قائم مقام وزیر علوم در امور بین‌الملل گفت: یکی از زیرساخت‌های کارکرد فرهنگی دانشگاه‌ها زبان و ادبیات فارسی است.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه رازی ،  دکتر حسین سالارآملی در دوازدهمین گردهمایی بین المللی انجمن ترویج زبان و ادب فارسی که امروز (15 شهریور) به میزبانی دانشگاه رازی آغاز به کار کرد، با بیان اینکه امروز دانشگاه‌ها سه کارکرد اصلی دارند، اظهار کرد: این کارکردها شامل تولید علم، توسعه و تمدن‌سازی در منطقه و کل کشور می باشد که  مادر سایر کارکردهای دانشگاه‌ها، کارکرد فرهنگی است.

وی اشاره کرد: یکی از زیرساخت‌های کارکرد فرهنگی دانشگاه‌ها زبان و ادبیات فارسی است.

قائم مقام وزیر علوم در امور بین‌الملل با اشاره به اینکه اخیراً کارکرد چهارمی هم برای دانشگاه‌ها تعریف شده که آن دیپلماسی علمی بر مبنای قدرت نرم است، یادآوری کرد: چارچوب این دیپلماسی علمی را وزارت علوم، تحقیقات و فناوری تعیین می‌کند، اما مهمترین پایه آن همین زبان و ادبیات فارسی است.

آیین مقام مسئول در ادامه از راز ماندگاری زبان و ادبیات فارسی از دیدگاه اساتید برجسته دنیا یاد کرد و افزود: یک استاد دانشکاه در ایروان ارمنستان عقیده دارد این راز ماندگاری ناشی از "انسانی" بودن زبان و ادبیان فارسی است که تمام جنبه‌های رشد و تعالی سبک زندگی انسانی را در چارچوب جغرافیای ایران و دنیا در نظر دارد.

قائم مقام وزیر علوم در امور بین‌الملل بعد دیگری که در زبان و ادبیات فارسی توسعه پیدا کرده را خرد ورزی و عقل دانست و تاکید کرد: در این خصوص هم اشاراتی در اشعار شاعران بزرگ شده است.

وی اظهار کرد: در زبان و ادبیات فارسی حتی تکلیف این دنیا و آخرت هم مشخص است و به پایین بودن ارزش این دنیا و اهمیت دنیای دیگر اشاره شده که نمونه آن را در اشعار بزرگانی مانند حافظ، سعدی و... می‌بینیم.

وی با اشاره به اینکه در شعر و ادب ایرانی از جایگاه و ارزش انسان ایرانی هم یاد شده، تصریح کرد:  نمونه این امر را در اشعار فردوسی در خصوص داستان رستم و اسفندیار داریم که در این داستان نشان داده می‌شود که ایرانی را نمی‌توان به بند کشید و این نکته در زندگی امروز ما هم خود را نشان می‌دهد که مشابه آن را در شهادت شهید مدافع حرم "محسن حججی" داشتیم.

وی در ادامه با بیان اینکه زبان و ادبیات فارسی در زمان‌های گذشته از حضور اعراب در ایران، حمله مغول، حضور عثمانی‌ها و تیموری‌ها و ... گزندی ندیده است، خاطرنشان کرد: اما امروز در برابر جنگ نابرابر و هجوم وحشت آوری به نام مدرنیسم قرار داریم که زبان و فرهنگ ما را به شدت تهدید می‌کند.

به گفته این مسئول، روزانه هزاران تکنولوژی تولید می‌شود که هریک ادبیات و فرهنگ خاص خود را دارند و اگر در برابر آنها مقاومت نکنیم، زبان و فرهنگ ما آسیب خواهد دید.

قائم مقام وزیر علوم در امور بین‌الملل معتقد است، برای مقابله با این هجوم، باید به ترویج زبان و فرهنگ فارسی بپردازیم.

وی اظهار کرد: اگر بتوانیم از این شرایط دشوار سربلند خارج شویم، زبان و فرهنگ فارسی تا ابد ماندگار خواهد بود.