به گزارش روابط عمومی دانشگاه رازی، سمینار چهارمین نشست تخصصی زلزله 21 آبان استان کرمانشاه، با رویکرد «بررسی نقش صنعت برق در مدیریت بحران و بازسازی مناطق زلزله‌زده» با همکاری شرکت برق منطقه‌ای غرب و شرکت توزیع نیروی برق استان امروز دوشنبه 21 اسفند 1396 در دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه رازی برگزار شد.   دکتر محسن حیاتی رئیس دانشکده فنی و مهندسی دانشگاه رازی در این همایش اظهار داشت: دانشگاه رازی به‌عنوان دانشگاه مادر منطقه، بعد از وقوع زلزله 21آبان، مدیریت بحران را تشکیل داد و در آن جلسه، گروه عمران دانشکده فنی به همراه تیم تخصصی پژوهشگاه بین‌المللی زلزله دانشگاه تهران، در منطقه حاضر شدند و اقدام به تهیه دیتاهای مرتبط با زلزله رخ‌داده، نمودند. دکتر حیاتی در ادامه بیان کرد: بر اساس گزارش سایت پژوهشگاه بین‌المللی زلزله، دانشگاه رازی در استخراج میدانی دیتاهای مرتبط با زلزله، نقش مؤثری را ایفا نموده است.   وی افزود: همایش امروز با همکاری و همفکری برق منطقه‌ای غرب و شرکت توزیع برق منطقه‌ای غرب برگزار شد و این گردهمایی را از بعد انتقال مباحث فنی و تجربیات عزیزان شرکت برق منطقه‌ای به فال نیک می‌گیریم.   دکتر حیاتی در ادامه به تبیین جایگاه صنعت الکترونیک در پیش و پس از وقوع زلزله اشاره کرد و گفت: مفهموم «پیش» به معنای زودهنگام است و به‌طور واضح‌تر یعنی اطلاع‌رسانی سریع در هنگام وقوع زلزله.   این مسئول، مقدمه‌ای بر امواج زلزله و روش اندازه‌گیری آن را تشریح کرد و افزود: تبیین جایگاه کاربری ربات‌های ردیاب، نجات‌دهنده و امدادرسان، سیستم ایمنی غیرسازه ای ساختمان‌ها در زلزله، سیستم هشدار زودهنگام وقوع زلزله از دیگر موارد موردبحث است.   وی به سیر وقوع زلزله‌های ویرانگر در کشور طی سالیان گذشته اشاره کرد و گفت: در سال 1341 زلزله 7.2 ریشتری بوئین‌زهرا رخ داد، در سال 1357 زلزله 7.3 ریشتری طبس، زلزله 7.4 ریشتری رودبار و منجیل در سال 1369، زلزله 6.6 بم در سال 1382 و زلزله 7.3 ریشتری کرمانشاه در سال 1396 را داشتیم.   دکتر حیاتی در ادامه بیان کرد: بعد از وقوع زلزله، دو موج اصلی درونی منتشر می‌شوند، موج p سرعت بالایی دارد اما دامنه تخریب آن کم است، اما موج ثانویه موج تخریب‌کننده‌ای است و سرعت کمی دارد.   وی با اشاره به اینکه کشور ژاپن پیشرفته‌ترین سیستم هشدار را در هنگام زلزله دارد، افزود: قطع خطوط گاز برای جلوگیری از آتش‌سوزی، خاموش کردن ماشین‌آلات سنگین، توقف آسانسورها، قطع جریان برق، قطع عملیات فرودگاه‌ها و بستن خطوط نفت از کاربردهای سیستم هشدار دهنده زلزله است.   دکتر حیاتی به اهمیت جایگاه ربات‌ها در هنگام وقوع زلزله اشاره کرد و گفت: این ربات‌ها شامل ربات ردیاب، ربات نجات‌دهنده و ربات امدادرسان می‌باشند که به‌عنوان نمونه ربات‌های امدادرسان در کشورهای پیشرفته ساخته شده است.   این مسئول اضافه کرد: در سال 2017 میلادی، بیش از 50 مقاله علمی در مجلات و ژورنال‌های معتبر دنیا در رابطه با پیش‌بینی زلزله چاپ شد اما باید توجه داشت که بحث پیش‌بینی زلزله دقت خوبی ندارد   وی از آمادگی دانشگاه رازی برای بومی‌سازی ساخت سیستم‌های لرزه‌نگار حساس به موج p   همراه با تخمین زمان و شدت وقوع زلزله خبر داد و افزود: یکی دیگر از پیشنهادات ما، ساخت ربات‌هایی بر اساس co 2 است که می‌تواند افراد زیر آوار را تشخیص دهد.   رئیس دانشکده فنی و مهندسی دانشگاه رازی همچنین طراحی و ساخت راداری برای پیدا کردن افراد زیر آوار را نیز حائز اهمیت دانست.  

به گزارش روابط عمومی دانشگاه رازی، سمینار چهارمین نشست تخصصی زلزله 21 آبان استان کرمانشاه، با رویکرد «بررسی نقش صنعت برق در مدیریت بحران و بازسازی مناطق زلزله‌زده» با همکاری شرکت برق منطقه‌ای غرب و شرکت توزیع نیروی برق استان امروز دوشنبه 21 اسفند 1396 در دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه رازی برگزار شد.

 

دکتر محسن حیاتی رئیس دانشکده فنی و مهندسی دانشگاه رازی در این همایش اظهار داشت: دانشگاه رازی به‌عنوان دانشگاه مادر منطقه، بعد از وقوع زلزله 21آبان، مدیریت بحران را تشکیل داد و در آن جلسه، گروه عمران دانشکده فنی به همراه تیم تخصصی پژوهشگاه بین‌المللی زلزله دانشگاه تهران، در منطقه حاضر شدند و اقدام به تهیه دیتاهای مرتبط با زلزله رخ‌داده، نمودند.

دکتر حیاتی در ادامه بیان کرد: بر اساس گزارش سایت پژوهشگاه بین‌المللی زلزله، دانشگاه رازی در استخراج میدانی دیتاهای مرتبط با زلزله، نقش مؤثری را ایفا نموده است.

 

وی افزود: همایش امروز با همکاری و همفکری برق منطقه‌ای غرب و شرکت توزیع برق منطقه‌ای غرب برگزار شد و این گردهمایی را از بعد انتقال مباحث فنی و تجربیات عزیزان شرکت برق منطقه‌ای به فال نیک می‌گیریم.

 

دکتر حیاتی در ادامه به تبیین جایگاه صنعت الکترونیک در پیش و پس از وقوع زلزله اشاره کرد و گفت: مفهموم «پیش» به معنای زودهنگام است و به‌طور واضح‌تر یعنی اطلاع‌رسانی سریع در هنگام وقوع زلزله.

 

این مسئول، مقدمه‌ای بر امواج زلزله و روش اندازه‌گیری آن را تشریح کرد و افزود: تبیین جایگاه کاربری ربات‌های ردیاب، نجات‌دهنده و امدادرسان، سیستم ایمنی غیرسازه ای ساختمان‌ها در زلزله، سیستم هشدار زودهنگام وقوع زلزله از دیگر موارد موردبحث است.

 

وی به سیر وقوع زلزله‌های ویرانگر در کشور طی سالیان گذشته اشاره کرد و گفت: در سال 1341 زلزله 7.2 ریشتری بوئین‌زهرا رخ داد، در سال 1357 زلزله 7.3 ریشتری طبس، زلزله 7.4 ریشتری رودبار و منجیل در سال 1369، زلزله 6.6 بم در سال 1382 و زلزله 7.3 ریشتری کرمانشاه در سال 1396 را داشتیم.

 

دکتر حیاتی در ادامه بیان کرد: بعد از وقوع زلزله، دو موج اصلی درونی منتشر می‌شوند، موجp سرعت بالایی دارد اما دامنه تخریب آن کم است، اما موج ثانویه موج تخریب‌کننده‌ای است و سرعت کمی دارد.

 

وی با اشاره به اینکه کشور ژاپن پیشرفته‌ترین سیستم هشدار را در هنگام زلزله دارد، افزود: قطع خطوط گاز برای جلوگیری از آتش‌سوزی، خاموش کردن ماشین‌آلات سنگین، توقف آسانسورها، قطع جریان برق، قطع عملیات فرودگاه‌ها و بستن خطوط نفت از کاربردهای سیستم هشدار دهنده زلزله است.

 

دکتر حیاتی به اهمیت جایگاه ربات‌ها در هنگام وقوع زلزله اشاره کرد و گفت: این ربات‌ها شامل ربات ردیاب، ربات نجات‌دهنده و ربات امدادرسان می‌باشند که به‌عنوان نمونه ربات‌های امدادرسان در کشورهای پیشرفته ساخته شده است.

 

این مسئول اضافه کرد: در سال 2017 میلادی، بیش از 50 مقاله علمی در مجلات و ژورنال‌های معتبر دنیا در رابطه با پیش‌بینی زلزله چاپ شد اما باید توجه داشت که بحث پیش‌بینی زلزله دقت خوبی ندارد

 

وی از آمادگی دانشگاه رازی برای بومی‌سازی ساخت سیستم‌های لرزه‌نگار حساس به موجp  همراه با تخمین زمان و شدت وقوع زلزله خبر داد و افزود: یکی دیگر از پیشنهادات ما، ساخت ربات‌هایی بر اساس co2 است که می‌تواند افراد زیر آوار را تشخیص دهد.

 

رئیس دانشکده فنی و مهندسی دانشگاه رازی همچنین طراحی و ساخت راداری برای پیدا کردن افراد زیر آوار را نیز حائز اهمیت دانست.