نشست مشترک جهاد کشاورزی کرمانشاه با دانشگاه‌ رازی

نشست مشترک جهاد کشاورزی کرمانشاه با دانشگاه‌ رازی


نشست مشترک مدیران سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه و فرماندار شهرستان اسلام‌آبادغرب با مسئولان دانشگاه رازی برگزار شد

 

 

به گزارش روابط عمومی دانشگاه رازی، نشست مشترک هم‌اندیشی مدیران و مسئولان سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه، فرماندار شهرستان اسلام‌آبادغرب با رئیس و سایر مسئولان دانشگاه رازی، 29 اردیبهشت ماه 1399 در سالن جلسات حوزه ریاست دانشگاه برگزار شد.

در ابتدای این جلسه دکتر اعلمی‌آل‌آقا رئیس دانشگاه رازی ضمن خیرمقدم به میهمانان و آرزوی قبولی طاعات و عبادات در ماه مبارک رمضان طی سخنانی اظهار داشت: برگزاری این نشست و توفیق خدمت به مردم مایه افتخار است و امیدواریم تمهیدات و نتایج این نشست منجر به فراهم‌ شدن هرچه بیشتر توسعه آموزش عالی استان گردد.

 

 

وی در ادامه با اشاره به توسعه و تکامل دانشگاه رازی بعد از انقلاب شکوهمند اسلامی گفت: پس از نیم قرن فعالیت این دانشگاه امروز شاهد فعالیت مجموعه‌های مختلف پردیس 110 هکتاری طاقبستان، پردیس کشاورزی، دانشکده‌های علوم اجتماعی، دامپزشکی و سه واحد اقماری هستیم، همچنین بیش از 240 کُدرشته داریم که از این تعداد بالغ بر 60 کُدرشته در مقطع دکترا فعال است. دانشگاه رازی بر اساس نتایج پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) جزو 10 دانشگاه اول کشور است که مزیتی برای استان محسوب می‌شود تا ظرفیت توسعه دانش بنیان را در کشور به وجود بیاورد.

دکتر اعلمی‌آل‌آقا با بیان اینکه در دانشگاه رازی رویکردهای جدید با محوریت توجه به رسالت اجتماعی دانشگاه و اثرگذاری در توسعه از جهات مختلف دنبال می‌شود، افزود: یکی از اهداف دانشگاه این است که رویکردهای همکاران در بخش خدمت و توسعه تحصیلات تکمیلی در مسیر توسعه و توجه به نیازهای مخاطبین سوق یابد، در آیین‌نامه‌های مصوب وزارت عتف نیز پژوهش‌های تقاضامحور جایگاه ویژه‌تری دارند و بر این اساس انجام پروژه‌های پژوهشی تقاضامحور و موردنیاز دستگاه‌های اجرایی مشمول امتیازات ویژه‌تری برای ارتقاء همکاران دانشگاه می‌شود، در جلسات شورای آموزش عالی استان نیز تاکید استاندار محترم و معاونین ایشان بر این است که مدیران اجرایی با دانشگاه قراردادهای تحقیقاتی و پژوهشی در حوزه کاری خود منعقد کنند و مجموعه این مباحث ایجاب می‌کند که در بخش جهاد کشاورزی به عنوان اصلی‌ترین بُعد توسعه استان به صورت ویژه حرکت کنیم.

برگزاری 97 درصد کلاس‌های دانشگاه رازی در فضای مجازی / ظرفیت بالای فناوری اطلاعات برای حل مشکلات استان

 

 

وی بیان کرد: در دانشکده‌های جدیدالتاسیس دانشگاه رازی مانند دانشکده فناوری‌های نوین سعی می‌کنیم رویکردهای جدید تکنیکی را دنبال نماییم و مسائل را به صورت بین رشته‌ای تعقیب نماییم، علاوه بر آن دانشکده کشاورزی ما هم جزو قدیمی‌ترین و توسعه یافته‌ترین دانشکده‌ها است و در بخش کشاورزی می‌توان از تکنولوژی‌های جدید استفاده نمود و مسیر توسعه به صورت هوشمند تعقیب شود، اخیرا نیز دانشگاه رازی به عنوان ناظر در یک پروژه مشترک در زمینه هوشمندسازی کشاورزی فعالیت دارد و در این زمینه صحبت‌هایی برای نظارت دانشگاه در پروژه 2 هزار هکتاری نیز مطرح است.

دکتر اعلمی‌آل‌آقا بر پیوند بین علم و عمل و دانشگاه و مجموعه‌های اجرایی تاکید داشت و افزود: استنباط ما این است که علاوه بر بحث‌های تخصصی در بخش کشاورزی، فناوری اطلاعات و دانش‌های مبتنی بر  IT می‌تواند خیلی از مسائل را به صورت ویژه حل و فصل کند. در جریان بحران کرونا ما بحث آموزش‌های مجازی را دنبال کردیم و امروز با وجود مشکلات اما 97 درصد کلاس‌های دانشگاه در فضای مجازی برگزار شده و بیش از 50 درصد دانشجویان در کلاس‌های مجازی شرکت کردند.

وی افزود: امروز علم اطلاعات ظرفیت‌های جدیدی را به وجود آورده که مدیران می‌توانند بسیاری از این ظرفیت‌ها را مورد استفاده قرار دهند، باید دانشگاه و جهاد کشاورزی انتفاع دوجانبه داشته باشند تا بتوانیم به اهداف مشترک برسیم. در دانشگاه رازی دانشکده فناوری‌های نوین بر اساس استفاده از رویکردهای جدید تاسیس شده و تربیت 1000 برنامه‌نویس حرفه‌ای و همچنین رشته تجارت الکترونیک را فعال کرده‌ایم.

دکتر اعلمی‌آل‌آقا با اشاره به تعریف پروژه‌های تقاضامحور در دانشکده فناوری‌های نوین، از اعلام آمادگی کامل دانشگاه رازی برای فعالیت بیشتر در انجام پژوهش‌های تقاضامحور خبر داد و بر هم‌افزایی هرچه بیشتر سازمان جهاد کشاورزی استان و دانشگاه رازی تاکید کرد.

وی خواستار تشکیل کارگروه‌هایی برای همکاری بیشتر جهاد کشاورزی و دانشگاه شد و گفت: امتزاج بین دانشگاه و سیستم‌های اجرایی حتما خیراتی دارد و با توجه به شرایط جامعه و موج بیکاری و ظرفیت‌هایی که وجود دارد امیدوارم در زمینه هوشمندسازی کارگروهی داشته باشیم که همکاران جهاد کشاورزی و دانشگاه حضور داشته باشند و این مدل همکاری در کشور پایلوت شود و تعقیب توسعه کشاورزی در استان به عنوان یک محور راهبردی نیاز به همکاری بین جهاد کشاورزی و دانشگاه دارد.

در ادامه جهانبخش حیدری فرماندار شهرستان اسلام‌آبادغرب با آرزوی قبولی طاعات و عبادات و تشکر از ریاست دانشگاه رازی برای برگزاری این نشست طی سخنانی اظهار داشت: این جلسه از حیث پرداختن به بحث علم و دانش و پژوهش جلسه مبارکی است و در ایجاد هماهنگی بین دستگاه‌های اجرایی و بخش دانشگاهی می‌تواند امیدوارکننده باشد و در آینده به یک راهبرد صحیح در بحث دانش پژوهشی برسیم و بر آن اساس امور را مدیریت کنیم تا بتوانیم از ظرفیت‌های بخش کشاورزی، آب و خاک به‌گونه‌ای استفاده کنیم که بیشترین راندمان و عملکرد را در این عرصه داشته باشیم.

 

 

وی استفاده از آموزه‌های نوین علمی را راهگشا دانست و گفت: ما در شرایطی هستیم که به لحاظ وقوع خشکسالی‌های سالهای پیش و تداوم آن، نیاز هست که در حوزه مدیریت منابع آبی با دقت نظر و تغییر الگوی کشت ترجیحا به سمت ایجاد گلخانه برویم.

حیدری اشاره‌ای به وضعیت و ظرفیت‌های شهرستان اسلام‌آبادغرب داشت و افزود: در این شهرستان بیش از 100 هزار هکتار زمین داریم که عمدتا کشت آن‌ها به صورت دیم انجام می‌شود، در این شهرستان برداشت از منابع زیرزمینی دشت‌های منطقه ممنوع است و این شرایط ما را به سمتی هدایت می‌کند که از آخرین داده‌های علمی در راستای مدیریت کشاورزی در بخش‌های مختلف استفاده کنیم.

وی بر تقویت واحدهای دانشگاهی در شهرستان اسلام‌آبادغرب تاکید کرد و گفت: هرچه بتوانیم در حوزه دانشگاهی و ایجاد واحدهای دانشگاهی در مناطق مختلف استان کار کنیم و شرایط بهتری را برای مردم به وجود بیاریم قطعا تسهیلات بهتر و جدیدتری برای مردم ایجاد می‌کنیم و از ریاست دانشگاه رازی و همکاران ایشان که با دغدغه به این موضوع ورود کرده‌اند تشکر می‌کنم. از رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان نیز تقاضا دارم ما را در ایجاد این واحد دانشگاهی مساعدت نماید. اگر در کنار جهاد کشاورزی یک واحد دانشگاهی با رشته‌های مختلف به ویژه در بحث کشاورزی هم ایجاد کنیم می‌تواند مکمل بسیار ارزنده‌ای برای مدیریت امور باشد.

حیدری یادآور شد: اسلام‌آبادغرب دومین نقطه جمعیتی استان و نقطه اتصال چند استان و شهرستان‌های مختلف و به نوعی کانون مرکزی غرب استان است و شرایط و زمینه‌های لازم برای هر نوع سرمایه‌گذاری برای دسترسی به بازار را دارد و اگر در بخش‌های مختلف ورود کنیم می‌توان زمینه‌های توسعه همه جانبه در بخش آمایش سرزمینی در استان را فراهم کرد و یکی از راهکارهای آن هم گسترش واحدهای دانشگاهی است لذا همه باید به هم کمک کنیم.

وی ایجاد واحد دانشگاهی در شهرستان اسلام‌آبادغرب را مطالبه جدی مردم این منطقه دانست و گفت: مردم از دانشگاه رازی و مجموعه مدیران استانی انتظار ایجاد واحد دانشگاهی را دارند. در حال حاضر که شرایط این مهم مهیا است و کلید حل این مشکل به دست سازمان جهاد کشاورزی است و به دلیل اینکه آقای حاتمی هم شخصیت دانشگاهی هستند و نگاه علمی به مسائل دارند ما را یاری خواهند داد تا إنشاءالله بتوانیم این واحد را استقرار بدهیم و استاندار محترم هم پیگیر موضوع هستند و یکی از اولویت‌های جدی برای فراهم نمودن زمینه توسعه شهرستان در بُعد علمی است و این موضوع را دنبال می‌کنیم و تا حصول نتیجه کوتاه نمی‌آییم.

در ادامه مهندس نوربخش حاتمی رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه ضمن ابراز خرسندی از حضور در این جلسه طی سخنانی اظهار داشت: کرمانشاه یک از قطب‌های بسیار مهم کشاورزی کشور است و در حال حاضر محور توسعه استان بخش کشاورزی است و در آینده نیز چاره‌ای جز توجه به بخش کشاورزی نداریم. اگر در استان به بخش کشاورزی توجه جدی می‌شد شاهد رتبه اول بیکاری کشور و این حجم از مشکلات اقتصادی نبودیم.

 

 

وی افزود: در استان کرمانشاه 2 میلیون و 500 هزار هکتار اراضی کشاورزی، یک میلیون و 700 هزار هکتار جنگل و مرتع داریم که غنی‌ترین و ارزشمندترین جنگل‌ها و مراتع کشور محسوب می‌شود، جنگل‌های زاگرس قلب تپنده غرب کشور است که استان کرمانشاه سهم بسیار خوبی از این جنگل‌ها و مراتع دارد، در استان حدود 940 هزار هکتار اراضی زراعی با 11 اقلیم متفاوت داریم و تمام محصولات کشاورزی دنیا غیر از تعدادی محدود در استان ما قابلیت کاشت، داشت و برداشت اقتصادی دارند. دو برابر کشور متوسط بارندگی، 12 میلیارد مترمکعب آب سطحی و 1.4 میلیارد مترمکعب آب زیرسطحی داریم اما وضعیت اشتغال و اقتصاد و بهره‌وری استان تناسبی با آنچه که داریم ندارد.

دانشگاه رازی سرمایه بزرگ کشور و یک بِرند بین‌المللی است

مهندس نوربخش بیان کرد: ما در معرفی فرصت‌ها و مشکلات قصور داشتیم و در انتقال یافته‌ها در مدیریت مزرعه و محصول دچار مشکل هستیم، دانشگاه رازی سرمایه بزرگی برای کشور و ملت است و بر کسی پوشیده نیست که دانشگاه رازی یک برند بین‌المللی است و در دنیا حرف‌های خوبی برای گفتن دارد اما متاسفانه در کرمانشاه استفاده کافی از این ظرفیت و پتانسیل نکردیم و از ظرفیت‌ و پتانسیل‌های مراکز تحقیقاتی خودمان نیز استفاده لازم را نبرده‌ایم و در انتقال یافته‌ها و دانش روز به مزرعه در گذشته مشکل داشتیم و در یکی دو سال اخیر اقدامات خوبی از جانب مراکز تحقیقاتی و دانشگاه رازی صورت گرفته است.

این مسئول افزود: امروز شاهد هستیم که حضور محققان در کنار کارشناسان ما در مزارع و انتقال یافته‌های تحقیقاتی به مزارع تحولات بسیار خوبی را در بخش کشاورزی ایجاد کرده و مهم‌ترین رسالت خود را در تقویت ارتباط با دانشگاه می‌دانم و آنچه که در توان داریم برای استفاده از پتانسیل دانشگاه و اساتید محترم به کار می‌گیریم.

وی گفت: مشکل اساسی ما در حوزه مدیریت محصول است و در دو سال آینده به چالش بزرگی تبدیل خواهد شد که نمود می‌یابد اما در استان کرمانشاه در تولید محصول توفیقات خوبی داریم، کما اینکه در 1398 ، به میزان 400 هزار تن افزایش محصول در بخش‌های مختلف کشاورزی داشتیم و برای سال 1399 نیز برنامه افزایش تولید محصول تا 500 هزار تن با 31 پروژه جهش تولید داریم که این پروژه برای یک دوره سه ساله با استفاده از رهنمودهای اساتید دانشگاه رازی و صاحب نظران دارای پیوست‌های اجتماعی، حوزه آب و... است و زحمات بسیاری را به همکاران این دانشگاه داده‌ایم. همچنین کل ظرفیت سردخانه‌های استان کرمانشاه 5000 تن است و برنامه توسعه آن تا 300 هزار تن را داریم، ما در استان در صنایع بسته‌بندی و فرآوری مشکل داریم.

 

 

مهندس نوربخش در ادامه افزود:  از عنایت ریاست محترم دانشگاه و حضور اساتید در مزارع مراکز تحقیقاتی و سازمان جهاد کشاورزی و پردیس کشاورزی تشکر می‌کنم و دست طلب و نیاز و استدعا به محضر اساتید عزیز داریم که حتما ما را کمک کنند و ما هم با کمال میل در خدمت شما هستیم و إنشاءالله با عزم جزم و حمایت دکتر اعلمی‌آل‌آقا این مسیر را ادامه می‌دهیم. در مورد موضوع مشکل زمین دانشکده اقماری اسلام‌آبادغرب ما احساس تکلیف می‌‍‌کنیم و معتقدیم که در کنار هر واحد اجرایی باید یک واحد آموزشی توانممد، کارآمد و بروز استقرار یابد که ما حمایت و هدایت کند.

وی با اشاره به اینکه در استان کرمانشاه بیشترین میزان فارغ‌التحصیلان بیکار بخش کشلورزی با بیش از 6000 نفر جویای کار در مقاطع مختلف تحصیلی داریم، گفت: در این راستا طرح ایجاد 65 مرکز جهاد کشاورزی بخش خصوصی در دهستان‌ها را در دستور کارداریم که بخش عمده‌ای از وظایف دولتی سازمان جهاد کشاورزی را به این مراکز منتقل کنیم و آنها را هدایت و حمایت کنیم تا هم سازمان پویاتر شود و هم ایجاد اشتغال صورت بگیرد.

مهندس حاتمی اظهار داشت: ما در زمینه هوشمندسازی و هویت‌گذاری دام  خیلی مشکل داریم و در سال 1398 تعداد  500 هزار راس دام هویت گذاری شد اما ارزش علمی و کاربردی ندارد، پیشنهاد ما این است که یک شرکت دانش بنیان در استان این موضوع را مدیریت کند و برای هویت گذاری دام از میکروچیپ استفاده شود این عرصه گردش مالی بسیار بالایی هم دارد ما آمادگی داریم آنچه که در حوزه وظایف و تکالیف اداری قابل برون سپاری به شرکت‌های دانش بنیان است با مبالغ بالاتر واگذار کنیم و از ظرفیت دانشگاه رازی برای این مهم استفاده نماییم.

وی گفت: در خصوص موضوع مهارت آموزی، در سازمان نظام مهندسی کشاورزی این مهم مطرح است و گردش مالی چندصد میلیاردی در سال را در این حوزه داریم اما متاسفانه خروجی مطلوبی برای فارغ‌التحصیلان ندارد و  به صورت بهینه استفاده نمی‌شود. ما آمادگی داریم از طریق سازمان نظام مهندسی هزینه‌های این مهم را برای دانش‌آموختگان تامین کنیم تا ضمن دریافت آموزش‌های لازم درآمدزایی نیز صورت بگیرد و در خصوص موضوع هوشمندسازی کشاورزی امیدواریم نشستی با استاندار کرمانشاه و رئیس سازمان برنامه و بودجه داشته باشیم.

در ادامه دکتر ویسی معاون پژوهش و فناوری دانشگاه رازی ضمن خیرمقدم به میهمانان، طی سخنانی اظهار داشت: 13 مورد پیشنهادی برای همکاری متقابل دانشگاه و جهاد کشاورزی داریم و پیشنهاد می‌شود کارگروه تخصصی حول محور موضوعات تفاهم نامه تشکیل شود.

 

 

وی زمینه‌های همکاری دانشگاه رازی با سازمان جهاد کشاورزی را در موضوعاتی از قبیل بذر استان، صنایع تبدیلی، تدوین طرح جامع کشاورزی هوشمند استان کرمانشاه در ابعاد مختلف شیلات، دام، آب، حمل و نقل، نهاده‌ها و... عنوان کرد.

پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه رازی اولویت اجرای طرح‌های پایلوت جهاد کشاورزی باشد

در ادامه دکتر بهشتی‌آل‌آقا رئیس پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه رازی اظهار داشت: در گذشته تفاهم نامه‌هایی با جهاد کشاورزی داشتیم اما متاسفانه از حد کاغذ و امضا خارج نشده و انتظار می‌رود با وجود مهندس حاتمی و مدیران با تجربه جهاد کشاورزی شاهد عملیاتی شدن آن باشیم.

 

 

وی پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه رازی را یک مجموعه ارزشمند و استثنا در کشور دانست و گفت: قرار گرفتن این پردیس در قلب شهری که قطب کشاورزی است، با 300 هکتار وسعت اراضی، چند دانشکده کشاورزی و دامپزشکی و... فرصت مغتنمی برای مدیران است و ما آماده انجام طرح‌های پایلوت هستیم و انتظار داریم هر طرح پایلوتی که به استان محول می‌شود ابتدا از لحاظ مکان‌یابی آن، پردیس کشاورزی در اولویت قرار بگیرد.

دکتر بهشتی‌آل‌آقا بیان داشت: در پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه رازی موضوعات یکسری از طرح‌ها و پایان نامه‌ها را بر اساس علم روز تعیین می‌کنیم و هم‌افزایی بین پردیس و سازمان جهاد کشاورزی می‌تواند منشأ خیرات و برکات برای استان و کشور باشد و طرح‌های تحقیقاتی خود را بر اساس حل مشکلات استان تنظیم و بهینه‌سازی کنیم و برای تحقق این هم افزایی، کارگروه تشکیل شود.

وی انبارداری محصولات کشاورزی، پایش سموم و کود در نقاط پایلوت،  طراحی ماشین آلات برای خاک‌ورزی حفاظتی و برداشت محصولات به ویژه نخود به عنوان محصول برند کرمانشاه، برندسازی محصولات استان مانند مثل زعفران، روغن حیوانی و...  را از جمله ظرفیت‌های پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانست و گفت: در بحث ارائه رشته ماشین آلات کشاورزی گرایش ماشین آلات صنایع غذایی ما جزو سه دانشگاه کشور هستیم، بحث نقشه‌برداری و سم پاشی از طریق سیستم های پهپادی نیز بحث روز است، در به ثمر رساندن باغ گیاه‌شناسی زاگرس می‌توانیم همکاری داشته باشیم کما اینکه فاز گیاهان دارویی آن مراحل نهایی خود را طی می‌کند، در ثبت نژاد اسب کُرد، تهیه زیرساخت و سایت برای پرورش اسب و پیست سوارکاری برای تفرج و برندسازی اسب کُرد می‌توانیم همکاری داشته باشیم.

در ادامه دکتر رجب‌زاده مسئول دانشکده فناوری‌های نوین دانشگاه رازی به بیان رویکردهای این مجموعه در بخش  فناوری اطلاعات، معرفی دانشکده فناوری‌های نوین، انجام پروژه مشترک با  جهاد کشاورزی و موضوع تداوم همکاری‌های دوجانبه در آینده پرداخت.

 

 

اینترنت اشیاء و کشاورزی هوشمند کانون توجه دانشکده فناوری‌های نوین

وی افزود: دانشکده فناوری‌های نوین پویشی است که در دانشگاه برای ارتباط بیشتر با جامعه و رفع نیازهای جامعه بر پایه دانش استوار است، در این دانشکده حوزه‌های پژوهشی بین رشته‌ای دنبال می‌شود و رساله‌های دانشجویان به سمت حل مشکلات دستگاه‌ها هدایت می‌شود و از پتانسیل اساتید و دانشجویان کمک گرفته می‌شود. یکی از این حوزه‌ها اینترنت اشیاء و کشاورزی هوشمند است.

دکتر رجب‌زاده افزود: مشکل کاهش سطح زمین زیرکشت از یک طرف و نیاز به افزایش محصول از طرف دیگر نیاز به کشاورزی هوشمند دارد و دانشجویان باید مهارت‌های خاص داشته باشند که در حال حاضر به طور مستقیم در هیچ رشته‌ای این مهارت کسب نمی‌شود.  سال گذشته سازمان جهاد کشاورزی پروژه‌ای در بحث خرید تجهیزات برای زیرساخت کشاورزی هوشمند انجام داد که نظارت آن با دانشگاه رازی بود. طرح زیرساخت کشاورزی برای فضایی بین 1500 تا 4000 هکتار نیز دنبال می‌شود تا شاید به عنوان کاری پایلوت برای هوشمندسازی همه اراضی قرار بگیرد باشد.

 

 

وی بر همکاری و پشتیبانی سازمان جهاد کشاورزی در برگزاری دوره‌های آموزشی برای تعدادی از دانشجویان و افراد با مهارت‌های خاص تاکید کرد و گفت: برنامه ما شامل برگزاری دوره‌های مهارتی هوشمند در دانشکده فناوری‌های نوین برای دانش‌آموختگان رشته کشاورزی و برق، هدایت دانشجویان حوزه اینترنت اشیا به سمت پروژه‌های کشاورزی هوشمند، ایجاد فضای کسب و کار برای دانش‌آموختگان، استفاده از ظرفیت شرکت‌های دانش بنیان و برگزاری دوره‌های استارتاپی در حوزه کشاورزی هوشمند است و لازمه تحقق این موارد همکاری قوی‌تر طرفین و  ارجاع پروژه‌ها به دانشجویانی است که در این حوزه‌ها فعالیت می‌کنند.

در این جلسه در خصوص انعقاد تفاهم‌نامه همکاری پژوهشی جهت توسعه کشاورزی هوشمند استان و محورهای این تفاهم‌نامه بحث و تبادل نظر شد.