نشست خبری | تشریح فرآیند برگزاری آزمون‌های سراسری+فیلم

نشست خبری | تشریح فرآیند برگزاری آزمون‌های سراسری+فیلم


در نشست خبری صورت گرفت؛

تشریح فرآیند برگزاری آزمون‌های سراسری

 

 

به گزارش روابط عمومی دانشگاه رازی، نشست خبری مسئول حفاظت آزمون‌های سراسری استان کرمانشاه، هفتم مرداد ماه 1399 با حضور جمعی از خبرنگاران در سالن جلسات حوزه ریاست دانشگاه برگزار شد.

 

 

در این نشست، دکتر سجاد دادفر مسئول حفاظت آزمون‌های سراسری استان کرمانشاه ضمن خیرمقدم به خبرنگاران حاضر و عرض تسلیت به مناسبت سالروز شهادت امام محمدباقر(ع)، پیشاپیش روز خبرنگار را به همه تلاشگران عرصه اطلاع‌رسانی تبریک گفت و نقش مهم خبرنگاران در آگاهی‌بخشی به اقشار مختلف جامعه را یادآور شد.

آمادگی استان کرمانشاه برای برگزاری سه رویداد مهم

وی در ادامه با اشاره به در پیش بودن آزمون‌های سراسری گفت: آزمون ورودی مقطع دکتری روز پنجشنبه 9 مرداد ماه 1399 در سطح کشور برگزار می‌شود که در استان این آزمون در 15 حوزه امتحانی شهر کرمانشاه شامل 8 حوزه در دانشگاه رازی، 2 حوزه در دانشگاه صنعتی و 5 حوزه در دانشگاه آزاد اسلامی انجام خواهد شد.

دکتر دادفر تعداد داوطلبین آزمون ورودی دکتری در استان کرمانشاه را 5 هزار و 332 نفر اعلام کرد و گفت: از این تعداد 2 هزار و 130 نفر را داوطلب زن و 3 هزار و 202 نفر را  داوطلب مرد تشکیل می‌دهد.

 

 

وی زمان برگزاری آزمون ورودی کارشناسی ارشد در استان کرمانشاه را روزهای 16، 17 و 18 مرداد ماه 1399 اعلام کرد و گفت: برای برگزاری این آزمون علاوه بر شهر کرمانشاه، در شهرستان اسلام آبادغرب نیز حوزه امتحانی داریم.

دکتر دادفر تعداد داوطلبین آزمون کارشناسی ارشد در استان کرمانشاه 18 هزار و 713 نفر اعلام کرد و افزود: از این تعداد 9 هزار و 247 نفر را داوطلب زن و 9 هزار و 466 نفر را داوطلب مرد تشکیل می‌دهد.

مسئول حفاظت آزمون‌های سراسری استان کرمانشاه در ادامه با اشاره به اهمیت کنکور سراسری گفت: بر اساس آخرین ابلاغیه‌ سازمان سنجش آموزش کشور قرار است این آزمون در 4 روز شامل روزهای چهارشنبه 29 مرداد، پنجشنبه 30 مرداد، جمعه 31 مرداد و شنبه اول شهریور ماه 1399 برگزار شود.

افزایش 50 درصدی حوزه‌های امتحانی در کرمانشاه/ آزمون‌های سراسری با رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی برگزار می‌شود

دکتر دادفر آزمون‌های پیش رو را از بزرگ‌ترین رخدادهای ملی دانست که بعد از شیوع و گسترش کرونا قرار است در کشور برگزار شود، وی گفت: با توجه به حساسیتی که در برگزاری کنکورهای پیش رو داریم ممکن است دغدغه‌ها و دل نگرانی‌هایی برای داوطلبین و خانواده‌های آنان از جهات مختلف ایجاد شود لذا این اطمینان خاطر را به عزیزان می‌دهیم که تمام تلاش مجریان آزمون اعم از مسئولان سازمان سنجش و همکاران متولی برگزاری آزمون در استان کرمانشاه بر این است که در نهایت سلامت با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی برگزار می‌شود و انتظار داریم این موضوع به نحو شایسته اطلاع‌رسانی گردد تا اطمینان خاطری در جامعه به ویژه در داوطلبین و خانواده‌های آنان حاصل گردد.

وی با بیان اینکه از همه ظرفیت‌های نهادها و دستگاه‌های اجرایی استان برای برگزاری مطلوب آزمون‌های پیش رو استفاده شده است، تاکید کرد: در این راستا جلسات متعدد با مسئولان مربوطه در کمیته انتظامی و امنیتی ستاد مبارزه با کرونا، شورای تامین و... داشتیم.

دکتر دادفر به اقدامات صورت گرفته برای رعایت پروتکل‌های بهداشتی در برگزاری آزمون‌های پیش رو اشاره کرد و افزود: از مهم‌ترین اقدامات افزایش 50 درصدی تعداد حوزه‌های امتحانی در استان است، رعایت فاصله اجتماعی صندلی داوطلبین بر اساس استانداردهای سازمان سنجش از دیگر اقدامات مهم است.

این مسئول بیان داشت: سازمان سنجش اقدام به تهیه و ابلاغ دستورالعمل‌های بهداشتی برای داوطلبین و اعضای شبکه ملی برگزاری آزمون‌ها یعنی عوامل اجرایی و حفاظت آزمون نموده و لذا تمامی عوامل اجرایی و حفاظت آزمون ملزم به رعایت این دستورالعمل‌ها هستند.

 

 

تاکید بر سلامت عوامل اجرایی آزمون / استقرار تیم‌های بهداشتی در حوزه‌های امتحانی

وی از استقرار ناظران بهداشتی و تیم فوریت‌های پزشکی دانشگاه علوم پزشکی در تمامی حوزه‌های امتحانی استان کرمانشاه خبر داد و گفت: با توجه به اهمیت اطمینان از سلامت کلیه عوامل اجرایی و حفاظتی، به نمایندگان تام‌الاختیار حوزه‌های امتحانی ابلاغ شده از عواملی که حتی مشکوک به سرماخوردگی هستند اصلا در برگزاری آزمون استفاده نشود و تنها عواملی را به کار بگیرند که در نهایت سلامت جسمانی باشند و هیچگونه شائبه‌ای در ارتباط با بیماری‌های آنفلوانزا و... نداشته باشند. با هماهنگی سازمان جمعیت هلال احمر استان نیز در ورودی حوزه‌های امتحانی ایستگاه‌های سلامت مستقر می‌شوند.

دکتر دادفر با تاکید بر اینکه قبل و بعد از برگزاری آزمون‌ها تمامی حوزه‌های امتحانی با نظارت دانشگاه علوم پزشکی ضدعفونی و گندزدایی خواهند شد، گفت: یکی از مهم‌ترین مسائل در برگزاری آزمون‌ها بازرسی بدنی داوطلبین است لذا با توجه به شرایط کنونی این مهم با رعایت تمام دستورالعمل‌های بهداشتی از طریق استفاده از گیت‌های دستی انجام خواهد شد و عوامل مسئول تطبیق عکس داوطلبین نیز مجهز به تجهیزات بهداشتی از قبیل گان، شیلد، دستکش و ماسک خواهند بود.

وی در خصوص زمان شروع آزمون گفت: رأس ساعت 6:30 صبح درب کلیه حوزه‌های امتحانی باز خواهد بود و رأس ساعت 8 صبح درب کلیه حوزه‌های امتحانی بسته می‌شود و لذا انتظار می‌رود داوطلبین گرامی حرکت خود از منزل به سمت حوزه‌های امتحانی را به گونه‌ای تنظیم کنند که حضور آنها به لحظات پایانی منجر نشود چراکه هرچقدر داوطلبین با تاخیر برسند سبب تجمع در حوزه‌های امتحانی می‌شود و لذا امیدواریم ورود داوطلبان از همان ساعات اولیه صبح اتفاق بیفتد.

دکتر دادفر به همه داوطلبین توصیه کرد که مندرجات برگ راهنمای شرکت در آزمون که همراه کارت شرکت در آزمون بر روی درگاه سازمان سنجش اخذ می‌شود را برای اطلاع بیشتر به ویژه شناسایی حوزه امتحانی مربوطه حتما مطالعه کنند، مواردی در سال‌های قبل داشتیم که داوطلب به اشتباه وارد حوزه امتحانی دیگری شده و تا به حوزه امتحانی خود برگردد زمان را از دست می‌دهد و مشکلاتی ایجاد می‌شود.

همراه داشتن موبایل و وسایل اضافی اکیدا ممنوع است

وی از برخورد جدی با متخلفین و متقلبین آزمون‌های سراسری خبر داد و گفت: تاکید کرد: داوطلبین از همراه داشتن وسایل اضافی اکیدا خودداری کنند، همراه داشتن کیف دستی، کتاب، جزوه و... به داخل حوزه‌های امتحانی ممنوع است ضمن اینکه در شرایط فعلی تحویل این وسایل مشکلاتی را برای همکاران ما و خود داوطلبین ایجاد می‌کند و لذا داوطلبین فقط کارت شناسایی و کارت ورود به آزمون را داشته باشند.

دکتر دادفر تاکید کرد: همراه داشتن تلفن همراه حتی خاموش در جلسه آزمون تقلب و تخلف محسوب می‌شود، حتی اگر داوطلب ناآگاهانه تلفن همراه خود را وارد جلسه آزمون کند تخلف محسوب می‌شود و منجر به محرومیت‌های قانونی می‌گردد. همچنین رد و بدل کردن وسایل تحریر در جلسه امتحان تخلف است و داوطلبین باید وسایل تحریر لازم را همراه خود داشته باشند.

مسئول حفاظت آزمون‌های سراسری استان کرمانشاه در خصوص استفاده داوطلبین از ماسک گفت: بر اساس ابلاغیه سازمان سنجش داوطلبین از ماسک‌های سه لایه معمولی استفاده کنند و استفاده از ماسک‌های فیلتردار ممنوع است.

وی خواستار همکاری داوطلبین با عوامل اجرایی به ویژه عوامل بازرسی بدنی و تطبیق شد و ابراز امیدواری کرد؛ آزمون‌های پیش رو در نهایت سلامت و با کمترین حاشیه برگزار شود، دستگاه‌های انتظامی و امنیتی استان نیز تامین نظم و امنیت داخلی و پیرامونی حوزه‌های امتحانی، رصد شبکه‌های اجتماعی برای مقابله با متقلبین و متخلفین را بر عهده دارند.

مسئول حفاظت آزمون‌های سراسری استان کرمانشاه در ادامه به سوالات خبرنگاران پاسخ گفت. مهمترین محورهای این نشست را در سایت https://www.aparat.com/v/t7C04 ببینید.

بازتاب این نشست در صدا و سیمای مرکز کرمانشاه را در ویدیوی زیر ببینید: