غفلت کردیم، تشکر می‌کنم.

 

 

وی در خصوص اهمیت دفاع مقدس در تاریخ معاصر بیان داشت: در تاریخ معاصر ایران چند رویداد داریم که حائز توجه و دارای تبعات و نتایج متعددی در بستر سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی جامعه ایران هستند نه تنها در جامعه ایران بلکه در منطقه و در جامعه جهانی و این چند پدیده شامل انقلاب مشروطه، دو کودتای 1299 و 1332، رویداد 15 خرداد و انقلاب اسلامی و بعد از انقلاب هیچ پدیده‌ای به اندازه جنگ حائز توجه نبوده است، دفاع مقدس نه تنها ریشه‌های عمیق در تاریخ معاصر ایران بلکه تبعات و آثاری بسیار مهمی در تاریخ بعد از انقلاب می‌گذارد.

دکتر بهرامی در خصوص نامگذاری جنگ 8 ساله به دفاع مقدس گفت: در بحث پدیده جنگ از نظر ما دفاع مقدس نام مشروعی است ما دفاع کردیم هم به وطنمان عشق می‌ورزیدیم و نگاه ما از منظر ارزش‌های اخلاقی و اخلاق محور به جنگ دارای اهمیت است.

وی خواستار توجه مجامع علمی به واکاوی ابعاد دفاع مقدس شد و بیان داشت: جنگ بالاخره شرور است و بر خلاف انسانیت به وقوع می‌پیوندد، اما با توجه به چنین جایگاهی که دفاع مقدس دارد باید  نگاه علمی و تحقیقاتی در دانشگاه‌ها نسبت به جنگ شروع شود و مساله جنگ روی میز دانشگاه‌ها به عنوان یک کار علمی قرار بگیرد ما نه تنها از قداست دفاع خود حرف می‌زنیم و دفاع می‌کنیم؛ از آن ارزش‌هایی که جنگ برای ما آفرید دفاع می‌کنیم بلکه معتقدیم که جنگ به عنوان یک پدیده شرور در جامعه بشری مطرح هست که بالاخره یک جریان آن را به وجود می‌آورد هر دو سوی این مساله باید دیده شود زیان‌ها و تبعات و آثار مثبت و درس‌هایی که برای بشر دارد باید واکاوی شود.

 

 

دکتر بهرامی ادامه داد: جنگ ایران و عراق یکی از طولانی‌ترین جنگ‌های تاریخ معاصر و یکی از مهم‌ترین پدیده‌های تاریخ معاصر است. برای ما مهم است و باید ابعاد مختلف این جنگ را مورد مطالعه قرار بدهیم و چون مورد مطالعه قرار نمی‌گیرد یک عده فقط از زوایای کاربردهای سیاسی و حزبی به مساله جنگ نگاه می‌کنند و جنگ را مصادره یا تخریب می‌کنند ما نگاه همه جانبه آکادمیک و در عین حال درس آموز به جنگ نداشتیم.

وی افزود: جنگ ما همیشه برای صلح بود به همین خاطر اسمش را دفاع می‌گذاریم وزارت ما وزارت دفاع است نه وزارت جنگ بنابراین این نوع نگاه و بینش مقدس ما برای صلح و دفاع ذاتا و اخلاقا همیشه مقدس است. اتفاقاتی از زمان جنگ تا سال‌های بعد از پذیرش قطعنامه تا به امروز داشتیم وقتی بعد از سه دهه نگاهی به پشت سر بیاندازیم و این حادثه بزرگ را در روابط بین‌الملل برای خودمان به عنوان پتانسیل و ظرفیتی عظیم مورد بحث و بررسی قرار بدهیم، این بررسی‌ها با نگاه‌های یکسویه و روایت‌گری‌های صرف و بهره‌برداری‌های سیاسی و جناحی در جامعه هم اتفاق نمی‌افتد.

در ادامه دکتر حسین امیری محقق و پژوهشگر در استان کرمانشاه با اشاره به اهمیت برگزاری چنین نشست‌هایی و ضرورت آشنایی نسل جوان با وقایع دفاع مقدس اظهار داشت: ما باید قدردان همه عزیزانی که در عرصه دفاع مقدس زحمت کشیدند باشیم. چنین برنامه‌هایی می‌تواند راهگشای جوانان و آیندگان باشد. در این راستا تحقیقات بسیاری صورت گرفته و اگر بتوانیم فراتر از وضعیت موجود کار کنیم قاعدتا راهشگا خواهد بود.

 

 

وی خواستار واکاوی وقایع دفاع مقدس به ویژه زوایای عملیات مرصاد و برنامه و طرح‌ریزی گروهک نفاق در عملیات فروغ جاویدان برای ورود به مرزهای استان شد و گفت: این مسائل باید بررسی و کنکاش شود و نیاز به واکاوی دارد. در یک نگرش کلی در تمام جهان نام و یاد قهرمانان جنگ همواره زنده است اما متاسفانه در کشور ما روی این موضوع خوب کار نشده و می‌بینیم که یک جوان انقلابی که باید مشتاق و راغب به مطالعه در عرصه دفاع مقدس باشد در این برهه از زمان چندان علاقه‌مند به مطالعه کتاب‌های دفاع مقدس نیست.

امیری افزود: مرصاد یکی از عملیات‌هایی بود که جنگ را به پایان رساند اما برای هوانیروزی‌ها عملیات‌ها همچنان ادامه دارد، از همه بزرگ‌تر در جریان زلزله سرپل‌ذهاب شاهد خدمات ارزشمند هوانیروز بودیم و شهید حسن نیرپور را در راه خدمت به مردم زلزله‌زده از دست دادیم که هدیه‌ای بود از طرف هوانیروز به مردم قهرمان کرمانشاه.

ادای احترام به مقام شامخ امیران، سرداران، فرماندهان، رزمندگان و شهدای جنگ به ویژه عملیات مرصاد از حواشی این نشست بود. همچنین دو کتاب ارزشمند «کمین‌گاه سیمرغ» و «صبح امید» از طرف پایگاه هوانیروز کرمانشاه به میهمانان اهدا گردید.