میزگرد بررسی تاثیر کرونا بر ورزش استان کرمانشاه

میزگرد بررسی تاثیر کرونا بر ورزش استان کرمانشاه


در میزگردی مجازی بررسی شد

تاثیر کرونا بر ورزش استان کرمانشاه

 

 

چهار ماه از ورود کرونا به کشور می‌گذرد. میهمانی ناخوانده و نحس که خیلی زود همه جا را گرفت و گویا حالا حالاها هم قصد رفتن ندارد. در چندماهی که از شیوع این بیماری می‌گذرد، حوزه ورزش هم به مانند دیگر حوزه‌های اقتصادی، فرهنگی و... نه تنها در ایران، بلکه در همه جای دنیا خسارت زیادی دید.

از آسیب‌های روحی و روانی وارد شده به ورزشکاران حرفه‌ای که خود را برای حضور در مسابقات بین‌المللی و المپیک 2020 آماده می‌کردند، تا مشکلات جسمی ورزشکاران مبتدی که با ورزش کردن به دنبال حفظ سلامتشان بودند و باشگاه‌داران و مربیانی که امرار معاششان تنها از این راه می‌گذشت.

پیامدهای منفی شیوع بیماری کرونا و تعطیلی فضاهای ورزشی، باشگاه‌ها و استخرها جدای از خسارات روحی و روانی که داشت، حدود 255 میلیارد ریال به ورزش کرمانشاه خسارت وارد کرد، خسارتی که بخش زیادی از آن متوجه 650 باشگاه ورزشی سطح استان شد.

کرونا هنوز هم همه جا حضور دارد و به همه بخش‌های ورزشی ضربه وارد می‌کند، ضربه‌هایی که فعالین حوزه ورزش استان را به شدت زمین‌گیر و به یک بحران سخت وارد کرده است.

برای بررسی وضعیت ورزش استان براثر شیوع بیماری کرونا، پیامدهای تعطیلی باشگاه‌های ورزشی و راهکارهای برون رفت از این بحران، خبرگزاری ایسنا کرمانشاه با همکاری روابط عمومی دانشگاه رازی، میزگردی مجازی با حضور دو تن از اعضای هیات علمی دانشکده تربیت بدنی و علوم ورزشی دانشگاه رازی، معاون توسعه امور ورزش اداره کل ورزش و جوانان و یکی از باشگاه داران فعال استان کرمانشاه برگزار نمود.

حمله سنگین کرونا به بخش‌های مختلف ورزش 

جلال عزیزی معاون توسعه امور ورزش اداره کل ورزش و جوانان استان کرمانشاه به عنوان اولین سخنران در این میزگرد با اشاره به مصائب وارد شده ناشی از شیوع بیماری کرونا بر ورزش، گفت: کرونا در حوزه ورزش نیز به مانند تمام ساختارهای جامعه تاثیرات منفی زیادی در هر دو بخش همگانی و قهرمانی برجای گذاشته است.

 

 

عزیزی تصریح کرد: در بخش ورزش همگانی با شیوع این بیماری تعداد افرادی که در این بخش فعالیت می‌کردند بسیار محدود شد و بیشتر افرادی هم که در منزل تمرین می‌کردند، ورزشکاران و قهرمانانی بودند که برای حفظ سطح آمادگی‌شان تمرین می‌کردند.

وی تاکید کرد: دور ماندن چندماهه ورزشکاران همگانی از ورزش مشکلات روحی، روانی و جسمانی را برای آنها به همراه داشته و خواهد داشت. افزایش وزن، چربی خون، قند خون و بیماری‌های قلبی و عروقی از جمله مهم‌ترین عوارض جسمانی دور ماندن این گروه جامعه از ورزش کردن است.

معاون ورزش و جوانان استان کرمانشاه به مشکلات بوجود آمده در بُعد ورزش قهرمانی هم پرداخت و گفت: بیماری کرونا درحالی به فاصله چند ماه از رقابت‌های المپیک شیوع پیدا کرد که ورزشکاران ملی پوش و قهرمان خود را برای حضور در این رقابت‌ها آماده می‌کردند. باوجود اینکه بسیاری از این ورزشکاران به سطح آمادگی بسیار خوبی رسیده بودند، المپیک یک سال به تعویق افتاد و همین موضوع آنها را از آمادگی بالایی که داشتند، دور کرد.

عزیزی تاکید کرد: یک ورزشکار حرفه‌ای زمانی که از سطح آمادگی‌اش دور شود، آرامشش را از دست خواهد داد، چراکه هورمون‌های مثبتی که هنگام ورزش در بدنش تولید می‌شد را دیگر ندارد و احتمالا دچار افسردگی، عصبانیت و حتی پرخاشگری می‌شود.

وی در بخش دیگری از این گفت و گوی مجازی به مشکلات اقتصادی به وجود آمده در ورزش به دنبال شیوع کرونا هم اشاره کرد و افزود: بسیاری از دست اندرکاران ورزش در تعطیلی چندماه گذشته درآمد خود را از دست داده و متضرر شدند. باشگاه‌های استیجاری و مربیانی که تنها از این راه درآمد داشتند، در این بین بیشترین آسیب را دیدند.

معاون ورزش و جوانان استان اعلام کرد: همچنین تمامی فعالیت‌های عمرانی حوزه ورزش هم در این ایام دستخوش تغییراتی شد و به کُندی پیش رفت.

وی با تاکید براینکه مسئولین ورزش استان برای رفع مشکلات ناشی از شیوع کرونا تمرکز کرده‌اند، گفت: برای اینکه از این بحران عبور کنیم نیازمند به زمان هستیم و باید این بحران را مدیریت کنیم. دولت هم وعده‌هایی برای کمک به بخش‌های مختلف ورزش که از کرونا آسیب دیده‌اند داده تا دوباره خود را بازیابی کنند.

عزیزی عنوان کرد: البته کمک‌های دولت تنها به باشگاه‌هایی تعلق می‌گیرد که پرسنل بیمه شده ورزشی داشته باشند، درحالیکه متاسفانه اکثر باشگاه‌های ما اینگونه نیستند و شامل این کمک نمی‌شوند. با این وجود پیگیری‌های خود را آغاز کرده‌ایم تا بتوانیم این باشگاه‌ها را هم در لیست قرار دهیم.

مسابقات به قیمت جان ورزشکاران شروع نشود

با شیوع ویروس کرونا به صورت جهانی زندگی مردم دنیا به گونه‌ای دستخوش تغییراتی شد که تاکنون سابقه نداشته است.

دکتر علی‌اشرف خزایی عضو هیات علمی دانشکده تربیت بدنی و علوم ورزشی دانشگاه رازی با گفتن این جمله افزود: این تغییرات حوزه‌های مختلف زندگی بشر از جمله حوزه ورزش را متاثر کرده و تاکنون پیامدهای منفی زیادی را برجای گذاشته است.

 

 

این استاد دانشگاه با بیان اینکه از زمان شیوع بیماری کرونا حلقه‌های مختلف زنجیره ورزش دچار بحران شده، گفت: ورزشکاران، مربیان و باشگاه داران اصلی‌ترین حلقه‌های این زنجیره هستند که از کرونا آسیب دیده‌اند.

وی با اشاره به آسیب‌های روحی و روانی ناشی از شیوع بیماری کرونا بین ورزشکاران، افزود: از نظر جسمی هم ورزشکارانی که دچار این بیماری می‌شوند، از ناحیه ریه‌ها دچار آسیب شده و به سختی به سطح آمادگی قبلی خود می‌رسند.

دکتر خزایی به آغاز فعالیت برخی رشته‌های ورزشی هم اشاره کرد و گفت: معتقدم شروع این مسابقات می‌تواند برای ورزشکاران خطرناک باشد و نباید این تصمیم گرفته می‌شد. برای اینکه یک ورزشکار به سطح حرفه‌ای برسد سال‌ها زمان نیاز است و اگر در مسابقه‌ای به این بیماری مبتلا شود، احتمال اینکه دوباره مانند گذشته صحیح و سالم باشد، دشوار است.

وی اعلام کرد: در این راستا انتظار می‌رود تصمیماتی که گرفته می‌شود تنها برای عادی جلوه دادن وضعیت و به قیمت جان ورزشکاران نباشد، چراکه صدمات زیادی برای این گروه به همراه خواهد داشت.

عضو هیات علمی دانشکده تربیت بدنی و علوم ورزشی دانشگاه رازی در ادامه اضافه کرد: علاوه بر ورزشکاران، مربیان ورزشی هم گروه مهمی از دست اندرکاران تجارت ورزش هستند که در این مدت به دلیل بیکاری و زیان‌های مالی، از نظر روانی هم دچار آسیب شده‌اند.

وی با بیان اینکه باشگاه داران هم بیشترین زیان مالی را از شیوع کرونا دیدند، گفت: بسیاری از باشگاه‌های ورزشی استیجاری هستند و درآمد آنها وابسته به حضور ورزشکاران است. در این مدت باشگاه‌ها تعطیل بودند و درآمدی نداشتند و از سوی دیگر بسیاری از هزینه‌های جاری‌شان را هم پرداخت می‌کردند و از این نظر با مشکلات مالی زیادی دست و پنجه نرم می‌کردند، برای همین دولت باید در بحث پرداخت وام و تسهیلات ارزان قیمت به آنها کمک کند.

دکتر خزایی تاکید کرد: هرچند که دولت برای امهال وام باشگاه‌ها دستورالعمل‌هایی به بانک‌ها داده، اما براساس گزارشات رسیده، بانک‌ها هیچ همکاری با باشگاه‌ها نکردند و اقساطشان را گرفتند.

وی در ادامه خواستار کمک دولت به باشگاه‌های بخش خصوصی شد و گفت: برای اینکه باشگاه‌های ورزشی بتوانند از این بحران عبور کنند، نیازمند کمک و حمایت دولت هستند. لذا انتظار می‌رود که دولت با هزینه کردن و تعیین بودجه‌های مناسب به جبران بخشی از ضررهای این گروه آسیب دیده از کرونا بپردازد.

عضو هیات علمی دانشکده تربیت بدنی و علوم ورزشی دانشگاه رازی تاکید کرد: ورزش و سلامت جزو مهمی از زندگی مردم جامعه است و اگر دولت از اکنون آستین‌ها را بالا نزند و به فکر این بخش از زندگی مردم نباشد، بعدها باید هزینه‌های بیشتری برای درمان آنها پرداخت کند.

دکتر خزایی در بخش دیگری از این میزگرد مجازی به عدم تحرک بسیاری از مردم در شیوع کرونا هم اشاره کرد و گفت: مشکلی که در این ایام بخوبی نمود داشت، عدم آموزش مردم برای اینکه یاد بگیرند به تنهایی ورزش کنند بود. متاسفانه مردم ما در ورزش کردن به دیگران وابستگی زیادی دارند و بسیاری از آنها هنوز نمی‌دانند که به تنهایی هم می‌شود ورزش کرد، لذا باید در پساکرونا روی این مساله هم کار کنیم.

ورزش مجازی را باید توسعه دهیم

دکتر همایون عباسی عضو هیات علمی دانشکده علوم تربیت بدنی و علوم ورزشی دانشگاه رازی نیز به عنوان دیگر سخنران این میزگرد با اشاره به تاثیرات ورزش بر سلامت جسمی، روحی و روانی افراد، گفت: همانطور که تاکنون بارها در مقالات علمی تاکید شده، افرادی که در فعالیت‌های ورزشی حضور دارند نسبت به افرادی که ورزش نمی‌کنند عملکرد، خروجی کار و تمرکز فکری بالاتری دارند.

 

 

دکتر عباسی تصریح کرد: با این وجود، تعطیلی چندماهه ورزش به علت شیوع کرونا، روی جامعه ورزشی و حتی مردم عادی که تنها بخشی از زندگیشان ورزش بوده، اثر گذاشته است.

وی افزود: همچنین از سال‌ها قبل یکی از سیاست‌های حوزه ورزش کشور ترغیب مردم به ورزش‌های همگانی بوده تا از این طریق با هزینه‌های کمتری سلامت را در جامعه گسترش دهند و از بروز بیماری‌های قلبی و عروقی، فشار خون و... جلوگیری کنند، چراکه هزینه‌ای که برای درمان این بیماری‌ها نیاز است، زیادتر خواهد بود. لذا تعطیلی ورزش در این چندماه روی این حوزه هم تاثیرات زیادی برجای گذاشت.

عضو هیات علمی دانشکده علوم تربیت بدنی و علوم ورزشی دانشگاه رازی به زیان‌های مالی وارد شده بر حوزه ورزش هم اشاره کرد و گفت: امروزه ورزش یکی از صنعت‌های بسیار قدرتمند و درآمدزا در دنیاست، به گونه‌ای که آن را جزو چهار صنعت برتر دنیا می‌دانند که کرونا در ماه‌های گذشته به این صنعت خسارات زیادی وارد کرده است.

وی تاکید کرد: هرچند ما در کرمانشاه در حوزه صنعت ورزشی قوی نیستیم و تیم‌های بزرگی نداریم که از آن خسارت زیادی دیده باشند، با این حال دست اندرکاران این حوزه زیان‌های مالی دیده‌اند.

عباسی مربیان را از جمله گروه‌های ورزشی آسیب پذیر از کرونا دانست و اضافه کرد: بسیاری از مربیانی که در باشگاه‌ها فعالیت دارند، تنها از این راه امرار معاش می‌کنند، لذا در زمان شیوع کرونا و تعطیلی حوزه ورزش فشار زیادی به آن‌ها وارد شد.

وی درخصوص راهکارهای عبور از این شرایط هم گفت: برای اینکه این صنعت بیش از این دچار خسران نشود باید با برنامه خاصی و رعایت پروتکل‌های بهداشتی آن را از سر گرفت.

عضو هیات علمی دانشکده تربیت بدنی دانشگاه رازی کرمانشاه افزود: ضدعفونی کردن مرتب و مستمر سالن‌ها و وسایل ورزشی در باشگاه‌ها و حتی پارک‌ها، ترغیب مردم به انجام ورزش در خانه و استفاده بیشتر از رشته‌های انفرادی از راهکارهای شروعی دوباره برای ورزش است.

وی در ادامه با بیان اینکه نباید به کرونا تنها به عنوان یک تهدید نگاه کرد، عنوان کرد: در حوزه ورزش می‌توانیم از کرونا یک فرصت بسازیم تا مردم مطالعات علمی و دانشی خود را در این حوزه افزایش دهند. همچنین می‌توانیم با استفاده از ابزارهای نوینی که داریم، ورزش مجازی را توسعه دهیم.

برخی مربیان ورزشی به کارگری روی آورده‌اند

در این چند مدتی که کرونا شیوع پیدا کرده، مسئولین طوری درباره باشگاه‌های ورزشی هشدار می‌دهند که انگار خطرناک‌ترین اماکن هستند، همین مساله باعث شده تا حالا که باشگاه‌ها بازشده‌اند با وجود اینکه پروتکل‌های بهداشتی را کاملا رعایت می‌کنیم دیگر کمتر کسی باشگاه بیاید، در حالیکه رستوران‌ها و برخی از فضاهای خطرناک‌تر چون به اندازه باشگاه‌ها خطرناک معرفی نشدند فعالیتشان را به خوبی شروع کرده‌اند.

این‌ها بخشی از درد و دل‌های روناک صحبت یاری مدیر یکی از باشگاه‌های ورزشی فعال سطح استان کرمانشاه است که در این میزگرد از مشکلاتی که کرونا برای باشگاه داران به وجود آورده، گفت.

 

 

این مدیر باشگاه‌ با بیان اینکه کرونا از نظر روحی و روانی تاثیرات منفی زیادی روی ورزشکاران حرفه‌ای برجای گذاشته، افزود: هرچند ورزشکاران رشته‌های همگانی می‌توانند در منزل هم تمریناتشان را ادامه دهند، اما ورزشکاران حرفه‌ای از سطح آمادگیشان دور شده‌اند.

وی در ادامه باشگاه‌ها و مربیان ورزشی را متضرران اصلی شیوع کرونا در حوزه ورزش دانست و گفت: در شهری مانند کرمانشاه بیشتر باشگاه‌ها استیجاری هستند و اجاره‌های کلانی را هم پرداخت می‌کنند. آنطور هم که اطلاع دارم 99 درصد مالکان هم دراین مدت اجاره‌های خود را از باشگاه داران گرفته‌اند.

صحبت یاری افزود: پرداخت اجاره بهای باشگاه‌ها از یک سو و پرداخت حقوق پرسنل و هزینه‌های جاری دیگر باعث شده تا فشار زیادی به باشگاه‌ها وارد شود.

وی تاکید کرد: در این مدت هم تنها کمکی که می‌خواستند به باشگاه داران بکنند این بود که اقساطشان را امهال کنند، اما متاسفانه این مساله اجرایی نشد و زمانی که موعد سررسید اقساط رسید از بانک تماس گرفتند و گفتند بیایید و قسط‌هایتان را پرداخت کنید.

مدیر باشگاه اسپید کرمانشاه به مشکلات پیش آمده برای مربیان ورزشی هم اشاره کرد و گفت: متاسفانه در کرمانشاه اکثر باشگاه‌ها مربیان را بیمه تامین اجتماعی نمی‌کنند و باتوجه به اینکه در این مدت هم درآمدی نداشته‌اند، برخی از مربیان ورزشی به کارگری روی آورده و حتی به نان شب هم محتاج شده‌اند.

وی راهکار برون رفت باشگاه‌های ورزشی از وضعیت کنونی را تبلیغات و دادن اطمینان خاطر به ورزشکاران دانست و افزود: در حال حاضر در همه باشگاه‌های ورزشی پروتکل‌های بهداشتی و ضدعفونی کردن محیط با دقت و بصورت مستمر انجام می‌گیرد، بنابراین وقتی مردم این توجه به حفظ مسائل بهداشتی را در باشگاه‌ها ببینند شاید دوباره برای آمدن به باشگاه ترغیب شوند.