دیدار صمیمانه فرمانده انتظامی استان کرمانشاه با رئیس دانشگاه رازی

دیدار صمیمانه فرمانده انتظامی استان کرمانشاه با رئیس دانشگاه رازی


دیدار صمیمانه فرمانده انتظامی استان کرمانشاه با رئیس دانشگاه رازی

 

 

به گزارش روابط عمومی دانشگاه رازی، سردار علی‌اکبر جاویدان فرمانده انتظامی استان کرمانشاه و جمعی از مدیران انتظامی 7 تیر ماه 1399 با حضور در دانشگاه رازی، با دکتر محمدابراهیم اعلمی‌آل‌آقا و جمعی از مسئولان این دانشگاه دیدار و گفتگو کردند.

دکتر اعلمی‌آل‌آقا رئیس دانشگاه رازی در این نشست ضمن عرض خیرمقدم به فرمانده انتظامی استان و همکاران ایشان، ابراز امیدواری کرد: تداوم این نشست‌ها منجر به خدمات‌‌رسانی به مردم به ویژه در حیطه خدمات دانش‌بنیان گردد.

وی با اشاره به نیم قرن قدمت دانشگاه رازی افزود: امروز خوشبختانه بالغ بر 10 هزار دانشجو در این دانشگاه تحصیل می‌کنند که از این تعداد بیش از 3000 نفر دانشجوی تحصیلات تکمیلی در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری هستند و در بیش از 240 کدرشته نیز دانشجو جذب می‌کنیم.

دکتر اعلمی‌آل‌آقا با قدردانی از زحمات و همکاری بی‌شائبه نیروی انتظامی در برقراری نظم و امنیت دانشگاه در ابعاد مختلف به ویژه در برگزاری کنکور سراسری ابراز امیدواری کرد: دانشگاه و نیروی انتظامی بیش از پیش در مسیر همکاری‌های بیشتر و فضای همدلی سوق یابند.

نیروی انتظامی یک نیروی ارزشی و حافظ امنیت کشور است

این مقام مسئول پلیس جمهوری اسلامی ایران را نیرویی کارآمد و خاری در چشم دشمنان دانست و گفت: نیروی انتظامی یک نیروی ارزشی و اصیل و حافظ منافع ملی و امنیت کشور است و وجود فرماندهانی دلسوز و توانمند در راس ناجا و فرماندهان استانی مقتدر مانند سردار جاویدان امنیت خوبی را به کشور و به ویژه استان کرمانشاه بخشیده است.

 

 

وی با اشاره به فعالیت حدود 500 نفر عضو هیات علمی در دانشگاه رازی گفت: این اساتید عمدتا فارغ‌التحصیل دانشگاه‌های مطرح خارج از کشور هستند، با وجود مشکلات جدی و دغدغه خاطر مسئولین در بحث مسائل مختلف استان از جمله بیکاری و مسائل اقتصادی که به ناهنجاری‌های اجتماعی زیادی نیز دامن زده اما آموزش عالی استان خوشبختانه از جهت رتبه‌بندی‌های کشوری شرایط مناسبی را دارد و بر اساس رتبه‌بندی پایگاه استنادی علوم جهان اسلام و ارزیابی‌های وزارت علوم، دانشگاه رازی در بین 10 دانشگاه برتر قرار دارد که نقطه قوتی برای بستر توسعه دانش‌بنیان در استان است.

دکتر اعلمی‌آل‌آقا ضمن تاکید بر ضرورت توجه به مهارت‌آموزی دانشجویان و فارغ‌التحصیلان گفت: از جهت رتبه‌بندی‌های بین‌المللی به خصوص در بحث مقالات علمی-پژوهشی داخلی و خارجی بیش از 1200 مقاله مندرج در پایگاه‌های ISI داریم و در مجموع شرایطی که از نظر پژوهشی در دانشگاه حاکم است بستر مناسبی برای کمک به رفع معضلات جامعه است.

رئیس دانشگاه رازی در ادامه با اشاره به مسیر تکاملی دانشگاه‌ها گفت: دانشگاه‌ها مانند بسیاری از مراکز دیگر نسل‌های مختلفی را در مسیر تکاملی خود داشته‌اند، در یک مقطعی نگاه دانشگاه فقط معطوف به تربیت کارشناس بود اما اکنون به جایی رسیدیم که در مقطع کارشناسی و حتی کارشناسی ارشد در هر تخصصی نیروی فراوان وجود دارد و مقطع آموزش محوری را پشت سر گذاشتیم. در حدود دهه 70 نیز بیشتر به بحث‌های پژوهشی و تولید علم پرداخته شد و در دانشگاه رازی نیز اساتید مبرزی مانند دکتر خدایی، دکتر شمسی‌پور، دکتر فرشادفر و بسیاری از بزرگان علمی استان ظرفیت پژوهشی خوبی را به وجود آوردند به عنوان مثال در رشته‌ شیمی دکتر شمسی‌پور بیش از 100 دانشجوی دکترا تحویل آموزش عالی کشور دادند و خدمات علمی فراوانی داشتند.

وی با ادامه توضیحات بیان داشت: در حدود دهه 90 توجه دانشگاه‌ها معطوف به فناوری و کارآفرینی معطوف شد و دانشگاه رازی نیز در این بخش فعالیت‌هایی را شروع کرده است، اخیرا اما پرداختن به مسئولیت اجتماعی دانشگاه بیش از هر چیزی مدنظر آموزش عالی کشور است به‌طوریکه در مسیر مسئولیت اجتماعی دانشگاه باید علم آموزی و تولید علم را در مسیر نیازهای بیرونی و محیط اطراف خود قرار بدهیم و از این جهت فصل جدیدی از فعالیت‌ها در فضای دانشگاه شروع شده که اعضای هیات علمی نیز متناسب با این فضا دغدغه‌هایی را دارند که بتوانند منشا اثر و خدمت باشند.

ضرورت توانمندسازی منطقه باغ ابریشم

دکتر اعلمی‌آل‌آقا در ادامه با اشاره به موقعیت مکانی پردیس طاقبستان و پردیس کشاورزی دانشگاه رازی گفت: قرار داشتن پردیس طاقبستان در مجاورت باغ ابریشم چالش‌های اجتماعی زیادی دارد و هیات رئیسه دانشگاه را بر آن داشت که پیشنهاداتی برای حل مسائل و چالش‌های مناطق مجاور دانشگاه از جمله باغ ابریشم داشته باشد.

وی با تاکید بر تامین امنیت هرچه بیشتر محدوده مجاور دانشگاه از سوی نیروی انتظامی گفت: ما هم مصصم هستیم که در کنار عزیزان نیروی انتظامی فعالیت‌هایی برای توانمندسازی منطقه باغ ابریشم انجام دهیم، از جمله پیشنهادات ما شناسایی و جذب افراد با استعداد این منطقه برای تحصیل در دبیرستان‌های وابسته به دانشگاه، برگزاری کلاس‌های فوق‌العاده، ارائه خدمات مشاوره و... است.

دکتر اعلمی‌آل‌آقا انتقال تجربیات نیروی انتظامی به دانشگاهیان و از آنان به سایر اقشار جامعه را اتفاقی ارزشمند برای پیشگیری از وقوع جرائم و کاهش آسیب‌های اجتماعی دانست و خواستار توانمندسازی منطقه باغ ابریشم و استفاده از ظرفیت اساتید این دانشگاه برای کمک به رفع معضلات شد.

وی در ادامه به دیگر زمینه‌های همکاری ناجا و دانشگاه اشاره کرد و افزود: ما در زمینه ارزیابی فرآیندهای کاری و سازمانی یک شرکت دانش‌بنیان فعال داریم که به احصای فرآیندها و سامانه‌سپاری آن‌ها می‌پردازد چندی پیش مسئول فناوری اطلاعات قوه قضائیه از ارائه خدمات نوین مانند برگزاری دادگاه مجازی خبر دادند، مرکز آپا دانشگاه رازی نیز ضمن اینکه همکاری‌های خوبی با پلیس فتا داشته در زمینه امنیت شبکه و... امکان ارائه خدمات دانش‌بنیان به ناجا را دارد.

دکتر اعلمی‌آل‌آقا راهبرد فرهنگی دانشگاه را جریان اندیشه و فراهم نمودن بستر گفتگو دانست و گفت: در ایام اخیر در دانشکده‌های مختلف به تناسب تخصص‌های موجود سالن‌های جلسات تجهیز شده‌اند تا ظرفیت برگزاری جلسات هم‌اندیشی ایجاد و شاهد افزایش وحدت عمومی باشیم. 

وی خواستار توجه جدی مسئولان استان به نقش مرجعیتی دانشگاه در کمک به رفع مسائل و مشکلات شد و گفت: در نگاه مسئولین، دانشگاه باید برخوردار از کارگاه‌های مجهز، خدمات آموزشی بالا، امکانات ورزشی و خوابگاهی خوب باشد اما متاسفانه این نگاه را نداریم، منابع بسیاری نیز در کشور وجود دارد که در جای خود هزینه نمی‌شود اما در مقابل از مجموعه‌های دانشگاهی انتظار می‌رود که منشا اثر باشند.

راه‌حل همه مشکلات را در فضای علمی ببینیم

دکتر اعلمی‌آل‌آقا اخلاق محوری و پیشرو در تحقق جامعه دانش‌بنیان را شعار دانشگاه رازی دانست و گفت: پیشرو بودن در تحقق جامعه دانش‌بنیان الزاماتی دارد و مقدماتی را می‌طلبد، در این بخش این استمداد را می‌طلبم که مقام عالی انتظامی استان و همکاران محترم ایشان ما را یاری دهند، اگر به دانشگاه باور داشته باشیم در حقیقت سرمایه‌گذاری‌های فرهنگی را برای فرزندان خود تقویت کرده‌ایم. سرمایه‌گذاری‌های فرهنگی ممکن است دیربازده باشد اما وقتی بازده آن را می‌بینیم به یک سلامتی در سطح جامعه می‌رسیم.

رئیس دانشگاه رازی یادآور شد: انتظار ما این است که راه حل همه مشکلات را در فضای علمی ببینیم و باید این انتظار را به مسئولان استان انتقال داد، معضل بیکاری زمانی حل می‌شود که در یک گفتگو و مسیر عالمانه برای رفع مشکلات گام برداریم اما توجه به دانشگاه در ذهن مسئولین، برجسته نیست.

وی با اشاره به فعالیت دانشکده فناوری‌های نوین در دانشگاه رازی از اجرای طرح آموزشی تربیت 1000 برنامه‌نویس حرفه‌ای خبر داد و گفت: این طرح با هدف کمک به کار اقتصادی در فضای مجازی اجرا می‌شود ما در این زمینه‌ها می‌توانیم خدمات زیادی را ارائه بدهیم که به نوعی کمک به حل یک مشکل بیکاری است.

دانشگاه رازی در کنار مجموعه نیروی انتظامی است

رئیس دانشگاه رازی دیدگاه فکری مقام عالی انتظامی استان در توجه به راه‌حل‌های دانش‌بنیان و اقناع افکار عمومی را ارزشمند خواند و گفت: دانشگاه رازی در کنار مجموعه نیروی انتظامی است

دکتر اعلمی‌آل‌آقا در ادامه با اشاره به ذائقه‌های سیاسی مختلف در دانشگاه گفت: فضای جریان اندیشه کنترل‌پذیر نیست، با خشونت هیچ مسیری جواب داده نمی‌شود بلکه باید دور یک میز بشینیم و گفتگو کنیم.

وی با اشاره به برخی از اقدامات صورت گرفته افزود: اخیرا بیش از 1200 نفر در انتخابات مجازی انجمن‌های علمی-دانشجویی دانشگاه شرکت کردند، علاوه بر انجمن‌های علمی گروه‌های تخصصی، انجمن‌های علمی مساله‌محور هم شکل گرفته و روی موضوعات مختلف مانند مناطق حاشیه‌نشینی کار می‌کنند، علاوه بر آن بیش از 100 عنوان نشریه دانشجویی در دانشگاه داریم، در جلسات شورای آموزش عالی استان یکی از موضوعات در طرح توسعه، تغییر کاربری بافت این منطقه به علم و فناوری بود. همکاران اداره روابط عمومی دانشگاه نیز اقدام به برگزاری سلسله میزگردهای علمی  و تخصصی در خصوص موضوعات روز جامعه نموده‌اند و فعالیت‌های بسیار زیادی نیز در قالب وبینار برگزار می‌شود.

در ادامه سردار علی‌اکبر جاویدان فرمانده انتظامی استان کرمانشاه ضمن تبریک ایام دهه کرامت و گرامیداشت سالروز شهادت دکتر بهشتی و هفته قوه قضاییه طی سخنانی اظهار داشت: توفیقی است برای بنده و همکارانم که در محضر شما عزیزان، فرهیختگان، اساتید بزرگوار حضور پیدا کردیم و از ریاست محترم دانشگاه و همکارانشان در تدارک این نشست صمیمانه قدردانی می‌نماییم.

 

 

امنیت بسترساز رشد و شکوفایی در جامعه است

وی با استناد به حدیث شریف نبوی(ص) سلامت و امنیت را دو نعمت ناشناخته دانست و ضمن ارزشمند خواندن عرصه امنیت افزود: ضروری ترین و اساسی ترین نیاز بشر امنیت است. همگان بر این باورند که امنیت از قدیم الایام بسترساز رشد و شکوفایی در هر جامعه‌ای بوده و هست و در تمام دنیا امنیت یک مطالبه است و حاکمیت وظیفه برقراری امنیت را بر عهده دارد.

سردار جاویدان تحقق امنیت پایدار را در گرو مشارکت همه مردم، سازمان‌ها و اقشار مختلف و اقناع افکار عمومی دانست و گفت: اگر همه نهادهای حاکمیتی و مردمی در این بخش مشارکت نکنند امنیت اتفاق نخواهد افتاد. ما هم بر این باوریم که برنامه‌ها و طرح‌های ما محقق نخواهد شد مگر با همراهی و اقناع‌سازی مردم.

شعار نیروی انتظامی هوشمندسازی است

وی در ادامه با اشاره به تغییرات چشمگیر دنیای امروز و روی کار آمدن ابزارها و تکنولوژی‌های جدید و پیشرفته گفت: پلیس امروز نمی‌تواند با ابزار سنتی در جامعه مدیریت کرده و امنیت را برقرار کند شعار نیروی انتظامی در چند سال گذشته دانش‌بنیانی بوده و امسال نیز شعار نیروی انتظامی هوشمندسازی است یعنی اگر در حوزه‌های مختلف از ابزار روز برخوردار نباشیم نمی‌توانیم مدیریت لازم را اعمال نماییم و پاسخگوی مطالبات مردم باشیم و  نمی‌توانیم با دستگاه‌های دیگر ارتباطات را برقرار کنیم.

سردار جاویدان با اشاره به نقش نیروی انتظامی در کمک به رفع ناهنجاری‌ها، مشکلات و آسیب‌های اجتماعی افزود: ناجا نباید نسبت به این موضوعات بیگانه باشد و ما به عنوان تکمیل کننده این پازل و عضوی از خانواده‌ای که به دنبال حل مشکلی است، ورود کارشناسی خواهیم داشت، اگر این بخش‌ها با نرمش، اقناع سازی و کار علمی و کارشناسی مدیریت نشود تبعات آن حتما مخرب و مضر خواهد بود.

وی ضمن قدردانی از دانشگاه رازی به ویژه مدیریت حراست دانشگاه در همکاری با نیروی انتظامی برای برقراری نظم و امنیت گفت: در شرایط امروز که مردم با مشکلات اقتصادی مواجه هستند، احساس مسئولیت اعتقادی و قلبی می‌تواند کمک کننده باشد و همه نهادها با تمام وجود برای کمک به کاهش مشکلات پای کار بیایند و به جامعه امید تزریق شود.

دانشگاه منشا تحولات در جامعه است

سردار جاویدان دانشگاه را منشا تحولات در جامعه دانست و با اشاره به اثرگذاری اساتید دانشگاه به عنوان معلمان اجتماعی در تفکر، منش و نگاه مردم گفت: دانشجویان امروز، مدیران فردای این کشور هستند و ما برای دانشگاه همیشه احترام بسیاری قائلیم و دانشجویان را قشری مطالبه‌گر و دغدغه‌مند می‌دانیم. متولیان دانشگاه نیز در بین مردم جایگاه دارند و دانشگاهیان را به عنوان گروه‌های مرجع قبول دارند.

این مقام ارشد انتظامی با اشاره به همکاری‌های فی ما بین دانشگاه رازی و نیروی انتظامی در گذشته گفت: این تعاملات و همکاری‌ها باید در مسائل علمی استمرار داشته باشد و نباید مانعی بر سر راه ارتباط ناجا و دانشگاه باشد، ارتباط پلیس با همه نهادها حسنه و دوطرفه است که ماحصل آن آرامش و امنیت مردم خواهد بود، در این بخش نیز دست نیاز ما به سوی دانشگاه دراز است و در خدمت همه عزیزان خواهیم بود.

وی از اعلام آمادگی کامل نیروی انتظامی استان کرمانشاه برای همکاری با دانشگاه رازی در برقراری امنیت و سالم سازی منطقه باغ ابریشم خبر داد و بیان داشت: ما این آمادگی را داریم که در خدمت دانشگاه رازی باشیم، پلیس‌های تخصصی ما آماده ورود به بحث سالم‌سازی محیط هستند در معاونت اجتماعی و دفتر تحقیقات ما هم بستری برای ارائه خدمات مشاوره‌ای فراهم است در حوزه راهور، موادمخدر، اطلاعات، امنیت اجتماعی و... نیز آماده همکاری با دانشگاه هستیم.

آمادگی کامل نیروی انتظامی کرمانشاه برای همکاری با دانشگاه رازی / پلیس در کنار دانشجویان است

سردار جاویدان از اعلام آمادگی نیروی انتظامی برای همکاری با دانشگاه در بخش‌های مختلف خبر داد و گفت: افزایش همکاری پلیس و جامعه دانشگاهی علاوه بر آگاه‌سازی جوانان نسبت به خطرات پیرامونی، سبب افزایش و ارتقاء امنیت اجتماعی می‌شود. 

وی تاکید کرد: امروز انتظاری که از مراکز دانشگاهی می‌رود ورود به بحث آسیب شناسی و ارائه راهکار در بحث کاهش آسیب‌های اجتماعی است، عمده افراد حاضر در دانشگاه‌ها عمدتا در سنین جوانی قرار دارند و اگر آموزش‌های لازم به آنها ارائه نشود ممکن است در دام آسیب‌های اجتماعی گرفتار شوند بنابراین در پیش گرفتن راه‌های پیشگیرانه با انجام فرهنگ‌سازی می‌تواند نقش مهمی در دورماندن آنها از این آسیب‌ها داشته باشد.

فرمانده انتظامی استان کرمانشاه از آمادگی پلیس برای اعزام کارشناسان و پلیس‌های تخصصی خود به مراکز دانشگاهی و حضور در میان دانشجویان جهت پاسخگویی به سوالات و مطالبات آنها خبر داد و گفت: پلیس در کنار دانشجویان به عنوان آینده سازان کشور قرار دارد و به چیزی جز در امان ماندن آنها از آسیب‌های اجتماعی فکر نمی‌کند.

در ادامه سرهنگ محمدرضا آمویی معاون اجتماعی فرماندهی انتظامی استان کرمانشاه ضمن قدردانی از تلاش‌های ریاست دانشگاه و اساتید گروه‌های مختلف طی سخنانی اظهار داشت: با توجه به نوع کار معاونت اجتماعی نیروی انتظامی استان بیشترین ارتباط ما با دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه رازی است و از همکاری با این مجموعه برای کمک به رفع معضلات و آسیب‌های اجتماعی استقبال می‌کنیم.

 

 

فضاسازی ورودی‌های دانشگاه با تاکید بر ایجاد فضاهای فرهنگی برای دانشجویان، برگزاری نمایشگاه آگاهی‌بخشی و پیشگیری از موادمخدر برای دانشگاهیان، استفاده از ظرفیت کارگروه‌های باشگاه دانشجویان از پیشنهادات و موضوعات مورد تاکید سرهنگ آمویی بود که در این جلسه مطرح گردید.

وی بیان داشت: در بحث کارهای پژوهشی‌ ما دست یاری به سوی اساتید دانشگاه رازی دراز می‌کنیم، در بخش فناوری‌ها، حمایت از پایان‌نامه‌ها و طرح‌های دانشجویی نیز در خدمت هستیم و امیدواریم در کنار دانشگاه در راستای اهداف نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران قدم برداریم.

سرهنگ آمویی همچنین خواستار اتخاذ تدابیری برای یکنواخت‌سازی و نصب تابلو در خوابگاه‌های خودگردان دانشگاه شد.

در ادامه دکتر سجاد دادفر مدیر حراست دانشگاه رازی با تشکر از تلاش مجموعه نیروی انتظامی استان در برقراری نظم و امنیت طی سخنانی اظهار داشت: طی دوره مدیریت دکتر اعلمی‌آل‌آقا در دانشگاه رازی اقدامات خوبی در راستای هوشمندسازی سامانه‌ها در دانشگاه شروع شده، مرکز نظارت تصویری دانشگاه نیز جزو یکی از بهترین مراکز نظارت تصویری در غرب کشور است.

 

 

رصد شبکه‌های اجتماعی و موسسات کنکوری برای مقابله با تقلب، پوشش امنیت و برقراری نظم محیط پیرامونی دانشگاه در روز برگزاری آزمون کنکور، توجه جدی به سالم‌سازی و برقراری امنیت منطقه باغ ابریشم برای رفاه حال هرچه بیشتر دانشجویان و مجموعه دانشگاه، مقابله با قهوه‌خانه‌های غیرمجاز در اطراف دانشگاه، برگزاری نمایشگاه پیشگیری از اعتیاد و آگاه‌سازی دانشگاهیان در خصوص سوءمصرف موادمخدر، همکاری پلیس راهور در نصب تابلوهای راهنمایی و رانندگی خیابان‌های اطراف دانشگاه از مواردی بود که دکتر دادفر خواستار توجه و همکاری هرچه بیشتر نیروی انتظامی در این راستا شد.

در ادامه دکتر علیپوریانی معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه طی سخنانی اظهار داشت: یکی از بزرگ‌ترین نعمت‌هایی که در قرآن کریم به آن اشاره شده نعمت امنیت است که باید قدر آن را بدانیم.

 

 

 وی افزود: در راستای مسئولیت اجتماعی و کمک به حل مشکلات مردم، در خصوص مساله‌شناسی و برنامه‌ریزی و اقدام عملی و حضور در چنین جلساتی، برای همکاری با ناجا اعلام آمادگی می‌کنیم.

در ادامه دکتر سعیدی معاون دانشجویی دانشگاه طی سخنانی اظهار داشت: موارد متعددی از خوابگاه‌های خودگردان غیرمجاز را به اداره اماکن فرستادیم اما متاسفانه این خوابگاه‌ها همچنان فعالیت می‌کند، ما در حال تهیه لیست خوابگاه‌های بی‌نام و نشان که هیچ نظارتی بر آنها نیست هستیم و امیدواریم نیروی انتظامی در برخورد با این خوابگاه‌ها ورود کند.

 

 

در ادامه دکتر کرمی رئیس مرکز مشاوره دانشگاه طی سخنانی عملکرد بخش فرهنگی و اجتماعی نیروی انتظامی استان کرمانشاه را بسیار مطلوب دانست و گفت: بعضی از پژوهش‌هایی که در این حوزه توسط نیروی انتظامی استان انجام شده قابل استفاده در سطح ملی است و ما مایل هستیم در مناطق نزدیک به دانشگاه برای ایفای نقش مسئولیت اجتماعی خود با ناجا همکاری نماییم.

وی بر انعقاد تفاهم‌نامه همکاری فی مابین دانشگاه رازی و نیروی انتظامی استان کرمانشاه تاکید کرد و افزود: محلات حاشیه‌ای کرمانشاه آسیب‌های اجتماعی بالایی دارند و این آسیب‌ها زنجیروار اتفاق می‌افتد و برای مقابله با این معضلات اعلام آمادگی می‌کنیم.

در پایان سردار جاویدان فرمانده انتظامی استان کرمانشاه و مدیران انتظامی به همراه مسئولین دانشگاه رازی از مرکز نظارت تصویری دانشگاه بازدید به عمل آوردند.