نماینده مجلس شورای اسلامی با رئیس دانشگاه رازی دیدار کرد

نماینده مجلس شورای اسلامی با رئیس دانشگاه رازی دیدار کرد


دکتر شهریار حیدری نماینده مجلس شورای اسلامی با رئیس دانشگاه رازی دیدار کرد

 

دکتر اعلمی‌آل‌آقا: 

دبیرخانه کارگروه اقتصاد مقاومتی در دانشگاه رازی تاسیس شود/ توجه دانشگاه به اقتصاد دانش‌بنیان مبتنی بر فناوری اطلاعات / رشته کشاورزی هوشمند در دانشگاه راه‌اندازی می‌شود/ رویکرد دانشکده فناوری‌های نوین در مسیر پژوهش‌های تقاضامحور است/ اولویت اول جذب هیات علمی در دانشگاه رازی «شایستگی علمی» است/ ارتباط با صنعت و ایفای نقش مسئولیت اجتماعی دو رویکرد جدی دانشگاه/ نمایندگان مجلس دانشگاه را اتاق فکر خود بدانند

 

دکتر حیدری:

 اساتید دانشگاه رازی افتخار کشور هستند / دانشگاه از ظرفیت‌های خود برای کمک به کاهش آسیب‌های اجتماعی و مشکلات اقتصادی استان استفاده کند / میزگردهای تخصصی با محوریت واکاوی مسائل اقتصادی و معیشتی مردم توسط دانشگاه برگزار شود/ توسعه استان در گرو همگرایی مدیران، دانشگاهیان و نمایندگان مجلس است / خروجی تولیدات علمی دانشگاه رازی باید در پیشرفت استان دیده شود 

 

به گزارش روابط عمومی دانشگاه رازی، دکتر شهریار حیدری نماینده مردم شهرستان‌های قصرشیرین، سرپل‌ذهاب و گیلانغرب در مجلس شورای اسلامی، 23 مهر ماه 1399 با دکتر اعلمی‌آل‌آقا رئیس دانشگاه و تعدادی از معاونین و مدیران دانشگاه رازی دیدار و گفتگو کرد.

 

 

دکتر محمدابراهیم اعلمی‌آل‌آقا رئیس دانشگاه رازی در این دیدار ضمن خیرمقدم به دکتر حیدری نماینده مردم شهرستان‌های قصرشیرین، سرپل‌ذهاب و گیلانغرب در مجلس شورای اسلامی، طی سخنانی اظهار داشت: امیدواریم با کمک و همراهی مجمع نمایندگان استان، دانشگاه در جایگاه رفیع‌تری قرار گیرد.

وی در ادامه با اشاره به نیم قرن فعالیت دانشگاه رازی گفت: خوشبختانه با وجود اساتید مبرزی همچون دکتر شمسی‌پور، دکتر خدایی، دکتر قلی‌وند و دکتر فرشادفر و... از مرحله آموزش‌ و پژوهش‌محوری دانشگاه عبور کرده‌ایم. دانشگاه رازی از حیث تولید مقالات ISI جایگاه خوبی در کشور دارد و جزو 15 تا 20 دانشگاه برتر در این زمینه است و سالانه بیش از 700 مقاله ISI در دانشگاه رازی تولید می‌شود.

دکتر اعلمی‌آل‌آقا ارتباط با صنعت و ایفای نقش مسئولیت اجتماعی را رویکرد جدی دانشگاه رازی عنوان کرد و گفت: همجواری دانشگاه با پارک علم و فناوری امری بسیار حائز اهمیت است، متاسفانه از بین 31 استان کشور، تنها دو استان از نعمت همجواری دانشگاه با پارک علم و فناوری برخوردار نیستند که دانشگاه رازی نیز از این مهم محروم است، یکی از مسائلی که مورد توجه استانداری نیز قرار دارد این است که پارک علم و فناوری استانی در مجاورت دانشگاه قرار گیرد.

 

 

وی افزود: استان کرمانشاه یک درصد از کل شرکت‌های دانش‌بنیان کشور را دارد در حالیکه با توجه به جمعیت استان کرمانشاه نسبت به جمعیت کشور، سهم استان حداقل باید دو درصد از کل شرکت‌های دانش‌بنیان کشور باشد. در شرایطی که با مشکلات بیکاری و اقتصادی در استان مواجه هستیم؛ اقتصاد دانش‌بنیان می‌تواند در رفع این مشکلات بسیار کمک کند اما این مهم نیازمند ارتباط بیشتر و متقابل با دستگاه‌های اجرایی و تصمیم‌ساز است.

رئیس دانشگاه رازی افزود: یکی از محورهای اثرگذار در توسعه اقتصادی استان توجه به اقتصاد دانش‌بنیان مبتنی بر سیستم فناوری اطلاعات است، درهمین راستا، در دانشگاه رازی برنامه‌هایی از جمله راه‌اندازی رشته کشاورزی هوشمند را دنبال کرده‌ایم، دانشکده فناوری‌های نوین نیز فعالیت خود را در مسیر پژوهش‌های تقاضامحور انجام می‌دهد و در این زمینه به دنبال تربیت نیروهای کاربردی‌تر هستیم.

دکتر اعلمی‌آل‌آقا تاکید کرد: دانشگاه رازی برای فعالیت موثرتر در عرصه فناوری، نیازمند به همکاری جمعی دستگاه‌های اجرایی استان است، ما از جهت رتبه‌بندی دانشگاه در بخش تولید مقالات ISI و مسائل آموزشی مشکلی نداریم اما مساله این است که چگونه از ظرفیت دانشگاه برای توسعه استفاده شود؟ اخیرا نیز فعالیت‌هایی را در راستای ایفای نقش رسالت اجتماعی دانشگاه در خصوص توانمندسازی منطقه باغ‌ابریشم شروع کرده‌ایم تا آثار و برکات علمی دانشگاه بر این منطقه که دچار مسائل مختلف است، نمایان شود. امیدواریم با کمک و همراهی مجمع نمایندگان، مرجعیت دانشگاه و اثرگذاری در اقتصاد دانش‌بنیان حفظ شود.

وی خواستار توجه مدیران ارشد استان به دانشگاه شد و تصریح کرد: متاسفانه در بحث منابع مالی برخلاف دانشگاه‌های همجوار که از منابع استانی سهمی دارند، حمایت استانی جدی از دانشگاه رازی صورت نگرفته است و اتفاقات و تحولاتی که طی هفت سال اخیر در بخش‌های عمرانی و زیرساختی دانشگاه انجام شده؛ از جمله توسعه 45 درصدی فضای کالبدی دانشگاه، رشد چشمگیر در زمینه فضای سبز، استقرار سیستم‌های آبیاری نوین، ساخت دانشکده‌ها، سالن‌های ورزشی، زمین چمن، محوطه‌‌سازی‌ها و... از محل منابع ملی تامین شده است و در استان این ذهنیت نسبت به دانشگاه وجود دارد که دانشگاه یک دستگاه ملی است و از جهت تامین منابع مالی به ردیف‌های استانی ارتباطی پیدا نمی‌کند.

رئیس دانشگاه رازی افزود: بنده فرد عمل‌گرایی هستم و عمدتا به تغییر و تحولات عینی فکر می‌کنم و در شرایطی شاهد رشد و تحولات بسیاری در زمینه‌های عمرانی و زیرساختی دانشگاه رازی طی هفت سال اخیر هستیم که کشور با مشکلات و مسائل مالی مواجه بوده است.

دکتر اعلمی‌آل‌آقا بیان کرد: ما جزو معدود استان‌های کشور هستیم که طرح آمایش سرزمینی استان توسط دانشگاه به انجام رسیده که این اقدام ارزشمند حاصل پیگیری‌ و تلاش آقای دکتر فتح‌اللهی و همکاران ایشان بوده است در حالیکه قبل از ما دانشگاه‌های دیگر نیز اقدام به انجام طرح مطالعات آمایش سرزمینی نموده‌اند اما توفیقی حاصل نکردند.

 

 

وی راه‌اندازی مرکز اسناد توسعه استان و کرمانشاه‌شناسی را از دیگر اقدامات شاخص در دانشگاه رازی برشمرد و گفت: در این مرکز منابع و اسناد مربوط به توسعه کرمانشاه نگهداری می‌شود، درعین حال نیز به دنبال اسناد تاریخی دانشگاه هستیم و در این خصوص پروژه‌ای به دکتر دادفر و دکتر بهرامی (اساتید گروه تاریخ دانشگاه رازی)، واگذار شده و به زودی در پنجاهمین سالگرد تاسیس دانشگاه رازی از این اسناد رونمایی می‌شود.

دکتر اعلمی‌آل‌آقا با ارائه توضیحاتی در خصوص شرایط جذب اعضای هیات علمی در دانشگاه رازی، افزود: در بحث جذب هیات علمی اولویت اول را بر شایستگی علمی و سپس بومی استان و منطقه‌ای قرار داده‌ایم و نمی‌توانیم غیر از این عمل کنیم و در فراخوان‌هایی که برای جذب هیات علمی اعلام نموده‌ایم به این موارد توجه شده است.

رئیس دانشگاه رازی همچنین بیان کرد: در بحث ارائه آموزش‌های مجازی، با توجه به زیرساخت‌های نسبتا خوبی که در دانشگاه ایجاد شده است، بیش از 1500 عنوان درسی را به صورت مجازی و در بستر سامانه LMS ارائه داده‌ایم و این رویه کماکان ادامه دارد.

وی تاکید کرد: دانشگاه در بخش آموزش و پژوهش می‌تواند در داخل مجموعه خود را رشد بدهد اما تحقق دانشگاه جامعه‌محور و اثرگذاری در جامعه، همکاری متقابل دستگاه‌های اجرایی را می‌طلبد، وقتی از سوی دستگاه‌های اجرایی تقاضای پژوهشی به دانشگاه ارائه نمی‌شود این ارتباط گسسته می‌شود؛ اگر این تعاملات و ارتباطات تعمیق یابد به سمت علم‌محوری حرکت می‌کنیم.

دکتر اعلمی‌آل‌آقا با اشاره به فعالیت کارگروه اقتصاد مقاومتی در استان کرمانشاه گفت: ماهیت اقتصاد مقاومتی؛ اقتصاد دانش‌بنیان با رویکرد داخلی است، اگر به این مهم توجه جدی شود و دبیرخانه کارگروه اقتصاد مقاومتی استان در دانشگاه ایجاد گردد، شاهد تاثیرات و تحولات مثبت بسیاری در بحث جامعه‌محوری خواهیم بود.

 

 

دکتر اعلمی‌آل‌آقا ابراز امیدواری کرد: حضور آقای حیدری به عنوان نماینده مردم به توسعه هرچه بیشتر دانشگاه کمک کند، ما هم آمادگی داریم که پاسخگوی انتقادات مجمع نمایندگان در ابعاد مختلف باشیم. تاکید اینجانب از زمان شروع فعالیت در عرصه مدیریتی دانشگاه همواره بر این بوده که نمایندگان مردم در مجلس، دانشگاه را اتاق فکر خود بدانند، اگر دانشگاه نیز حامی نمایندگان باشد و این تعاملات بیشتر صورت بگیرد مسائل به‌روز و علمی‌تر در سطوح مختلف دنبال می‌شود.

رئیس دانشگاه رازی بار دیگر تاکید کرد: ما مشتاق هستیم و آمادگی کامل داریم تا مجمع نمایندگان استان در دانشگاه حضور پیدا کند و عملکرد دانشگاه و مدیران این مجموعه را با کمک اساتید نقد نموده و مسیرهای توسعه‌یافتگی استان را از زوایای مختلف بررسی نمایند.

در ادامه دکتر شهریار حیدری نماینده مردم شهرستان‌های قصرشیرین، سرپل‌ذهاب و گیلانغرب در مجلس شورای اسلامی ضمن ابراز خرسندی از دیدار با رئیس و مدیران دانشگاه رازی و قدردانی از برگزاری این جلسه، طی سخنانی اظهار داشت: بحث تولید علم و دانش و فناوری برای رشد و توسعه استان و اثرگذاری در سطح ملی از محورهای جدی و مورد تاکید بنده است، دانشگاه رازی از نظر سابقه و قدمت تاریخی با دانشگاه‌های سطح اول و تراز بالای کشور رقابت داشته و در گذشته برخی از دانشگاه‌های همجوار شاخه‌ای از دانشگاه‌ رازی محسوب می‌شدند.

 

 

وی در ادامه با اشاره به مشکلات استان کرمانشاه از حیث مسائل اقتصادی و آسیب‌های اجتماعی گفت: استان کرمانشاه با داشتن منابع فراوان و موقعیت جغرافیایی فعلی، امکان ارائه خدمات و تامین نیازهای جمعیتی پنج میلیون نفر را دارد اما متاسفانه هم‌اکنون با داشتن دو میلیون نفر جمعیت از نظر آسیب‌های اجتماعی وضعیت مناسبی ندارد. در استان امکان ذخیره هشت میلیارد مترمکعب آب وجود دارد اما در حال حاضر سه میلیارد مترمکعب آب ذخیره داریم و منابع خدادادی موجود در کرمانشاه، در دیگر مناطق کشور وجود ندارد و لذا انتظار می‌رود دانشگاه رازی از ظرفیت‌های خود برای کمک به حل این مشکلات استفاده کند.

دکتر حیدری همگرایی مدیران، دانشگاهیان و نمایندگان مجلس را سبب رشد استان کرمانشاه دانست و تاکید کرد: دانشگاه رازی نسبت به اثرگذاری بر روند کارکردهای علمی برای پیشرفت استان در سطوح مختلف ورود کند، دانشگاه رازی بهترین اساتید را در بخش اقتصادی و فناوری دارد و اساتید این دانشگاه همیشه باعث افتخار کشور بوده‌اند و با استفاده از این ظرفیت‌ها می‌توان میزگردهایی را برای بررسی و واکاوی مسائل اقتصادی و معیشتی مردم استان و ارائه راهکارهای مناسب برگزار کرد.

نماینده مردم شهرستان‌های قصرشیرین، سرپل‌ذهاب و گیلانغرب در مجلس شورای اسلامی یادآور شد: هرچقدر دانشگاه و پایه‌های علمی قوی باشد، شاهد اثرگذاری در استان و در سطح ملی خواهیم بود؛ لذا انتظار می‌رود خروجی تولیدات علمی دانشگاه رازی را در پیشرفت استان ببینیم.

تبیین دستاوردهای عمرانی، زیرساختی، علمی و پژوهشی، ضرورت ارتباط هرچه بیشتر مدیران اجرایی استان با دانشگاه و ارائه نیازها و تقاضاهای پژوهش‌محور استان به دانشگاه، تقویت مناطق مرزی با هدف بهبود مناسبات مشترک با کشور عراق، ایجاد مرکز مطالعاتی در منطقه آزاد قصرشیرین، ضرورت توجه به توسعه دانش‌بنیان و ارتباط بخش صنعت با دانشگاه، برگزاری نشست‌هایی برای نقد و بررسی عملکرد دستگاه‌های اجرایی و دانشگاه با حضور نمایندگان مجلس از دیگر موضوعاتی بود که در این نشست مطرح شد.