دوازدهمین گردهمایی بین‌المللی انجمن ترویج "زبان و ادب فارسی" آغاز به‌کار کرد

دوازدهمین گردهمایی بین‌المللی انجمن ترویج "زبان و ادب فارسی" در دانشگاه رازی آغاز به کار کرد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه رازی ، دوازدهمین گردهمایی بین‌المللی انجمن ترویج زبان و ادب فارسی، با حضور قائم مقام وزیر علوم، جمعی از اساتید زبان و ادبیات فارسی و مسئولین ملی و استانی، از امروز (15 شهریور) در دانشگاه رازی کرمانشاه آغاز به کار کرد.

خلیل بیگ زاده دبیر علمی این گردهمایی اظهار کرد: گردهمایی بین‌المللی زبان و ادب فارسی از نظر محتوایی بی‌نظیرترین رخداد در تاریخ فرهنگی و ادبی استان کرمانشاه است.

وی افزود: کارهایی اجرای گردهمایی از خرداد سال 95 آغاز شد و از اوخر دی ماه سال 95 فراخوان جذب آثار و مقالات انجام شد.

به گفته دبیر علمی دوازدهمین گردهمایی زبان و ادب فارسی از اواخر دی سال 95 تا اردیبهشت 96 حدود 1500 مقاله از سراسر کشور به دبیرخانه گردهمایی ارسال شد.

 دکتربیگ‌زاده عنوان کرد: آثار در بخش‌های مختلف ادبیات حماسی، ادبیات عرفانی، ادبیات غنایی، ادبیات تعلیمی، ادبیات تطبیقی، ادبیات کودک و نوجوان، ادبیات و مطالعات بین رشته‌ای و ... بوده است.

وی تعداد اعضای شورای علمی گردهمایی را بیش از 100 استاد برجسته کشور دانست و تاکید کرد: 10 مجله پشتیبان نیز در این همایش وجود داشته است.

به گفته وی، نشست‌های تخصصی با بیش از 120 سخنرانی در قالب پنج پنل چهار نوبته در حاشیه این گردهمایی برگزار خواهد شد.

 دکتر بیگ‌زاده تاکید کرد: در مراسم اختتامیه نیز تجلیل از پژوهشگران، شخصیت‌های برجسته و رساله‌ها و پایان‌نامه‌های حوزه زبان و ادب فارسی را خواهیم داشت.

دبیر علمی دوازدهمین گردهمایی زبان و ادب فارسی از دستاوردهای این گردهمایی هم یاد کرد و گفت: یکی از نتایج آن ایجاد هماهنگی بین دانشگاه و جامعه برای اثرگذاری بیشتر در حوزه فرهنگی است.

وی معتقد است، این گردهمایی در کنار دستاوردهای ادبی که داشته به توسعه خدمات الکترونیک هم کمک کرده و در زمان ارسال مقالات بیش از 250 هزار صفحه در فضای مجازی جابجا شده است.

وی در ادامه از اهمیت زبان و ادب فارسی هم یاد کرد و افزود: ادبیات مرکز ثقل و خواستگاه تمام اندیشه‌های انسانی است.

دبیر علمی دوازدهمین گردهمایی زبان و ادب فارسی از پیشینه غنی ادب فارسی در ایران هم یاد کرد و گفت: ما افسانه‌هایی داریم که امروز حتی کشورهای دیگر از آن استفاده می‌کنند.

  در این گردهمایی سه روزه میهمانانی از کشورهای عراق، پاکستان، ژاپن، افغانستان و... حضور دارند.