سی و پنجمین جشنواره سراسری قرآن و عترت دانشجویان کشور

سی و پنجمین جشنواره سراسری قرآن و عترت دانشجویان کشور


 سی و پنجمین جشنواره سراسری قرآن و عترت دانشجویان کشور 

 

 

دانشجویان متقاضی حضور در سی و پنجمین جشنواره قرآن و عترت دانشجویان کشور(دانشگاههای دولتی و غیرانتفاعی تحت پوشش وزارت علوم) فرصت دارند از روز شنبه 99.3.10 لغایت 99.3.20 جهت ثبت نام و دریافت نام کاربری به نشانی الکترونیکی  quranst.pnu.ac.irمراجعه نمایند. آزمون (شامل ۹ رشته معارفی و ۴ رشته حفظ) در روز سه شنبه 99.3.27 به صورت مجازی برگزار خواهد شد. لازم به ذکر است در صورتیکه پذیرفته شدگان این مرحله در هر رشته آزمونی بیش از ظرفیت مجاز برای حضور در مرحله سراسری جشنواره باشند، نامبردگان به عنوان راه یافته نهایی به مرحله سراسری محسوب نشده، و ارزیابی مجدد انجام خواهد شد که نحوه آن متعاقبا اعلام می گردد.

راهنمای بخش معارفی و حفظ

آزمون به صورت مجازی برگزار می شود و دانشـجویان فرصت دارنـد از تاریخ 99.3.10 الی 99.3.20 بـا مراجعه به نشـانی الکترونیکی  http://quranst.pnu.ac.ir نسبت به ثبت نام و دریافت نام کاربری اقدام نمایند.

سامانه مذکورصـرفاً در بازة زمانی یادشده فعال می باشد و ایجاد دسترسی درخارج از زمان مـذکور غیرممکن بوده و مسـئولیت عـدم ثبت نام در تاریـخ مزبورصـرفًا بر عهـده دانشـجو می باشد.

دانشجویان به هنگام ثبت نام در قسمت انتخاب نام استان و شهر، استان و شهر محل تحصیل خود و در قســمت انتخاب مرکز، نام وزارت علوم، تحقیقـات و فناوری را انتخاب نمایند.

با توجه به برگزاری آزمون در روز سه شـنبه مورخه 1399.3.27، دانشجویان می توانند از ساعت ۱۴-۸ همان روز با نام کاربری که هنگام ثبت نام دریافت نموده انـد، وارد سامانه شده و در آزمون مربوط به خودشان شـرکت کنند. (نکته: هر دانشـجو صرفًا حق شرکت در یک رشته راخواهد داشت.)

در این آزمون نمره منفی لحاظ می‌شود.

درصورتی که پـذیرفته شـدگان این مرحله در هر رشـته آزمونی بیش از ظرفیت مجـاز برای حضور در مرحله سراسـری جشـنواره باشـند، نامبردگان به عنوان راه یافته نهایی به مرحله سراسـری محسوب نشـده، و ارزیابی مجـدد انجام خواهد شد که نحوه آن متعاقبا اعلام می گردد.

 متسابقان محترم بخش معارفی و حفظ  می توانند درصورت ضرورت و برای دریافت پاسخ به سؤالات احتمالی با شـماره تماس ۲۲۴۸۵۰۸۰- ۰۲۱ جناب آقای ابراهیمی(کارشـناس محترم) تماس حاصل نمایند.

همچنین براساس گزارش پایگاه اطلاع رسانی این معاونت، طبق دستورالعمل اجرایی جشنواره، برگزاری مرحله دانشگاهی (بخش آوایی، هنری، ادبی، پژوهشی و فناوری) در خرداد و تیر ماه سال جاری، برگزار می‌گردد و زمان دریافت تمامی آثار بخش‌های آوایی، هنری، پژوهشی، فناوری و ادبی تا پایان تیرماه ۱۳۹۹ می‌باشد. تمام فایل های بخش آوایی(فایل های تلاوت تحقیق و ترتیل) و نیز فایل های مربوط به دعا و مناجات خوانی، اذان(برادران) و تواشیح و همسرایی(برادران)، پس از داوری اولیه در دانشگاه (به صورت مجازی) و بر اساس سهمیه دانشگاه (مندرج در آیین نامه)  به دبیرخانه مرحله سراسری در دانشگاه صنعتی اصفهان ارسال می گردد.

شایان ذکر است، بر اساس مصوبه شورای سیاستگذاری سی و پنجمین جشنواره قرآن و عترت دانشجویان کشور، دانشگاه صنعتی اصفهان به عنوان میزبان مرحله سراسری این جشنواره انتخاب شده است.

راهنمای بخش آوایی:

دانشجویان شرکت کننده بخش آوایی باید بوسیله دوربین یا تلفن همراه، فایل اجرای خود را از قرعه های ارائه شده انتخاب و پس از ضبط، حداکثر تا تاریخ ۲۰ تیرماه سال جاری  به معاونت فرهنگی و اجتماعی دانشگاه رازی به یکی از روش های زیر ارسال نمایند:

ارسال به نشانی الکترونیکی: farhangi۹۶moavenat@gmail.com

ادمین کانال معاونت فرهنگی و اجتماعی: https://t.me/farhangirazi۱

عدم ارسال فایل تا تاریخ مذکور به منزلۀ انصراف از ادامه حضور در جشنواره می باشد.

پس از ارزیابی فایل های ارسال شده، فهرست اسامی برگزیدگان بخش آوایی حداکثر تا تاریخ 99.6.1  از سوی دبیرخانه مرکزی مستقر در اداره کل فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم به دانشگاه ها اعلام خواهد شد.

قرعه‌های قرائت تحقیق

سوره جاثیه صفحه ۵۰۰ از آیه ۱۸ الی ۲۲

سوره روم صفحه ۴۰۹ از آیه ۴۷ الی ۵۰

سوره زمر صفحه ۴۶۱ از آیه ۲۲ الی ۲۵

سوره هود صفحه ۲۳۴ از آیه ۱۱۲ الی ۱۱۶

سوره آل عمران صفحه ۶۲ از آیه ۹۵ الی ۹۹

سوره رعد صفحه ۲۵۲ از آیه ۱۹ الی ۲۴

قرعه‌های قرائت ترتیل

سوره اسراء صفحه ۲۸۸ از آیه ۵۹ الی ۶۴

سوره سبا صفحه ۴۲۹ از آیه ۸ الی ۱۲

سوره فاطر صفحه ۴۳۵ از آیه ۷ الی ۱۱

سوره نور صفحه ۳۵۲ از آیه ۲۱ الی ۲۵

سوره قصص صفحه ۳۹۲ از آیه ۵۲ الی ۵۷

سوره عنکبوت صفحه ۴۰۳ آیات ۵۷ الی ۶۳

رشته‌های دعا و مناجات خوانی، تواشیح و هم خوانی:

دعا و مناجات خوانی: دعای عرفه از عبارت اللهم لک الحمد کما خلقتنی فجعلتنی سمیعا بصیرا تا عبارت و الی غیرک فال تکلنی 

همخوانی و تواشیح:

همخوانی: سوره توبه آیات ۱۱۱ و ۱۱۲

تواشیح: جهاد و شهادت به صورت عربی و فارسی

راهنمای بخش‌های هنری، ادبی، پژوهشی، فناوری:

بخش ادبی شامل رشته های (شعر، داستان نویسی، نمایشنامه نویسی، فیلمنامه نویسی) 

ارائه آثار در یکی از موضوعات ذیل

ترویج فرهنگ اقامه نماز در قرآن و سیره اهل بیت(ع)و سبک زندگی، حمایت از تولید ملی و کاالی داخلی، عفاف و حجاب، تکریم قرآن، استکبار ستیزی، امر به معروف و نهی از منکر، محیط زیست از منظر قرآن و اهل بیت(ع) و یا الهام از آیات: سوره مبارکه نورآیه ۴۱، سوره مبارکه لقمان آیه ۱۶، سوره مبارکه احزاب آیه ۷

بخش هنری شامل رشته های(خوشنویسی، معرق و منبت، عکس، طراحی پوستر، فیلم کوتاه، نقاشی، تذهیب)

خوشنویسی: آیه «وَ أَعِدُُّوا لَهُمْ مَا اسْتَطَعْتُمْ مِنْ قُوَُّةٍ» انفال ۶۰ 

عکس، فیلم کوتاه، طراحی پوستر، نقاشی: آیه «وَ أَعِدُُّوا لَهُمْ مَا اسْتَطَعْتُمْ مِنْ قُوَُّةٍ» انفال ۶۰، آمادگی دفاعی، ایده پردازی با موضوع نماز، ایده پردازی با موضوع امر به معروف و نهی از منکر 

معرق و منبت: آیه «رَبِّ هَبْ لِی حُکْمًا وَأَلْحِقْنِی بِالصَّالِحِینَ» شعراء ۸

بخش فناوری شامل رشته‌های (تولید نرم افزار و اپلیکیشن، کانال شبکه های مجازی): معارف و مهارت‌های آموزشی، پژوهشی، تبلیغی و ترویجی در حوزه فعالیت‌های قرآن و عترت(ع)

بخش پژوهشی شامل رشته‌های (مقاله نویسی، تلخیص کتاب، بررسی و نقد کتاب)

مقاله نویسی: مولفه‌های اقتصاد مقاومتی، جهاد و شهادت، حیات طیبه از نگاه قرآن و عترت، قرآن و سالمت 

تلخیص کتاب: کتاب هدایت در قرآن، تالیف آیت الله جوادی آملی، نشر اسراء، ۱۳۹۷ 

بررسی و نقد کتاب: کتاب حرکت، تالیف مرحوم استاد علی صفائی حائری، انتشارات لیله القدر، ۱۳۸۶