افتتاحیه نشست‌های هفته جهانی کارآفرینی در دانشگاه رازی

افتتاحیه نشست‌های هفته جهانی کارآفرینی در دانشگاه رازی


افتتاحیه برخط مجموعه نشست‌های هفته جهانی کارآفرینی به میزبانی دانشگاه رازی برگزار شد

 

 

به گزارش روابط عمومی دانشگاه رازی، افتتاحیه برخط مجموعه نشست‌های هفته جهانی کارآفرینی دانشگاه رازی 26 آبان ماه 1399، به مناسبت آغاز هفته جهانی کارآفرینی به میزبانی دانشکده علوم اجتماعی، اقتصاد و کارآفرینی برگزار شد.

اکوسیستم کارآفرینی باید در استان تقویت شود

دکتر محمدابراهیم اعلمی‌آل‌آقا رئیس دانشگاه رازی در این مراسم ضمن خیرمقدم به میهمانان طی سخنانی اظهار داشت: دانشگاه باید در زمینه توسعه کارآفرینی در استان فعال‌تر باشد.

 

 

رئیس دانشگاه رازی با اشاره به جایگاه کارآفرینی در بهبود وضعیت اشتغال افزود: باید بتوانیم بگونه‌ای اکوسیستم کارآفرینی را در استان تقویت کنیم تا به جای اینکه در صدر بیکاری کشور باشیم، در صدر کارآفرینی کشور قرار بگیریم.

دکتر اعلمی‌آل‌آقا تصریح کرد: هرچند دانشگاه رازی در حال حاضر در زمینه بهبود فضای کارآفرینی فعالیت‌هایی دارد، امیدواریم در زمینه کارآفرینی بتوانیم نقش فعالانه‌تری در استان داشته باشیم.

وی خاطر نشان کرد: دانشگاه رازی در زمینه‌های پژوهشی شرایط مناسبی دارد، باید در استان به اقتصاد دانش‌بنیان توجه جدی شود تا شاهد ارتقای شرایط اشتغال‌زایی در استان باشیم.

نگاه به کارآفرینی را باید از کلان به خُرد تبدیل کنیم

در ادامه این نشست، دکتر سهراب دل‌انگیزان رئیس دانشکده علوم اجتماعی، اقتصاد و کارآفرینی اظهار کرد: اگر بخواهیم به فضای کارآفرینی ورود کنیم، باید حرکتی از پایین به بالا داشته باشیم و نگاه از کلان به خرد تبدیل شود تا توسعه منطقه‌ای انجام گیرد.

 

 

وی افزود: توسعه منطقه‌ای مستلزم توجه به سه اصل مهم است، در برنامه‌های توسعه‌ای باید به نقش راهبران محلی توجه شود و آنها را حذف نکرد. توجه به نهادهای اجتماعی اصل دوم است، باید از فرایندهای نهادی استفاده شود.

دکتر دل انگیزان کارآفرینی را به عنوان اصل سوم در توسعه منطقه برشمرد و گفت: هر برنامه‌ای را که می‌خواهیم اجرا کنیم باید در قالب کارآفرینی تعریف شود، درغیر اینصورت نتیجه‌ای در بر نخواهد داشت.

چالش‌های مهم کارآفرینی در ایران

در ادامه دکتر هدایت حاتمی معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری کرمانشاه به بیان مهم‌ترین چالش‌ها و مشکلات حوزه کارآفرینی در کشور پرداخت و اظهار داشت: دنیای امروز دنیایی رقابتی است، در چنین دنیایی، مبنای کار اصولا روی خلق مزیت‌ها و به ویژه مزیت‌های رقابتی است.

 

 

وی با تاکید براینکه کارآفرینان باید تلاش کنند تا از این دنیای رقابتی عقب نمانند، تصریح کرد: به نظر می‌رسد یکی از دلایل عمده‌ای که روحیه کارآفرینی در کشور تضعیف می‌شود، این است که کارآفرینان ما عموما با شکست مواجه می‌شوند که این مساله به دلیل عدم درک درست از شرایط بین‌المللی و رقابت‌ها و واقعیت‌هایی که در آن وجود دارد، است  و لحاظ نکردن همین موضوع در معادلات اقتصادی، اجتماعی و سیاسی ما را از گردونه رقابت‌های بین المللی عقب نگاه داشته و از تحولات لحظه ای هم که در دنیا رخ می‌دهد، عقب هستیم.

دکتر حاتمی افزود: نداشتن برنامه‌ای منسجم و منظم در زمینه کارآفرینی یکی دیگر از مشکلات در کشور است،  اگر به کشوری همچون آلمان که سقف بالایی از تجارت کالا و خدمات در دنیا را دارد، نگاه کنیم، می‌بینیم که این کشور سالانه بین 1300 تا 1400 میلیارد دلار صادرات آن هم تنها در 19 تا 20 رشته دارد. این امر نشان می‌دهد که این کشور یک هم افزایی بوجود آورده و کارآفرینی را برمبنای مزیت‌هایی که دارد جهت داده، درحالی که ما فاقد چنین برنامه‌هایی در کشور هستیم.

وی از بروکراسی‌های اداری به عنوان یکی از چالش‌های مهم پیش روی توسعه کارآفرینی نام برد و افزود: بروکراسی‌های اداری می‌تواند انگیزه و ایده کارآفرین را تضعیف کند لذا در کرمانشاه تلاش کرده‌ایم تا این فرآیندهای پیچیده اداری را از پیش روی کارآفرینان برداریم.

دکتر حاتمی افزود: بسیاری از افراد پس از اینکه از دانشگاه فارغ التحصیل می شوند، جسارت ورود به بخش کارآفرینی را ندارند و این نشان می‌دهد که در مدرسه و دانشگاه توجه جدی به تربیت کارآفرین نشده است. عدم حمایت از ریسک‌های کارآفرینی نیز باعث شده تا بسیاری از افراد  به این بخش ورود نکنند که معتقدم برای این مساله باید چارچوب حمایتی و بیمه‌ای ترسیم شود تا روحیه کارآفرینی تقویت گردد.

وی بازگرداندن ثبات اقتصادی، اصلاح فرآیندهای کاری و الکترونیکی کردن فضای سرمایه‌گذاری، پاسداشت کارآفرینان و تقویت فضای کارآفرینی، افزایش مهارت‌‌ها و حمایت از کارآفرینان موفق را راهکارهایی برای تقویت فضای کارآفرینی برشمرد.

رشد کارآفرینی نیازمند درهم تنیدگی دولت، دانشگاه و کارآفرینان است

در ادامه دکتر رحیم سرهنگی مدیرکل دفتر توسعه کارآفرینی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با تاکید بر نقش تعاملات باکیفیت در رشد اکوسیستم کارآفرینی، اظهار داشت: اگر بخواهیم در هر منطقه‌ای در عرصه کارآفرینی اکوسیستمی قوی داشته باشیم، باید تعاملات با کیفیت و گسترده‌ای را در این اکوسیستم ایجاد کنیم.

 

 

دکتر سرهنگی تصریح کرد: با نگاهی به کشورهایی که اکوسیستم‌های کارآفرینی خود را ارتقاء داده‌اند، می‌توان عامل اصلی این موفقیت را در تعاملات گسترده بین اجزاء این اکوسیستم دید.

وی افزود: وقتی به شهرهایی در دنیا نگاه می‌کنیم که محل رویش نوآوری‌ها بوده‌اند از جمله حیدرآباد در هند، جنوب ایتالیا، سیلیکون‌ولی آمریکا و جنوب اسپانیا که هم اکنون هرکدام یک هاب نوآوری در بخشی خاص هستند، می‌بینیم که ارتباط بین اجزاء اکوسیستم یعنی دولت، دانشگاه، سمن‌ها و صنایع و کارآفرینان سبب شده تا این مناطق به مراکزی برای نوآوری تبدیل شوند

دکتر سرهنگی تاکید کرد: صاحب نظران معتقدند ارتقاء اکوسیستم کارآفرینی بیش از آنکه یک مساله اقتصادی باشد و به عواملی همچون ثبات اقتصادی، تورم و ... وابسته باشد، یک امر اجتماعی است. براین اساس هرچقدر که اجزاء اکوسیستم کارآفرینی در تعامل خوبی با هم باشند، آن اکوسیستم می‌تواند خوب رشد کند. به هر میزان که درهم تنیدگی دولت، دانشگاه و صنایع(کارآفرینان) بیشتر باشد، ارتقاء و رشد اکوسیستم کارآفرینی آن منطقه را به دنبال دارد.

وی بر لزوم افزایش ارتباط کارآفرینان با همدیگر برای بهبود فضای کارآفرینی هم تاکید کرد و افزود: زمانی که کارآفرینان یک منطقه باهم در ارتباط و تعامل باشند و از تجربیات همدیگر اطلاع داشته باشند، نوآوری را در اکوسیستم کارآفرینی به دنبال دارد.

دکتر سرهنگی از مسئولین دانشگاه رازی خواست تا ارتباط بین دانشگاه و کارآفرینان را بیشتر کنند و گفت: برای تحقق این هدف می‌توان بخشی از دروس مربوط به کارافرینی را با حضور کارآفرینان برتر استان برگزار کرد. اساتید نیز باید به فعالیت‌های کارآفرینان توجه کنند تا به صورت تجربی در این عرصه ورود نمایند و مسائل مختلف کارآفرینی را از نزدیک ببینند.

مدیرکل دفتر توسعه کارآفرینی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به پیامدهای مثبت چنین ارتباطی اشاره کرد و افزود: این رویکرد می‌تواند باعث آشنایی بیشتر دانشجویان با فضای کارافرینی و صنعت شود و اساتید و کارآفرینان نیز از ایده‌ها و تجربیات استفاده کنند تا به ارتقاء کارآفرینی استان منجر شود. زمانی که از ارتباط بین دانشگاه و صنایع و کارآفرینان صحبت می‌شود، منظور توجه صرف به پژوهش‌های تقاضا محور نیست، بلکه برقراری رفت و آمد بین این دو مورد تاکید است که امیدواریم بیشتر مورد توجه قرار گیرد.

172 میلیارد تومان تسهیلات کرونایی پرداخت کردیم

در ادامه دکتر حسن عزیزی مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان کرمانشاه به تاثیرات شیوع بیماری کرونا بر بخش کارآفرینی در ایران و جهان پرداخت و اظهار داشت: براساس مطالعات اقتصادی انجام گرفته، بیش از 70 درصد از استارتاپ‌های دنیا مجبور به لغو  قرارداد کارکنان تمام وقت خود به علت شیوع کرونا شدند. در این مدت، بسیاری از کارآفرینان دنیا خط مشی خود را تغییر داده‌اند تا نیازهای جدید در زمینه خدمات و کالاها را که در زمان شیوع بیماری کرونا موضوعیت پیدا کرده، ارائه دهند.

 

 

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان کرمانشاه با اشاره به تاثیر شیوع بیماری کرونا بر مشاغل مختلف گفت:  شیوع کرونا موجب تسریع در دیجیتالی شدن همه عرصه‌ها شده و همین امر حفظ کسب و کارهای این عرصه را در بحران کرونا به دنبال داشته است.

دکتر عزیزی به پیامدهای منفی کرونا بر برخی فضاهای کسب و کار و کارآفرینی هم پرداخت و افزود: شیوع این بیماری باعث شده تا صنعت حمل و نقل حدود 60 درصد از مشتریان خود را از دست بدهد. همچنین تقاضا برای عرضه غذا هم در این مدت حدود 30 درصد نسبت به قبل کاهش داشته است. البته کسب و کارهای اینترنتی و به ویژه طراحان اپلیکیشن‌های موبایل، فعالان بخش کالاهای بهداشتی و شوینده‌ها و کالاهای حفاظت فردی در این مدت رشد خوبی داشته‌اند.

وی در ادامه به مطالعات انجام شده درخصوص رویکردهای اقتصادی ایران در مواجهه با کرونا اشاره کرد و گفت: پیش‌بینی می‌شود امسال 20 درصد ازحجم فعالیت‌های اقتصادی ایران به دلیل کرونا کاهش یابد. البته دولت در این مدت از برخی از واحدها و کسب و کارهای کوچک به شکل‌های مختلفی مانند بخشودگی مالیات برارزش افزوده، تعویق در پرداخت انواع هزینه‌های آب و برق، پرداخت وام های کم بهره برای واحدهایی که کارکنان خود را اخراج نکرده‌اند و پرداخت بیمه بیکاری برای کارکنانی که اخراج شده‌اند، حمایت کرده است.

دکتر عزیزی ادامه داد: در طول چندماه گذشته در استان کرمانشاه حدود 172 میلیارد تومان وام با نرخ ترجیحی و با تنفس چندماهه به کسب و کارهایی که نیروهای خود را اخراج نکرده‌اند، پرداخت کرده‌ایم.

وی در خصوص پرداخت بیمه بیکاری به افرادی که به دلیل کرونا از کار بیکار شده‌اند گفت: در مقایسه با مدت مشابه سال قبل تعداد افرادی که حق بیمه بیکاری دریافت می‌کنند در استان افزایش یافته شده است. هم‌اکنون در استان مستمری بیمه بیکار  به حدود 10 هزار نفر پرداخت می‌شود.

کارآفرینی گفتمان غالب دانشگاه‌های ایران نیست

 در ادامه دکتر فرزاد ویسی معاون پژوهش و فناوری دانشگاه رازی اظهار داشت: ادبیات کارآفرینی به از حدود 50 سال قبل به دانشگاه‌های دنیا و از سال 1380 به دانشگاه‌های ایران ورود کرد، هرچند که از اوایل دهه 80 تاکنون در دانشگاه‌های ایران ارائه دروس و طرح توسعه کارآفرینی پیگیری شد، اما واقعیت این است که تا چندسال پیش کارچندانی در این زمینه انجام نگرفت.

 

 

وی تصریح کرد: از حدود شش سال پیش واژه و موضوع کارآفرینی به گفتمان نسبتا رایج در دانشگاه‌های ایران تبدیل شد، اما هنوز به گفتمان غالب تبدیل نشده است و تا زمانی که کارآفرینی به گفتمان غالب در دانشگاه‌های ایران تبدیل نشود، نمی‌تواند در توسعه منطقه‌ای اثر داشته باشد و از سوی دیگر کارآفرینی را باید با نگاه دانش‌بنیان در دانشگاه پیش ببریم.

دکتر ویسی گفت: بر اساس تعریف جدید یونسکو، دانشگاه نوین، جایگاهی است که در آن مهارت کارآفرینی به منظور بهبود قابلیت‌های فارغ التحصیلان برای تبدیل شدن به کارآفرینان توسعه می‌یابد. براین اساس ما موظف هستیم که دانش‌آموختگان را بگونه‌ای تربیت کنیم که به کارآفرینان خوبی تبدیل شوند.

وی به رصد اشتغال دانش‌آموختگان دانشگاهی توسط وزارت علوم تحقیقات و فناوری طی چندسال اخیر اشاره کرد و گفت: دانشگاه رازی در این زمینه بخوبی ورود کرده است. همچنین مرکز آموزش‌های مهارتی و مرکز مشاوره شغلی در دانشگاه به منظور کمک به کارآفرین شدن و اشتغال دانش آموختگان راه اندازی شده است.

برای دریافت لیست کامل برنامه‌ها و لینک ورود کلیک کنید.