نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه کرمانشاه: زبان فارسی بیانگر تاریخ چند هزار ساله کشور ما است.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه ، آیت‌الله مصطفی علماء در  دوازدهمین گردهمایی بین‌المللی انجمن ترویج زبان و ادب فارسی که امروز (15 شهریور) در دانشگاه رازی  آغاز بکار کرد،  گفت: فرهنگ و زبان ایرانی میراث آبا و اجدادی ما است  که باید از آن حفظ و حراست کنیم.

وی ادامه داد: خود خداوند که مربی همه ما است نیز بر حفاظت از قلم، زبان و گفتار تاکید داشته که نمونه این امر را در دعوت رسول خدا(ص) به اقرا و خواندن و همچنین قسم خدا به قلم در قرآن شاهد هستیم.

وی تصریح کرد: بین ائمه هم توجه به زبان و ادبیات مشهود بوده و نمونه آن خطبه بدون نقطه حضرت علی(ع) است که بیانگر هنرمندی و توجه ایشان به زبان و ادبیات است.

آیت‌الله علماء در ادامه با بیان اینکه بر اساس نظر منطقیون فرق انسان با سایر موجودات ناطق بودن آن است، یادآوری کرد: برای حفظ ارزش انسانی باید زبان، قلم و نوشتار را که میراث ماندگار ملت‌ها و بیانگر تاریخ تمدن و اعتبار یک کشور است، حفظ کنیم.

وی اظهار داشت:  هر زبانی حکایت از فرهنگ و تاریخ آن کشور دارد و زبان فارسی هم بیانگر تاریخ چند هزار ساله کشور ما است.

نماینده ولی فقیه در استان کرمانشاه تاکید کرد: بزرگان و شخصیت‌های برجسته‌ای هم داریم که به خوبی به این میراث عظیم پرداخته‌اند و از جمله آنها می‌توان از فردوسی نام برد که تمام وجود، قدرت و تفکر خود را برای آن گذاشت که همه اشعارش را فارسی بسراید.

آیت‌الله علماء از اشعار حافظ هم به عنوان نمونه غنی دیگری از ادبیات فارسی یاد کرد و افزود: اشعار حافظ بگونه‌ای است که اگر بخواهیم آن را ترجمه کنیم و یا چیزی از آن کم و زیاد کنیم، از لطافت و وزانت می‌افتد.

وی تاکید کرد: امروز هم مقام معظم رهبری همواره در دیدار با هنرمندان و شعرا تاکید دارند که فرهنگ و ادبیات ما ارج نهاده و زنده نگاه داشته شود.

امام جمعه کرمانشاه در ادامه از غنای بالای زبان فارسی هم یاد کرد و افزود: زبان فارسی هم مانند زبان عربی بسیار پربار است و گاهی یک کلمه آن چندین معنا و مفهوم دارد.

آیت‌الله علماء با تاکید بر اینکه باید این میراث را سالم به آیندگان تحویل دهیم، افزود: زبان فارسی آنقدر غنی است که نیازی به وارد شدن لغات خارجی در آن نداریم.