باید جایگاه زبان و فرهنگ فارسی را حفظ کنیم

رئیس انجمن ترویج زبان و ادب فارسی گفت: وظیفه اصلی ما حفظ جایگاه زبان و ادبیات فارسی است.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه، علی اصغر میرباقری در آیین افتتاح دوازدهمین گردهمایی انجمن ترویج زبان و ادب فارسی که امروز (15 شهریور) دردانشگاه رازی  برگزار شد، از زبان و فرهنگ فارسی به عنوان میراث بزرگ کشور یاد کرد که از نسل‌های گذشته تاکنون به دست ما رسیده و حفظ و ارتقا جایگاه آن وظیفه ملی همه ما است.

وی ادامه داد: ما سه رویکرد در برابر فرهنگ و زبان فارسی داریم که شامل حفظ و مراقبت از جایگاه کنونی، ارتقا جایگاه آن و بکارگیری ظرفیت‌های بزرگ زبان و ادب فارسی برای اعتلای فرهنگی داخل و خارج از کشور است.

رئیس انجمن ترویج زبان و ادب فارسی با بیان اینکه برخی از نهادها از جمله وزات آموزش و پرورش، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سازمان صدا و سیما، فرهنگستان زبان و ادب فارسی و گروه‌های زبان و ادبیات فارسی دانشگاه‌ها در این خصوص مسئولیت مستقیم دارند، تاکید کرد: متاسفانه برخی از اقداماتی که باید برای حفظ زبان، ادب و فرهنگ فارسی انجام شود هنوز روی زمین مانده و باید در برخی از مسئولیت‌هایی که به دستگاه‌ها واگذار شده بازنگری صورت گیرد.

میرباقری خاطرنشان کرد: بخش‌هایی هم که تاکنون در حوزه حفظ و ارتقاء زبان و فرهنگ فارسی فعال نبودند از این پس باید فعال شوند.

وی تصریح کرد: البته در سال‌های اخیر اقدامات خوبی هم انجام شده که از جمله آنها می‌توان به در دست اقدام بودن سند ملی خط، ادبیات و زبان فارسی اشاره کرد که اگر اجرا شود نقش هر بخش در آن مشخص خواهد بود.

به گفته رئیس انجمن ترویج زبان و ادب فارسی، در حوزه وزارت علوم هم کارهای سنگینی خصوصا با همکاری  بخش بین‌الملل این وزارت انجام شده است.

میرباقری سپس به سابقه فعالیت انجمن ترویج زبان و ادب فارسی از سال 1350 تاکنون اشاره داشت که به همت اساتید برجسته زبان و ادبیات تشکیل شد و در دو دوره قبل و بعد از انقلاب اقدامات ارزشمندی در این انجمن انجام شده است.

وی برپایی این گردهمایی سالانه را از جمله دستاوردهای انجمن ترویج زبان و ادب فارسی دانست که هر سال با اهداف خاصی برگزار می‌شود و طی دوازده دوره‌ای که این گردهمایی به رغم کمبود امکانات و اعتبارات برگزار شده، دستاوردهای قابل توجهی داشته است.

رئیس انجمن ترویج زبان و ادب فارسی تعامل بین سه نسل قدیم و برجسته، نسل میانسال و نسل جوان و دانشجویان تحصیلات تکمیلی زبان و ادبیات فارسی را از دستاوردهای این گردهمایی سالانه خواند و گفت: در نشست‌های تخصصی که در حاشیه این گردهمایی برگزار می‌شود، دستاوردهای یکساله حوزه زبان و ادبیات فارسی تشریح و تبیین می‌شود.

به گفته  دکتر میرباقری تکریم بزرگان و اساتید برجسته زبان و ادبیات نیز از دیگر دستاوردهای این گردهمایی است.